Mikorra várható az általános relativitás elmélet részleges cáfolata?
Senki nem gondolja, hogy az áltrel a "tudás végső állapota".
Te is azok közé tartozol, akik alapvetően félreértik a fizikát, a fizikai elméletek mibenlétét, céljait. A fizika a matematika eszközével írja le a körülöttünk tapasztalható világ működésének egy-egy szeletét. Ha kismillió mérés megerősíti, hogy az adott szelet működését egy elmélet helyesen írja le, akkor helyesen írja le, ennyi. Onnantól kezdve max az elmélet használhatóságának határát (azaz az általa leírt "világszelet" méretét, határait) fedezhetjük fel egy ponton, de amire úgy találtuk, hogy tökéletes, arra a későbbiekben is az lesz.
Pl a klasszikus fizika tökéletesen leírja a Földön, normál sebességek és körülmények mellett bármely merev testek mechanikáját (többek között). Egy ponton túl, pl extrém nagy sebességek esetén már nem. De ettől még az eredeti céljára alkalmas. A specrel épp ezért kiegészíti a klasszikus fizikát, és leírja a világot olyan szeleteiben, amikor a klasszikus fizika már nem. Nem részlegesen cáfolja, kiegészíti. Az áltrel ugyanígy. De ezek az elméletek normál körülmények között vett határesetben visszaadják a klasszikus fizika eredményeit, jóslatait.
Az áltrel nem teljes elmélet, ezt már hosszú évtizedek óta pontosan tudja mindenki. Ezért dolgoznak igencsak sokan igencsak nagy erőmegfeszítéssel a kvantumgravitációs elmélet megalkotásán. Az áltrel matematikai kifejezései bizonyos extrém körülmények között fizikailag értelmezhetetlen eredményeket adnak - azokat a pontolat, ahol ez megtörténik, szingularitásnak hívjuk. A szingularitások megjelenése pedig jó eséllyel azt jelzi, hogy ott van egy fizikai elméletnek az érvényességi határa. Ez esetben az áltrelé. De ez nem jelenti azt, hogy bárhol máshol ne adna tökéletes eredményeket - azt ad ugyanis. Szóval a kvantumgravitáció, ha egyszer megalkotják, kiegészíteni fogja az áltrelt, nem részben cáfolni.
Erősen hiányos fizikai ismeretekkel, helytelen alapokról helytelen következtetésekre jutottál.
A paradigmaváltások nem arról szóltak eddig sem, hogy a korábbi elmélet meg lett cáfolva.
Einstein után is érvényben maradt a newtoni fizika!
A newtoni fizikát alkalmazzuk a mai napig akkor, ha a testek sebessége a fénysebességhez képest elhanyagolható.
Szóval egy nagyobb, átfogóbb elméletnek az egyik szélső értékévé vált a newtoni fizika.
Ma is érvényes!
Megcáfolva nem lett!
Ez tökéletesen igaz. De akkor a kérdező helyett hadd módosítsam úgy a kérdést, hogy mikor lesz az ált. rel-ből egy még általánosabb érvényű tudományos elmélet "speciális esete"?
És hogy fogják hívni? Lehet-e a várva várt kvantumgravitáció?
@6: igen, a kvantumgravitációt keressük, de a konkrét neve aligha ez lesz - a kvantumgravitáció utáni kutatás történetéből látható, hogy minden komolyabb munkahipotézisnek adnak valami csili-vili nevet, szóval ki tudja... Olyan nagy jelentősége talán nincs is.
A "mikorra" kérdésre szintén nehéz válaszolni. Hawking már a 80-as években nagyon bizakodott, hogy relatíve hamarosan meglehet, de nem nagyon jött össze. Sok-sok évtizede dolgoznak rajta, ha úgy vesszük, konkrétan 8 (!) évtizede, maximum részleges sikerekkel. Hogy mikor sikerül összehozni (na meg kísérletileg ellenőrizni persze), ki tudja... A jósgömböm épp a szervízben van, mindenesetre én nem fogadnék rá nagy összeggel, hogy a következő két évtizedben ez megtörténik.
Már rég megcáfolták. Nyilván nem verik nagy dobra, többek között presztízsből.
"Az idővel kapcsolatban, ha kell, ezerszer leírom: Murguly György: Az idő nem múlik - című könyve a mérvadó! Ezen belül, a második része. HA valaki Einstein "elméleteivel" foglalkozik, s ahhoz érdemben szeretne hozzászólni, illetőleg véleményt kialakítani, az ott leírt TÉNYEK nem hiányozhatnak a kutató repertoárjából. A munka nem bonyolult, középiskolás matematika tudás elegendő hozzá.
Einstein egyenleteivel kapcsolatban kicsit bonyolultabb a helyzet, mint más, empirikus tudományokkal, ugyanis állításait meglehetősen lehetetlen igazolni - házilag. Eötvös - ingát még csak-csak összerak az ember, de 3 km-es kísérleti eszközt már nehezen... Ezért tudott az elmélet eluralkodni, mert "érdekesnek" tűnt, cáfolatához igen komoly felkészültség kellett, ami csak kevés helyen adatott meg, de ahol megadatott, ott azonnal cáfoltak is, csak éppen túl lettek kiabálva... Az einsteini elmélet elfogadtatása jórészt az emberek hitén alapult...
[...] A cikk megírására igencsak készültem, mert vártam komoly "támadásokat". Nem kaptam. Ennek oka talán az, hogy magának a tömegnek az egzakt definícióját egyetemi fizikaprofesszortól kértem meg, s talán ő - legalább ezt - helyesen adta meg.
[...] nehéz megszabadulni bevett, berögzött gondolatainktól, pláne, ha azokat immár 100 éve súlykolják belénk. Nekem is nehéz volt. De az ember attól ember, hogy áttöri a korlátokat a gondolat és tudás erejével, és nem engedi a megtévesztést érvényesülni.
[...] a híressé-hirhedté váló elméletek kapcsán alkalmaznak: sokszor, újra és újra elmondják, míg aztán maguk is hisznek benne. Az egyetemi professzoraink többsége pedig nem annyira fölkészült, vagy nem annyira bátor"
@9: no igen, a relativitáselmélet is, mint minden alapvető jelentőségű tudományos eredmény (legyen szó bármely tudományról a biológiától a nyelvészeten át a történelemig és igen, a fizikáig) vonzza a "majd én jól megmondom, hogy nem úgy van" mentalitású áltudósokat, sufnizseni laikusokat, illetve az ismertséget megkeseredetten kereső sikertelen szakembereket. Ez is csak egy közülük. Hidd el, nehezen találsz olyan komoly tudományos eredményt, amire több tucatnyi idióta és csaló ne csapna le, azt lebegtetve, hogy ő megcáfolta. Ettől függetlenül az adott tudományterületek köszönik szépen, mennek tovább a maguk lábán - jelen esetben a fizikusok köszönik, de használják tovább a relativitáselméletet, tekintve, hogy tökéletesen leírja a makroszkopikus világ jelenségeit.
Az a legjobb az egészben, hogy ezek a "feltaláltam az igazi fizikát és bebizonyítottam, hogy a hivatásos fizika megbukott" emberek mind-mind más eredményre jutnak, egyik fotelzseni sem ugyanarra az eredményre jut. Vajon miért? :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!