A relativitás elmélet iker-paradoxonjában az utazó tesópár számára miért telt el kevesebb idő?
A pontos valasz: mert ilyen az univerzumunk, hogy minel gyorsabban mesz es/vagy minel nagyobb gravitacios mezoben vagy, kulso megfigyelo szamara a te idod annal lassabban telik.
A realis valasz pedig az, hogy a leghalovanyabb tippunk sincs, miert van ez igy.
Tehat ez csak megfigyeles, illetve a megfiyelesekbol levezetett matematikai elmelet. De azonkivul, hogy tudjuk, ez igy van, semmilyen egyeb informacionk nincs rola. A tudomany jelenlegi allasa az, hogy "megvizsgaltuk millioszor, tenyleg igy van, nem tudjuk, miert".
Mondjuk abból, hogy a müonok a magaslégkörben keletkeznek - olyan magasan, hogy mire leérnek, el kellene bomlaniuk.
Nem teszik, mert lassabban telik nekik az idő.
De a GPRS műholdakon is folyamatosan állítani kell az órákat, különben naponta 20 métert tévednének.
Ez azert van igy hogy ne lehessen soha elerni a vilag vegere. Ha el lehetne erni olyan messzire hogy rajojjunk hogy hol a vilagvege akkor rajonnenk hogy mi nem is letezunk, csak a matrix generalja korulottunk a vilagot.
Az meg eleg cumi lenne a matrx szempontjabol, felkelesek meg minden, szoval inkabb kitalaltak nekunk a relativitas elmeletet.
Csak szólok, hogy a Mátrix egy elég nagy völgyben levő sok milliós város volt. Volt neki széle.
Nézd csak meg a filmet.
Sir Butcher nem értette a kérdést. A kérdés arra vonatkozik, hogy miért az utazó ikerpár számára telt el kevesebb idő, és miért nem a földön maradt számára. Erre nyilván nem az a válasz, hogy mert ilyen a világ, mert ennyi erővel ez mindenre lehetne válasz, vagyis ez egy tökéletesen semmitmondó kijelentés.
A helyes válasz az, hogy a relativitáselmélet szerint az egyidejűség relatív, és amikor az utazó testvér megfordul, akor átkerül egy másik inerciarendszerbe. Egy olyanba, amelynek egyidejűségi vonalai a földön maradt tesvér világvonalának más sajátidejű pontjaival egyidejűek. Könnyen látható, hogy a megfordulás szakasza az, amikor a földi testvérnek az űrhajós számára látszólagos hirtelen öregedése bekövetkezik, és ez annál drasztikusabb, minél távolabb fordul meg az űrhajós. Mivel ilyen megfordulást a földi testvér nem követ el, hiszen végig ugyanabban a vonatkoztatási rendszerben marad (azaz a Földön), ezért az effektus aszimmetrikus, vagyis újbóli találkozásukkor az űrhajós testvér lesz a fiatalabb.
Mindez természetes következménye a speciális relativitáselmélet ún. hiperbolikus matematikájának, amelyben két időszerű eseménypárt összekötő világvonalak közül azon telik el a leghosszabb sajátidő, amelyhez tartozó vonatkoztatási rendszerben a két esemény ugyanazon a helyen történik (vagyis a két esemény nyugalmi rendszerében). Ez az eseménypár az ikerparadoxon esetében az indulás és a talákozás pillanatai, amelyek ugyanazon a helyen, a Földön történnek, és a földi testvér az, aki a köztük eltelt időt a leghosszabbnak éli meg, míg az űrhajós számára ennél kevesebb idő telik el.
Kérdező, te elolvastad a #3-at?
TÉNY, hogy így történik. Kimérték már atomórával repülőn (pár év alatt) és űrhajón is (pár hónap alatt).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!