Az univerzum határát hogy tudnátok elképzelni?
Lesz majd olyan, hogy ez a tágulás megáll?
Ha igen, kb mikor?
Hogy képzelnétek el az univerzum határát?
Milyen színűnek, milyen térnek, milyen formának, vagy megis milyennek?
Tudom, hogy utána nincs semmi... de én ezt nem tudom elképzelni.
Ki mire gondol, ha az univerzum "végéről" van szó?
Aha, értem. :D
Én nem hiszek abban, hogy végtelen. Inkább csak nem tudjuk elérni a végét, mert a jelenlegi eszközökkel képtelenség.
De lehet, hogy nem tágul, viszont szerintem akkor van vége is.
Egyszer feltettem egy ősrobbanásos kérdést itt, aztán kinevettek, mikor írtam, hogy egy idő után zsugorodni fog és újra lesz egy "robbanás". Lehet, hogy ez egy örös körforgás... :D
Másrészt fehér hogy lehetne?
Mert minden, aminek színe van, fényt ver vissza, akkor itt mi verne vissza fényt?
Én a lufisat értem, azt eltudtam eddig is képzelni. Az érdekelne, hogy a határát ki hogy képzeli el, ki milyennek gondolja.
De egyébként köszönöm! :D
Határa nincs. Legalábbis hagyományos értelemben semmiképpen.
És természeteden ha végtelen, akkor is tud tágulni. Komolyan nem értem, hogyan jön az a hülyeség egyeseknek, hogy egy végtelen halmazt ne lehetne tágabbra szabni - általános iskolás hatodikos, hetedikes matematika elég ahhoz, hogy belássa valaki, nagyon is lehet.
Én vegyész vagyok, de Martin Rees - Univerzum c. ismeretterjesztő könyve azt írja.: "talán léteznek más objektumok is, amelyek annyira gyorsan rohannak el tőlünk, hogy fényük, már sohasem éri el a Földet."
Ill.: "...a világűr bármely pontja nincs az Univerzum középpontjában. Sőt, minden távolodik minden mástól és nincs középpont."
"...helyi szinten a gravitáció uralkodik a kozmológiai tágulás felett és összetartja az anyagot."
Ill. azt írja.: "nem helyes, ha azt gondoljuk, hogy a galaxisok és galaxishalmazok távolodnak egymástól a "világűrön át". Sokkal pontosabb az a kép, hogy a tér önmaga tágul és magával viszi a benne lévő objektumokat"
(tér itt a téridő, úgy értem)
"A tágulás üteme csaknem bizonyosan változik."
"Ezen a jövőbeli viselkedésen múlik ugyanis a Világegyetem végleges sorsa." - mármint a tágulás ütemének változásán... (Kérdezted.: "Lesz majd olyan, hogy ez a tágulás megáll? ")
Ha jól értem, amit kérdezel, arra a válasz a "Nagy Reccs" és a "Nagy Szakadás" elméletek, amiknek az ellentéte, ahol a tágulás végtelen mértékig folytatódik, a "Nagy Fagy" és a "Módosított Nagy Fagy" elméletek (az olvasható, hogy több 10 milliárd év múlva, de ezek elméletek).
Kérdezted: "Hogy képzelnétek el az univerzum határát?"
A fenti könyvben olvashatsz "sík univerzum", "zárt univerzum", ill. "nyitott univerzum" modellekről dióhéjban. A világegyetem geometriája a téridő görbülete szerint. Az energiasűrűségtől függően lehet más a téridő görbületének előjele. A "zárt" esetében ez negatív, ami 2D modellel egy gömbként szemléltethető (a párhuzamosok összetartanak). A "nyitott" esetében pozitív a görbület, ez egy nyereg forma 2D szemléltetésben, ahol a párhuzamosok széttartanak. A sík esetén, pedig 0 közeli a görbület, itt a párhuzamosok sohasem találkoznak.
Állítólag jelenleg az utóbbi modell a leg elterjedtebb.
A 2D modell gondolom az, hogy t (az idő) az y tengely és az x,y,z koordinátákat az x tengelyben "sűrítjük" szemléletesen. De javítsatok ki, ha rosszul értem.
Egyszóval egy "zárt" világegyetemmodellben, nincs értelme az én értelmezésem szerint ennek a kérdésnek: "Hogy képzelnétek el az univerzum határát?". Mivel ekkor nincs határ, aki elindul a vége felé, az ugyanoda "visszaér".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!