Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan kell elkepzelni a...

Hogyan kell elkepzelni a vilagegyetemet?

Figyelt kérdés
Ugye van a mi naprendszerunk, meg van meg csomo masik is, de ez vegtelen? Vagy veges? Nem tudom elkepzelni, igazabol azt se tudom milyen kerdest tegyek fel mert nem igazab tudom kifejezni magam

2014. júl. 3. 17:29
 1/9 anonim ***** válasza:
51%
Akkor inkább ne is tedd.
2014. júl. 3. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__egyeb-kerdesek__56..



Olvasd el, tanulságos, sokminden kiderül belőle!

2014. júl. 3. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

A Naprendszerünk a Tejútrendszer nevű galaxisban található.

Szemléltetéskép: [link]


A galaxisunk pedig az univerzumban sodródik a többi galaxissal együtt. A link alapján elképzelheted, hogy a mi galaxisunk is egy ilyen kicsike pont lehet a többi között.

[link]


Az univerzum pedig jelenlegi tudásunk szerint véges. Egy pontból (szingularitás) indulva kezdett kitágulni, jelen pillanatban is.

2014. júl. 3. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Képzelj el egy hatalmas lufit. Mi ez tulajdonképpen?

Egy síkság, amelyik egy kicsit görbült.

A mi terünk ugyanilyen, csak eggyel több dimenzióban: tehát egy 3 dimenziós tér, amelyik egy kicsit görbült.

Ezt hívják 4 dimenziós szupergömbnek.


Emiatt aztán a tömege véges, a térfogata véges, a benne levő csillagok, galaxisok és bolygók száma véges - ami végtelen, az a benne húzható egyenes. Azt akármeddig húzhatod, soha nem fogsz akadályba ütközni, ahol vége lenne a világnak.

2014. júl. 3. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Képzeld el azt, hogy van egy összetett vegyület, ami sok-sok atomból áll, és a sok-sok atommag körül annál is több elektron kering. Az egyik atommagja körül csak néhány, más atommagok körül több. Képzeld el, hogy te egy ilyen elektronon élsz. Mit látsz az egészből? Valami hasonlót, mint most, mikor este felnézel az égre. Számodra a te életed gyors, az elektronod (amúgy irdatlan gyors) mozgása már lassabb, de jól észlelhető. Az atommag, ami körül keringsz, az olyan, mint most nekünk a Nap, a többi atommag meg olyan a számodra, mint a Tejútrendszer csillagai, és szinte állandónak észleled. Ha az elektronodon van egy megfelelően fejlett technikai civilizáció, ahogy az van most a Földön, akkor láthatod magad körül a világot, értheted, hogy egy rendszer része vagy, de nem láthatod, hogy az a rendszer mi célt szolgál.

Te ott az elektronodon a mikrovilág egy kicsi porszeme lennél, és abból a szemszögből tudnád csak látni az összefüggéseket. Tételezzük fel, hogy az a vegyület, ami a te "Tejútrendszered" egy glükóz molekula (szőlőcukor), vagy inkább glükóz molekulák halmaza. Te sosem fogod ezt a rendszert úgy érzékelni, mint egy kutyus, aki kapott a gazdijától egy szőlőcukrot, és szereti, mert édes. Vagy vegyünk egy fa széket, az is molekulák milliárdjaiból áll, de esélytelen megállapítani mire való a faszék valamelyik atomjának egy elektronjáról.


Mi az amit mi most tudunk a világról a Földünkről nézve? Tudjuk, hogy ez a mi bolygónk, kering a Napunk körül, a Napunk része a Tejútrendszernek. De túl látunk a Tejútrendszerünkön. Látjuk, hogy a "szomszédban" ott az Androméda köd, ezenkívül látjuk, hogy van még jónéhány galaxis a környékünkön. Viszont mi emberek csakis a saját világunkban, a saját szintükön tudunk gondolkodni, fantáziálunk arról, hogy más galaxisok valamelyik csillagjának valamely bolygóján talán lehet értelmes élet, látjuk, értjük, hogy ezek a galaxisok, meg ameddig csak "ellátunk" valamilyen rendszert alkotnak, a rendszer formálódik lassan, de a mi néhányezer éves léptékünkben teljesn fix-nek tekinthetők. Amit nem láthatunk és amit nem tudhatunk, hogy ezek a rendszerek magasabb szinten milyen kapcsolatban vannak egymással és mint szervezett rendszerek milyen tulajdonságokkal bírhatnak egy magasabb léptékben.


Úgy képzeld ezt el, hogy látunk néhány tucat galaxist, de több milliárd is lehet csak abban a "kólás palackban" ahol élünk, de mi lehet a kólás palackunkon túl? Talán egy lakásban van, amiben van hűtő, ágy, asztal stb, azon kívűl ott egy bolygó amin ez az egész van, és annak a bolygónak is van Napja, az a Nap is benne van egy galaxisban, de az olyan galaxisból is lehet többezer milliárd, amik megint egy rendszert alkotnak, és ez mondjuk egy fának az egyik levele. Az a fa pedig egy bolygón él... :)

Valahogy így kell elképzelni a végtelent. A kólásdobozért pedig bocs, de ahhoz nincs és nem is lehet elég képzelőerőm, hogy magasabb szinten lévő rendszerről a leghalványabb elképzelésem is lehessen, úgyhogy ott már csak behelyettesítettem olyan dolgokba, ami a mi világunkban is értelmezhető.

2014. júl. 4. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Ebcsont: egy kicsit bonyolult volt ez nekem! :)
2014. júl. 4. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

A párhuzam megfigyelhető a mikrovilág (atomok, elektronok) és a makrovilág (csillagok, bolygók) közt. Persze teljesen más dolog a kettő, de a makrovilág a mikrovilágból épül fel.

Én azt szerettem volna levezetni, hogy a makrovilágtól magasabb rendű rendszert elképzelni sem lehet, de számomra teljesen nyilvánvaló, hogy van. A galaxysok is rendszerek, tehát miért ne lehetne az, hogy azok is valaminek az alapját adják?


A másik dolog az idő. Minél kisebb rendszerről van szó, annál gyorsabban zajlanak a dolgok. Ki tudja megmondani, hogy a hidrogén atommagja körül 1mp alatt hány kört fut az elektronja? A mi Napunk körül a Földnek egy év kell, hogy megkerülje azt.

Nézz meg egy spirál galaxyst:

[link]

Számunkra mozdulatlan, többezer évvel ezelőtt sem volt másabb, jelentéktelen az eltérés. De ha megnézed az alakját teljesen olyan, mint egy örvény a vízben, forog, de a mi léptékünkkel nézve olyan lassan, hogy számunkra a külseje állandó, nem változik, pedighát forog. Ha vannak a galaxysoktól nagyobb rendszerek és miért is ne lennének, azokban az idő sokkal de sokkal lassabb.


Mégegy megközelítés. Miből épül fel a te tested? Hidrogén, szén, oxigén zömében és még rengeteg más anyagból. Az anyagot hogy tudod elképzelni? Egybefüggő masszának, megfogható valaminek. Pedig az anyag atomokból épül fel, van róla fogalmad, hogy magához az atommag méretéhez képest milyen irdatlan nagy távolságra keringenek az elektronok? Arról nem is beszélve, hogy az atomok közt is mekkora távolságok vannak? Amikor megfogsz egy poharat és felemeled, a te kezed alkotta atomok gyakorlatilag hozzá sem érhetnek a pohár atomjaihoz, hanem a pohár és a kezed közt csupán erők hatnak, ahogy a te kezed molekulái közt is. Az anyag nem egybefüggő, hanem úgy kell elképzelni, hogy az ürességet néha megszakítják különböző részecskék, protonok, neutronok és elektronok, és a köztük ható ERŐ az ami összetartja az egészet.

A bolygóközi és a csillagközi térben is erők hatnak. Nem egybefüggő az egész, hanem egy rendszer. Miért ne lehetne az, hogy a csillagrendszerek a bennük lévő csillagokkal, bolygókkal együtt egy léptékkel magasabb szinten álló entitás vagy csak dolog számára egybefüggő egésznek látszanának pont úgy, ahogy a lyukacsos anyagszerkezeteket te is egybefüggő anyagként érzékeled.

2014. júl. 4. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

"Képzeld el, hogy te egy ilyen elektronon élsz. Mit látsz az egészből? Valami hasonlót, mint most, mikor este felnézel az égre."


Annyit hozzáteszek , hogy jól hangzik, de nem lehetne hasonló valójában a Heisenberg-féle határozatlansági elv miatt. Egy széknek vagy egy szőlőcukornak van pontos helye, de egy elektronnak nem is létezik, hanem neki pontos hely helyett valószínűségi sűrűsége van. Valami egészen más lenne a mikrovilágban élni (mintha nem is ez a világ lenne úgy éreznénk) ha lehetne egyáltalán.


"Miért ne lehetne az, hogy a csillagrendszerek a bennük lévő csillagokkal, bolygókkal együtt egy léptékkel magasabb szinten álló entitás vagy csak dolog számára egybefüggő egésznek látszanának pont úgy, ahogy a lyukacsos anyagszerkezeteket te is egybefüggő anyagként érzékeled."


Lehetséges hogy az is merőben más lenne mint ahogy más a mikro- és a makrovilág .

2014. júl. 5. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"Lehetséges hogy az is merőben más lenne mint ahogy más a mikro- és a makrovilág ."


Egyetértek. Csak példának hoztam fel, hogy érzékeltetni tudjam valamelyest, mire is gondolok. A saját világunk valódi természetéről elképzelésünk kizárólag a saját világunk korlátai közt lehetséges. Magasabb rendszerszintű léptékben viszont erről elképzelésünk sem lehet. Tényleg örülök, hogy azért ki tudtam úgy fejteni az elképzelésem, hogy ez átment, és megértettél.

2014. júl. 10. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!