Az univerzumban levo molekulak es atomok szerkezete/viselkedese elter attol amit a foldon tapasztalunk?
Az Univerzumban vannak olyan állapotok (eszement magas, vagy alacsony hőmérséklet, nyomás), ami itt a Földön nem gyakori. Ilyen értelemben vannak.
Na meg érdekes lehet, hogy pl. egy feketelyuk milyen hatással lehet az anyagra.
A molekulak szerkezete nem tud elterni. Az oxigen itt is, ott is O2...
Altalaban fel szoktuk tetelezni hogy a kemiai reakciok csak az altalunk eddig eszlelt fizikai jelensegektol fuggenek (nyomas, homerseklet, mechanikai hatasok, EM ter), es nincs valami egyeb hatas, ami mondjuk a Foldon allando, de, az urben mar nem homogen.
Tudomasom szerint eddig nem futottunk bele ennek ellentmondo jelensegekbe. Az urhajosok szervezeten beluli kemia legalabbis nem valtozott merheto szinten / nem bukott ki az orvosi vizsgalatok soran / nem kotottek az orrunkra.
Ez vonatkozik az atomokra is.
Szoval a foldkozelben jo okunk van feltetelezni hogy minden olyan, mint a Foldon.
Erdekes kerdes, hogy mondjuk egy tavoli galaxisban lehet-e hogy a magerok gyengebbek, hogy hamarabb/kesobb bomlanak az atomok, stb.
Nyilvan ezt csak akkor tudjuk meg ha odamegyunk.
@5:
"Erdekes kerdes, hogy mondjuk egy tavoli galaxisban lehet-e hogy a magerok gyengebbek, hogy hamarabb/kesobb bomlanak az atomok, stb.
Nyilvan ezt csak akkor tudjuk meg ha odamegyunk."
Szerencsére ez nincs így. Tudunk megfigyeléseket végezni, a jelenlegi modellekkel, valamint az ismert értékekkel modellezni jelenségeket, és megnézni, hogy passzolnak-e a megfigyelésekhez. Eddig nem volt vele gond.
Egy példa, amit most tudok, az a Ia szupernovák lefutási görbéje, ami pontosan és kizárólag az áltrel által megjósolt módon torzul. Ebből tudjuk, hogy ugyanúgy néznek ki bármilyen messzeségben a fehér törpék, ugyanúgy működik a szénfúzió stb stb. Ebből pedig tudjuk, hogy többek között a magerők sem mások.
És ez csak egy példa. Ennél jóval több és összetettebb, amit vizsgálni tudunk, és meg is vizsgáltunk, szóval nem szükséges utazgatni.
Különbségek csupán a körülmények eltérősége miatt és inkább anyagszerkezetben lehetnek.
Más hőmérsékleten, más nyomáson, más gravitációs viszonyok közt például a halmazállapot-változások, kristályosodási folyamatok eltérnek.
Meg persze a kozmikus sugárzás hatása sem elfelejtendő, de az ezáltal produkált atomi jelenségek itt a Földön is reprodukálhatóak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!