Mi van az univerzumon túl?
Ha folyamatosan tágul, akkor mibe is nyúlik bele?
Mekkora a világegyetem?
Kb, mennyi bolygó lehet összesen az univerzumban?
Azért érdekel, mert tegnap ebből feleltem, kaptam is két ötöst, de ezek pont azok a részek, amikre nehéz tudományosan választ találni, így inkább teóriákat gyártanak. Ilyeneket olvasnék tőletek én is, mert nagyon kíváncsi lettem! :)
15/L
Kedves Pista1990!
Én is úgy látom, hogy rengeteg információ kavarog a fejedben, és nem mindig rakod össze helyesen, de ez nem baj. Ez egy nagyon nehéz téma. Itt van pár észrevétel. Egyrészt a fizikai térről nem szoktunk nagyon állításokat tenni. Amit használunk a téridő leírására az nagyrészt matematikai modell, amit úgy alakítunk, hogy megfeleljen a világ leírására.(Én ezzel foglalkozom). Javaslom, hogy nézz utána annak, hogy mit is jelent pontosan, hogy egy tér végtelen. Mármint magának a végtelen jelentésének, mert ez nem tiszta számodra. Másodszor a téridő sem egészen az aminek gondolod. (nincs az úgy "összeforrasztva" mint te gondolod). Mivel a tér jelen esetben nem anyag( némely problémánál lehet így kezelni) se nem információ, ezért terjedhet a c-nél gyorsabban. Az hogy véges idő telt el, abból nem következik, hogy a tér nem lehet végtelen. Csak azt hogy egyik dimenziójában véges. Nem találkozta még a szférikus tér elnevezéssel. (A szaknyelv egy sokaságon felett értelemezett Minkowsnki-féle skaláris szorzással ellátott lineáris tár felett kifeszített végtelen dimenziós Affin-teret használ. Fun fact) A sokaság határáról még a matematikai modellben is elég nehéz kijelentéseket tenni, nem hogy a fizikában. A metrikus tér az teljesen más dolog:
Abból, hogy c-nél nem mehet valami c-nél gyorsabban. Nem következik az, hogy nincs tőlünk valami olyan messze hogy azt nem lehetne az univezum kora miatt. Mivel az anyag "együtt tágul a térrel"( ez igy nem teljesen helyes, de így érthetőbb) De ehhez hozzá tenném, hogy a tér is az anyag külön álló objektum, nem addig van tér ameddig anyag is.
A topológiát hagyjuk, az Univerzum geometriájáról a megfelelő matematikai alapok nélkül nem lehet beszélni.
Igazából az,hogy mekkora átmérőjű a világegyetem,nem letisztázott,csak példának hoztam fel,teljesen mindegy éppen mennyit számolnak mert ha 1 milliárd fényév lenne is ,az 4 dimenzióban számunkra végtelen teret jelentene.(itt van a paradoxon amire múltkor utaltál,hogy miért írom azt egyszer,hogy véges és mégis végtelen)(tehát mi önkényesen állíthatjuk akár azt is,hogy végtelen átmérőjű) Így szólt az az ominózus bejegyzésem biztos olvastad:"Erre a kérdésre úgy kell elképzelni a választ mintha(abszurditás tudom csak szemléltetés)akkora lenne az univerzum mint a Naprendszer a tágulást most ne vegyük ide,tehát ne is táguljon és ne legyen bent "semmi" csak Te meg egy űrhajó amiben ülsz.Te ezzel az űrhajóval elindulhatnál "egyenesen""közel fénysebességgel" bármelyik irányba soha nem tapasztalnál változást csak "haladnál egy irányba".Igazából akkor nem is haladsz semmilyen sebességgel mert nincs referencia pont amihez képest te közel fénysebességgel mész. De most helyezzünk be ebbe az univerzumba ami nem tágul és akkora mint a Naprendszer egy akkora bolygót mint a Föld amiről elindulsz "egyenesen"közel fénysebességgel itt már kijelentheted,hogy a bolygóhoz képest távolodsz vagy közeledsz bizonyos sebességgel,akkor "akármerre" is indulsz a bolygóhoz érsz "vissza"Most itt nem részletezem az egyéb fizikai következményeket ha egy ekkora univerzumba lenne egy Föld méretű bolygó akkor mi lenne máshogy,csak magát az univerzumot,hogy annak ilyen formán térben"nincs vége"."
Kezdjük ott,hogy nincs ember a Földön aki pontosan el tudná képzelni,hogy mit is jelent ekkora léptékben egy 4D-s világ.A hajós hasonlatom is persze azért sántít mert az 3D-ben való mozgás.Ennél a tér tágulásánál annyira leragadtunk mintha nem azt írtam volna az előbbi válaszomba is,hogy:"Téridő nem anyag,tehát tágulhat gyorsabban, mint a fénysebesség" viszont a fénysebesség mint határérték szerepet játszik az Univerzumunkról begyűjthető véges információja miatt.(függetlenül attól,hogy éppen a tér nyúlása miatt mennyi az annyi)Teljesen lényegtelen,hogy a tér milyen gyorsasággal tágul.Annak 3D-ben lenne jelentősége.
Kedves 22-es válaszoló!
Azt írtad:" Ez egy nagyon nehéz téma"Igen és egyikünk se rendelkezik a mindentudás képességével.
"Egyrészt a fizikai térről nem szoktunk nagyon állításokat tenni."" Másodszor a téridő sem egészen az aminek gondolod. (nincs az úgy "összeforrasztva" mint te gondolod)"
Ok.De én,ahogy gondolom:vizsgáljunk meg elméletben egy olyan alternatív Univerzumot ahol a térre két hatás hat és a gravitációs hatás"győz". Az egyik hatás egy alternatív ősrobbanás melynek eredménye,hogy a sötét energia szét akarja repíteni a teret a másik gravitációs hatás ami a a kozmikus összeomlást eredményezné.Ha a tágulás megállna, az azért következne be, mert a gravitációs hatás erősebb, mint a szétrepítő hatás. Ennek következtében a tágulási sebesség folyamatosan csökkenne, egészen addig, amíg eléri a nullát (tehát megállna a tágulás), majd egy negatív előjelű tágulás indulna el, azaz a tér elkezdne összezsugorodni.(független a méretétől)Véges időn belül szűnne meg az a 3d-s tér,amit az az alternatív ősrobbanás hozott volna létre és kerülne vissza a kezdeti szingularitás állapotába.(Vagy még előtte "összeomlana").(és szűnne meg az a tér és idő amit az ősrobbanás létrehozott)Ezért szerintem még ilyen nagy léptéken se lehet teljesen a teret és az időt szétválasztani.
Mintha a falnak beszélne az ember...
Pista! Az első lépés az lesz, hogy észreveszed, nem tudsz mindent - és amit "tudsz", azt sem mindent jól. Enélkül nincs fejlődés. Sem engem, sem a #22-es, #23-as kollegát nem fogja meghatni, ha írsz még egy rakat részben helyes, ám totálisan irreleváns, részben pedig helytelen infót, akármennyire hűdenagyon tudományos köntösben tálalod. Ha nagyon sok időm lesz (max este), kifejtem részletesen is, de nagyon úgy látom, felesleges, mert lepereg rólad. Kár érte.
#22es válaszoló
Az a probléma kedves Pista, hogy az hogy valami határtalan arról a tér topológiája nyilatkozik, nem a tér geometriája. És az univerzum szempontjából ez most nem értem miért jön ide. Persze, hogy nem tudjuk elképzelni így a világot, de tudunk vele számolni. Még egyszer javaslom nézz utána hogy mit jelent az hogy végtelen.
Második, a téridő struktúrájából, hogy most külön kezeljük-e az időt vagy egy négydimenziós rendszerként, semmilyen következményekkel nem járna az inflációs hatásra nézve. Szóval nem értem, hogy jött most ide ez az összehúzódásos rész. A tér összezsugorádásának kérdése nem független a mérettől se a geometriától.
Az univerzum csak szinguláris állapotba omolhat össze. Nincs köztes összeomlási állapot.
Még mindig nem érted a téridő fogalmát, amit leírtál annak ehhez semmi köze.
Mojjo!Először mint én legalább írtam,nem teljesen letisztázott ez a kérdés: [link] Másodszor az még hagyján,hogy az általam említett vezető tudósok(még az első válaszomnál) véleményéről neked az volt a válaszod,hogy az a szerencséjük,hogy nem járna idea GYIK-ra,mert jó helyretennéd őket,tetted ezt tetted úgy,hogy az első bejegyzésedben még azt írtad,hogy nem létezik olyan,hogy Friedmann-egyenletek .De utána néztem mit mond erről Dávid Gyula :"Honnan tudják, hogy az átmérője 93 milliárd fényév?
Dávid Gyula válasza:
Nem tudják. Nem kell mindig hinni a Wikinek. A pillanatnyi tudományos álláspont szerint
az Univerzum térben végtelen, tehát ha az "átmérőjére" kérdeznénk, azt kellene
válaszolni, hogy végtelen. Ez a 93 milliárd fényév valami mellékes számolás mellékes
eredménye. Lényegtelen.
> Ha ez igaz, akkor egy időben gyorsabban tágult mint a fénysebesség,
> vagy esetleg a fény lassult le?
Bár ez (mármint a 93 milliárd fényév) nem igaz, az viszont igaz, hogy az univerzum
gyorsabban tágul(t), mint a fénysebesség. Sőt most is gyorsabban tágul. Ugyanis a
Hubble-törvény szerint v=Hr, tehát a távolabbi objektumok gyorsabban mozognak,
ezért ami elég messze van, az c-nél gyorsabban távolodik. És mi persze nem látjuk,
mert a fénye sohasem ér el hozzánk."
forrás: [link] Most nézd meg a 24. válaszom:"Igazából az,hogy mekkora átmérőjű a világegyetem,nem letisztázott"vagy"tehát mi önkényesen állíthatjuk akár azt is,hogy végtelen átmérőjű"
"viszont a fénysebesség mint határérték szerepet játszik az Univerzumunkról begyűjthető véges információja miatt."Ezekre te azt írtad,hogy áltudományos féligazságok.Köszi a felajánlásodat,hogy ha valamit nem értenék nyugodtan forduljak hozzád,de mivel az általam említett tudósok véleménye nekem inkább,mérvadóbb mint a tiéd.
Én is jártam pár Dégyé specire, de hogy neked honnan jön ez a tórusz univerzum azt nem tudom. Legalábbis ha jól értem amint mondtál hogy bármerre indulunk visszaérünk a kiindulópontra. Nekem erről valami olyasmi rémlik hogy az univerzumunk egy teljesen normális tér, nem hajlik nem görbül nem fordul magába stb :)
Ha elindulsz valamerre akkor arra mehetsz az idő(k) végezetéig. "A végtelenbe és tovább" :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!