Mi van az univerzumon túl?
Ha folyamatosan tágul, akkor mibe is nyúlik bele?
Mekkora a világegyetem?
Kb, mennyi bolygó lehet összesen az univerzumban?
Azért érdekel, mert tegnap ebből feleltem, kaptam is két ötöst, de ezek pont azok a részek, amikre nehéz tudományosan választ találni, így inkább teóriákat gyártanak. Ilyeneket olvasnék tőletek én is, mert nagyon kíváncsi lettem! :)
15/L
@9: már ott is ki akartalak javítani pár (elég sok) ponton, de aztán úgy voltam vele, hogy a fene belé, túl sok idő lenne, és nem lenne tőle boldogabb az életem, így rádhagytam. De egy nyolcadikos lánynak ne adjunk már át olyan infókat, amik nem minden részletükben helytállóak, szóval azt hiszem, itt nem úszom meg, hogy kijavítgassalak.
Első körben mondjuk érdemes tudni és felmérni, kihez beszélünk. Egy 14-15 éves kérdezőnek nem topológiáról, metrikáról, Riemann-geometriáról, "Fridman-egyenletekről" (sic! Szegény Friedmann...) és hasonlókról kell mesélni. Legalábbis nem így. Értem én, hogy egyszer már megírtad ezt a választ és újrahasznosítottad, de szerintem fontos a testreszabott válasz.
Második körben, basszus, komolyan mondom, kissé tördeld már a szövegedet. Baromi kényelmetlen, rossz érzés így olvasni.
Harmadik körben meg nézzük a tartalmi részt :)
- Az, hogy véges idővel ezelőtt keletkezezz az univerzum, semmiképp nem jelenti azt, hogy véges kiterjedésűnek kell lennie. Ami azt illeti, jelenlegi méréseink szerint valószínűbb, hogy végtelen, mint véges.
- A tér tágulásának NINCS határsebessége. A tér egész nyugodtan tágulhat fénysebességnél gyorsabban is. Konkrétan a legtávolabbi látható objektumok jelenleg is gyorsabban távolodnak tőlünk, mint a fénysebesség. A fénysebesség, mint korlát, a térben való mozgásra vonatkozik, nem a tér tágulására.
- Természetesen létezik tér anyag nélkül. Ezt nem is hiszem, hogy nagyon kell magyarázni. Vagy szerinted pl galaxisok/galaxishalmazok között néha megszűnik a tér, ha épp nincs ott anyag? :D
- Még soha nem hallottam azt a kifejezést, hogy Friedmann-egyenletek. Friedmann Einstein eredeti téregyenleteinek izotróp és homogén általános megoldásait találta meg valamikor az 1920-as évek elején. Tehát ezej Einstein egyenletek és Friedmann esetében azok megoldásairól beszélünk. Az FLRW metrikát meg jelen topicban talán hagyjuk. Annyit jegyeznék még meg itt, hogy ahogy itt már te is mondtad, a világegyetem terének nagyléptékű geometriája euklideszinek tűnik, görbület nélkül (omega = 1), és pontosan ez utal a végtelen méretetére.
- A világegyetem belátható mérete véges. Így a háttérsugárzás általunk megfigyelhető része egy véges nagy térrészről érkezik. Szóval miféle " ha a világegyetem végtelen lenne, mindenféle méretű csúcsnak jelen kellene lennie a sugárzásban" dologról beszélsz te? Gondold már át...
- "Poincaré dodekaéderi teret feltételez itt is"
Hogy klasszikust idézzek: "és így jöttek rá, hogy a Föld banán alakú". Amúgy meg akkor én trigonális bipiramist feltételezek, az még menőbben hangzik, így én nyertem...
- "egy kb 60 milliárd fényéves utazás végén, a dodekaéder univerzumon át pontosan a Földre jutnánk vissza"
Az jó, ugyanis csak a belátható világegyetem átmérője is kb 90 milliárd fényév. Csak szólok :)
- "bár egy egészen más korba."
Ismét egy klasszikus idézettel válaszolnék: "A kábszi rossz, értem!?"
- Egészen biztosak vagyunk benne, hogy a világegyetem messzebb nyúlik, mint a belátható, _látszólagosan_ 13,7 milliárd fényév.
- A felfúvódás modellje szilárd bizonyítékokon áll. Teljes a konszenzus a szakmában ennek elfogadásáról. Milyen további bizonyosságokat akarsz még?
- Figyelemreméltó, hogy itt már elkezdtél végtelen világegyetemről értekezni, amikor az elején még azt fejtegetted, hogy egs véges idővel ezelőtt keletkezett univerzum nem lehet végtelen. Neked nem tűnt fel, hogy még saját magaddal is ellentmondásba keveredsz?
- A standard modell meg Higgs hogy a túróba jön ide?
És ezt az időt fordíthattam volna a kérdező másik kérdésének megválaszolására is... Na mindegy.
"A fizika ma elfogadott képe szerint univerzálisan tiltott, azaz nem létezik olyan test, jel, hatás, információ mely túlléphetné a fény sebességét.Tehát az ezen"kívüli"tér a kérdés szempontjából nem releváns."
Az összekapcsolt részecskék ennek ellent mondanak.
A kérdezönek javaslom hogy ne ilyen forumokon tájékozodjon. Van rengeteg jobb forrás könyv stb pl Stephen W. Hawking - Az idő rövid története. Ncorrol le is tölthető
@14:
Idézet a #9-es hozzászólásodból:
"ha véges idővel ezelőtt volt az Ősrobbanás ami létrehozta a téridőt,akkor a tér sem lehet végtelen.(Ősrobbanás óta eltelt időben a tágulás nem érhetett el végtelen távolságba,hiszen az anyag legfeljebb fénysebességgel tágulhat."
Egyértelmű, hogy úgy gondoltad, a világegyetem tágulása nem lehet gyorsabb a fénysebességnél. De mindegy, ugorjunk, mert úgy látszik, azóta újragondoltad ezt a nézetedet :)
Az egész idézet így szól:"2.Teret,időt nem lehet elválasztani tehát ha véges idővel ezelőtt volt az Ősrobbanás ami létrehozta a téridőt,akkor a tér sem lehet végtelen.(Ősrobbanás óta eltelt időben a tágulás nem érhetett el végtelen távolságba,hiszen az anyag legfeljebb fénysebességgel tágulhat.Viszont a térbeli végtelenségnek nincs értelme,minden téridőben zajlik.Tér csak addig van, ameddig anyag, a fizikai tér fogalmát pedig nem szabad összekeverni a matematikai tér fogalmával!)".
Te ezt így írtad,hogy én ilyet állítottam:" a fény, mint határsebesség a tér tágulására."Meg:"Egyértelmű, hogy úgy gondoltad, a világegyetem tágulása nem lehet gyorsabb a fénysebességnél. De mindegy, ugorjunk, mert úgy látszik, azóta újragondoltad ezt a nézetedet :)"
Téridő nem anyag,tehát tágulhat gyorsabban, mint a fénysebesség.Téridő szerinted az anyag?Te ezt így értelmezed? Einstein elmélete szerint a tér és az idő abszolút létezők, de nem függetlenek egymástól, hanem az úgynevezett téridővé egyesülnek! Azért írtam a matematikai tér fogalmát hozzá,mert az lehet végtelen.(de az nem fizikai értelemben vett tér!!!)Tehát "amiben" tágul(itt nagy idézőjel)De az Univerzum a legdurvább becslések szerint is 96 milliárd fényév átmérőjű(nem letisztázott) de semmiképp se végtelen Ebből a belátható univerzum körülbelül 28 milliárd fényév átmérőjű a 14 es válaszban kifejtettem ennek okát.A fénysebesség így kapcsolódott a leírtakhoz.
Különböző lehetséges hipotéziseket sorakoztattam majd,levontam belőle konzekvenciát,ami így szólt:"7.Végezetül(itt megint próbálok egyszerűsíteni)az rendben van,hogy a Világegyetem határtalan(végtelen),de a számunkra megismerhető határ véges,úgy képzelem el,mintha például a Föld felszínét mindenütt csak óceán borítaná és egy hajóval bármerre is indulnánk és egy irányba haladnánk,soha nem ütköznénk határokba(tehát a Föld nem "végtelenül nagy"hanem véges de mégis úgy tűnne mintha végtelen lenne)"
@19: hűha. Itt komoly gondok vannak. Látszik, hogy érdekel a téma, olvasol sokat ilyen irányban, tájékozódsz stb, ugyanakkor nagyon nem állt jól össze ez a fejedben - valójában hatalmas a kavar. Ez nem igazán a te hibád. Sajnos az ismeretterjesztő művek döntő többsége extrém könnyen félreérthető, és sokszor szép nagy katyvasz keletkezik pár ilyen elolvasása/megnézése után az emberek fejében. Ez nem feltétlen az ismeretterjesztő művek szerzőinek a hibája, pokolian nehéz ilyen témákról közérthetően írni, és sajnos a félreérthetőség veszélye benne van a pakliban. De azért, amikor ilyen hozzászólásokkal találkozik az ember, jól érezhetővé válik ezek felelőssége.
Huhh, nem is tudom, hol kezdjem. Talán ott, hogy próbálj minél több felől tájékozódni. Komolyan, mert jelenleg nagyon össze vannak a fejedben kutyulódva az infók, én meg nem biztos, hogy mindent a helyére tudok tenni. Szóval tájékozódj, akár fórumokról is - vannak remek jók, amikből rengeteget lehet tanulni, és ahol szakemberek mondják meg a frankót, legalábbis többek között. Magyarul pl kozmofórum, vagy csillagváros (érdemes sokat visszaolvasni!), angolul quora, vvagy physics.stackexchange.
Röviden a tartalmi részről:
- NEM a teljes univerzum 96 milliárd fényév átmérőjű, hanem annak a belátható része. Ráadásul nem a legvadabb becslések szerint, hanem totál standard számítások alapján. Igen, 96 milliárd fényév átmérőjű részt látunk be. Hogy ezen túl mekkora a világegyetem, senki nem tudja. A 28 milliárd fényév, amiről te beszélsz, nem a látható világegyetem valós, csak a látszólagos átmérője! Gondolj utána: van egy objektum tőlünk 13 milliárd fényév látszólagos távolságra. Ez azt jelenti, hogx abból a pontból 13 milliárd éve indult el a fény hozzánk. 13 milliárd éve volt ott, ahol most látjuk. De azóta tágult a világegyetem és jelenleg cca 45 milliárd fényévre van tőlünk.
- A világegyetem _valós_ mérete nem tudjuk mekkora. A világegyetem alatt azt a térrészt értve, ahol van anyag. Jelenleg valószínűbbnek tűnik, hogy végtelen nagy, minthogy véges. Igen, végtelen távolságokig van anyag mindenfelé. Nem határtalan, mint a Föld felszíne, hanem konkrétan végtelen. Igen, ez egy reális, sőt valószínű lehetőség. És igen, ez a kutyaközönséges big bang modellből adódik.
- Vegyübk két anyagcsomót a világegyetemben. Mondjuk legyen két galaxis. Ezek az ősrobbanás következtében _bármekkora_ sebességgel távolodhatnak egymástól. A fénysebesség sokszorosával is. Ugyanis nem a térben mozognak (a sajátmozgásuktól eltekintve), hanem a tér nxúlik közöttük! Na erre nem vonatkozik a fénysebesség határsebesség jellege. Jelenleg is látunk olyan objektumokat (érted, anyagot!), ami ebben a pillanatban is gyorsabban távolodik tőlünk a fénysebességnél!
Én ennyit tudtam hirtelen segíteni, de ha bármi konkrét kérdésed, kétséged van írj, szívesen nyúzom még a témát, mert érdekes és izgalmas :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!