Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan bizonyították/bizonyíth...

Hogyan bizonyították/bizonyítható, hogy a fénysebességnél semmilyen anyag/energia/bármilyen mozgó entitás nem lehet gyorsabb?

Figyelt kérdés

Emlékszem, olvastam is erről egy közelmúltban megjelenő cikket, amiben azt hiszem pont erről volt szó..... csak annyi rémlik, mintha egyetlen fotonnal végeztek volna ott kísérletet...


Mindenesetre a kérdésem, hogy mi minden bizonyítja/bizonyította azt, akár elméleti, akár gyakorlati szinten azt, hogy a fénysebesség az bármíly létezhető sebességnek a határa.



2015. márc. 9. 19:48
1 2 3 4
 11/36 A kérdező kommentje:

"Minél pontosabban megakarják határozni egy elektron vagy proton töltését?"


Inkább. Azért annyira ne akarják erőnek erejével átírni a fizikakönyveket. :/

Az elektron-proton-neutron hármashoz képest az a 200 nekem irreálisan magasnak tűnik.

Meg amúgy azok a részecskék mégis honnét jönnek? Hol vannak? MIt csinálnak, mit építenek fel? Anyagot? Energiát? Gravitációt? :S (irony)

Max. azt tudom elképzelni, hogy olyan extrém helyzeteket idéznek elő, ahol az alap részecskék kicsit másképp viselkednek az átlag paramétereikhez képest.


De az, hogy 200 TELJESEN ELTÉRŐ, egyiket a másikba át nem fordítható részecske legyen (kb. úgy, mint a periódusos rendszerben az eltérő elemek), az kicsit meredeknek hangzik.

Miért? Mert akkor mi civilek miért nem hallunk ezekről? Hisz ezeknek az előző évtizedekhez képest korszakalkotó felfedezéseknek kéne lenniük, nemde?

2015. márc. 13. 17:06
 12/36 Tom Benko ***** válasza:
Pedig tényleg annyi van.
2015. márc. 14. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/36 A kérdező kommentje:

És erről tudnátok mutatni infókat?


Mert akkor már tényleg érdekelne.

2015. márc. 14. 09:47
 14/36 Hengerelőhereverem ***** válasza:
100%

A periódusos rendszer elemei simán átalakíthatóak egymásba. Pl a napban is folyamatosan He atomok keletkeznek Hidrogén atomból, ezt hívják magfúziónak., Radioaktív sugárzás által amikor elbomlik az Urán, abból 2 másik elem keletkezik, többségében Kr és Pu. Minden elem átalakítható a másikba csak kicsit másképp. Meg egyre lejjebb mennek, pl egy egy nukleon(az atommag, neutronok+protonok) is quvarkokból állnak még, leptonok vannak közöttük. Már rájöttek ha egy quarknak a töltését -1/3-nak meg 2/3nak veszik akkor már egészen kezelhetőek a quarkok(up, charm, down, strange, bottom, up) és ebből állnak a protonok, neutronok, elektronok. Csináltak már pl pozitront is ami egy elektronnal találkozva ami az antirészecskéje, teljesen megsemmisülnek és fotonná alakulnak át.

Minden átalakítható valamilyen szinten mindenbe, csak ismerni kell a módját, meg a technológia is szükséges amivel megcsinálod, de attól még ezek mind különböző és más más tulajdonságokkal rendelkező elemek.

2015. márc. 14. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/36 Tom Benko ***** válasza:
Összesen 12 alapvető anyagi részecske van, ezekből hat kvark. A kvarkokból lehet kikeverni a mezonokat és hadronokat, azaz azokat a részecskéket, amiket klasszikusan elemi részecskének szokás nevezni. Számold le, vajon mennyi lehet...
2015. márc. 15. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/36 A kérdező kommentje:

Nekem úgy max. 36 jön ki.

De azt nem írtad, hogy hány ilyen kvark-izé (ami nem teljesen világos, hogy akkor most mi, ezek egyel alacsonyabb szinten vannak, mint a protonok/elektronok/neutronok?) kell ahhoz, hogy egy részecske összeálljon.


+ számomra kérdéses az is, hogy ezek közül hány részecske az, ami természetesnek mondható, és hány az, ami mesterségesen kikevert.

Mert a számuk papíron lehet, hogy jól mutat, de aztán kérdéses az, hogy ezek csinálnak is e valamit, vagy csak elvannak.

2015. márc. 15. 11:37
 17/36 Hengerelőhereverem ***** válasza:
Csinálnak, a kvarkokból állnak az elektronok, protonok, neutronok(a protonokban így hirtelen nem vagyok biztos). Minden részecskének meg van a szerepe, meg van a haszna, csak tudni kell hogy használjuk ki. 6 db kvark van(up, down, charm, strange, top, bottom) a strange, bottom, down -1/3ad töltéssel rendelkezik a top, up, charm pedig +2/3, legalábbis most így számolnak velük.
2015. márc. 15. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/36 Hengerelőhereverem ***** válasza:
A mesterségesen ki kevert részecskék is léteznek és lehet őket használni, csak rá kell jönni mire.
2015. márc. 15. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/36 A kérdező kommentje:

Akkor "megnyugodtam". :D


Akkor már csak az a kérdés, hogy erről miért nem írnak a fizikakönyvek?! Legalább a középsulisok...

2015. márc. 16. 00:00
 20/36 anonim ***** válasza:
Erre az az egyszerű válasz, hogy középiksolás szinten ezt nem lehet megrteni, mg fizika bsc-n se oktatják ezt mindenhol.
2015. márc. 16. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!