Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan bizonyították/bizonyíth...

Hogyan bizonyították/bizonyítható, hogy a fénysebességnél semmilyen anyag/energia/bármilyen mozgó entitás nem lehet gyorsabb?

Figyelt kérdés

Emlékszem, olvastam is erről egy közelmúltban megjelenő cikket, amiben azt hiszem pont erről volt szó..... csak annyi rémlik, mintha egyetlen fotonnal végeztek volna ott kísérletet...


Mindenesetre a kérdésem, hogy mi minden bizonyítja/bizonyította azt, akár elméleti, akár gyakorlati szinten azt, hogy a fénysebesség az bármíly létezhető sebességnek a határa.



2015. márc. 9. 19:48
1 2 3 4
 1/36 anonim ***** válasza:
72%
Úgy bizonyítjuk, hogy minél nagyobb a sebessége egy testnek, annál nagyobb a tömege is tehát annál nagyobb energiára van szükség, hogy tovább gyorsítsuk. Ez a fénysebesség közelénél már nagyjából végtelen energia lenne, ezért úgy szól pontosan a szabály, hogy tömeggel rendelkező test nem mozoghat fénysebességgel.
2015. márc. 9. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/36 Hominida ***** válasza:
89%

Egész pontosan a (relativisztikus) tömeg végtelenre nő a fénysebesség elérésekor, ez a Lorentz-formulából következik: hu.wikipedia.org/wiki/Relativisztikus_tömeg#Lorentz-féle formula. Newton II. törvénye szerint a test további gyorsításához végtelennél nagyobb erő szükséges.


Az elmélet alapszinten ennyi. Nem nulla nyugalmi tömegű testre ez szerintem a dolgot ki is pipálta. Aztán hogy milyen kivételek, kerülőutak keresésével próbálkoztak már, az külön kérdés. A fénysebességnél gyorsabban terjedő fizikai hatás vagy információ elképzeléseivel ma a teoretikusok egymásra licitálnak, a kozmológusok tudtommal már találtak megmagyarázásra szoruló jelenségeket, a kvantumösszefonódás ezek közé tartozik.

2015. márc. 9. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/36 anonim ***** válasza:

Nemrég volt ugyanez a kérdés, ott sok értelmes dolgot leírtak:


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__egyeb-kerdesek__66..

2015. márc. 9. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/36 Tom Benko ***** válasza:
Semmi nem tiltja, hogy gyorsabb legyen. Az elmélet csak annyit mond, hogy a fénysebességet átlépni nem lehet. Viszont a fénynél gyorsabban mozgó entitások esetén az oki sorrend felcserélődik, ezt nagyon szépen vezeti le Hraskó Péter a Relativitáselmélet című jegyzetében.
2015. márc. 10. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/36 A kérdező kommentje:

"Semmi nem tiltja, hogy gyorsabb legyen."


Atya gatya! =( És ezt mégis a tömeg-energia ekvivalenciaegyenletbe hogyan tudnád beletuszkolni?


Már onnantól ellentmondásos a dolog, nemde?


Amúgy meg mégis honnan a manóból varázsolódnának elő a fénynél gyorsabb részecskék, főképp mi okból? Eredendően a fénynél nagyobb sebességgel születnének a semmiből??? :/

Felettéb érdekes lenne.


Annyiféle részecskét már felfedeztek, egyáltalán mi az esély rá, hogy van még olyan, amit a fizikusok nem találtak meg, vagy elméleti úton mutattak meg... DE méginkább mi az esélye annak, hogy a még ismeretlen részecske pont a fénysebességnél gyorsabb lesz??!

2015. márc. 10. 18:06
 6/36 Tom Benko ***** válasza:

Tényleg nem tiltja semmi. Tessék megnézni a relativitáselmélet axiómáit:

1; Az inerciarendszerek ekvivalensek.

2; A fény sebessége minden inerciarendszerben ugyanannyi.

(Ehhez még az áltrel tesz hozzá, de azzal most nem foglalkozunk.) Ellenben levezethető, hogy ha két test üzenetet vált, és legalább az egyik a fényénél nagyobb sebességgel küldi vissza az üzenetet, akkor az megelőzheti annak az üzenetnek a kibocsátását, amire válaszul küldték, azaz az okozat megelőzi az okot. Ez viszont logikailag okozna problémákat, ami csak úgy oldható fel, hogy a fénysebességet nem lehet átlépni, illetve a fénynél gyorsabban haladó entitásokat nem tudjuk észlelni fénynél lassabb eszközökkel.

2015. márc. 11. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/36 anonim ***** válasza:

Ezt a kérdést átlagban havonta egyszer felteszik ezen a fórumon.


A relativitáselélet csak a nyugalmi tömeggel rendelkező testeknek tiltja azt, hogy elérjék a fénysebességet. Azt nem, hogy létezzenek olyan részecskék, amelyek keletkezésükkor is már a fénynél gyorsabban mozognak. Ekkor azonban ezek a részecskék felülről nem érhetik el a fénysebességet, vagyis nem lassulhatnak le c-re.


A lényeg, hogy a fénynél kisebb sebességgel mozgó, nyugalmi tömeggel rendelkező testek időszerű világvonalakon, a fotonok pedig értelemszerűen fényszerű világvonalakon mozognak. Ha léteznének fénysebességnél gyorsabban haladó részecskék, akkor ők pedig térszerű világvonalakon mozognának. A három kategória között nincs átjárás. Ez a képletekből is látszik, de az, hogy ezek a képletek jók, azaz a relativitáselmélet használható, azt kizárólag a tapasztalat dönti el, és a tapasztalat az elméletet még nem cáfolta.

2015. márc. 11. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/36 A kérdező kommentje:

"Ha léteznének fénysebességnél gyorsabban haladó részecskék, akkor ők pedig térszerű világvonalakon mozognának."


Na ez az : ha létezNÉnek. De nem léteznek. És nem is fognak, mert az eléggé valószerűtlen, hogy egyszercsak hip-hop felfedeznek egy újabb részecskét, és az pont a fénysebességnél gyorsabb lesz.

2015. márc. 11. 14:15
 9/36 anonim ***** válasza:

"Na ez az : ha létezNÉnek. De nem léteznek. És nem is fognak, mert az eléggé valószerűtlen, hogy egyszercsak hip-hop felfedeznek egy újabb részecskét, és az pont a fénysebességnél gyorsabb lesz."


Ezt mi sosem tudhatjuk. A tudomány lényege, hogy mindig olyasmit fedezünk föl, amiről korábban sejtelmünk sem volt. Régebben az is szentségtörésnek számított volna, hogy a fénysebesség felső korlátja minden folyamat sebességének, ma meg alapvetés. Nem is beszélve a kvantumfizikáról, egyszerre több résen átmenő részecskékről, meg egyebek.

2015. márc. 11. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/36 Hengerelőhereverem ***** válasza:
100%
Meg mit gondolsz min dolgoznak a CERN laboratóriumban? Minél pontosabban megakarják határozni egy elektron vagy proton töltését? A fenéket, kis túlzással naponta fedeznek fel új részecskéket. Ma már 200 fölött van az ismert részecskék száma.
2015. márc. 13. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!