Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan óldható fel a Schröding...

Hogyan óldható fel a Schrödinger macskája paradoxon?

Figyelt kérdés
Felóldható-e egyáltalán ? Mi a megoldás?
2015. jan. 28. 22:40
1 2 3 4
 11/37 dq ***** válasza:
79%

#10:


Teljesen nyilvánvaló hogy speciális elrendezésben egyetlen atom elbomlása élet vagy halál kérdése.


Mint ahogy az is teljesen nyilvánvaló, hogy amennyiben nem direkt erre építjük a rendszert, úgy a jól megismert makroszkopikus törvények irányítják a világot.


Maximum a kaotikus rendszerekben (csatolt inga, pl) játszik szerepet.

2017. jan. 28. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/37 anonim ***** válasza:
88%

"Mint ahogy az is teljesen nyilvánvaló, hogy amennyiben nem direkt erre építjük a rendszert, úgy a jól megismert makroszkopikus törvények irányítják a világot. "


Teljesen mindegy, hogy mi hegyezzük-e ki erre az adott elrendezést, vagy spontán valósul meg. A rákos sejt kialakulásával egyébként pont azt akartam mondani, hogy spontán is kialakulhat. Radioaktív atomok folyamatosan, spontán is bejutnak a szervezetbe. Lehet, hogy egy daganat kialakulása pont azon az egyetlen atomon fog múlni, amelyik már épp majdnem kiürült a szervezetből, és már csak másodpercekig van odabent. Ennek az atomnak az elbomlási időpontja eldöntheti az ember sorsát. Egy ember élete vagy halála pedig azért elég nagy kihatással tud bírni a világra. Tehát nem kell ehhez semmiféle mesterséges, körmönfont berendezés.


Akkor viszont mi van? Az, hogy a világ makroszkopikus szinten sem determinisztikus, hanem beleszólnak a véletlenek? Nem a kaotikus véletlenek, hanem az igazi, rejtett paraméterek nélküli kvantumos véletlenek.

2017. jan. 28. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/37 dq ***** válasza:
39%

"Teljesen mindegy, hogy mi hegyezzük-e ki erre az adott elrendezést, vagy spontán valósul meg. "


Ez ostobaság. Csinálhatsz olyan kísérletet amelyben a Mars állásának függvényében gyilkolod meg az embereket.


Ebbõl nem tudod levezetni azt, hogy meghatározó szerepet játszana az életünkben.


Szimplán azért, mert abból hogy a világban lehetõség van arra hogy bármilyen két dolgot oksági kapcsolatba helyezz egy kísérlettel, semmilyen módon nem következik hogy abban is lennének.


Srődinger macskájához meg még kevésbé kapcsolódik. Farkánál fogva iderángatott szegény.

2017. jan. 28. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/37 anonim ***** válasza:

Mi, emberek ugyanolyan része vagyunk a világnak, mint egy darab kő, és minket is ugyanazok a törvények irányítanak. Ilyen értelemben teljesen mellékes, hogy a kísérleti berendezést mi hozzuk-e létre, vagy maga a természet. A két dolog teljesen ugyanaz, csak rajtunk, mint bonyolult szerkezeteken keresztül bonyolultabb dolgok is meg tudnak valósulni.


De ha ennek a gondolatnak a lényegét nem érted, ne foglalkozz a kísérlettel, hanem koncentrálj a rákos sejtre. Ott senki nem hozott létre semmilyen berendezést, nem látott bele semmilyen (szerinted) nem létező oksági kapcsolatot. Mégis egyetlen kvantummechanikai véletlen határoz meg egy makroszkopikus eseménysort. Ez a dolog lényege.

2017. jan. 28. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/37 dq ***** válasza:

Abban az értelemben, amelyiben használni akarod, nem a természet része a ciángázos palackkal egybekötött Gergely-Müller számláló.


Ez kb tök olyan, mintha a péntek 13-ai gyilkosról szóló kérdés alá bejönnél téríteni hogy lám-lám, természeti törvény hogy péntek 13-án rossz dolgok történnek. (Vegyen mindenki amulettet, most akciósan adod.)


Ha nem érted hogy miért nem kapcsolódik SEHOGY Srődinger kísérletéhez, akkor te nem érted és nem én. Ez nem egy lehetséges értelmezés, hanem tök más téma, amit NEM támaszt alá semennyire sem Srődinger, bárhogy is szeretnéd.


Az állításod meg nyilvánvalóan hamis, egy nem kaotikus rendszer működését (autó, űrhajó, stb) nagyon sok tizedesjegy pontossággal le tudjuk írni.

Így a világ újra megmenekült.

2017. jan. 28. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/37 dq ***** válasza:
Az utolsó bekezdést visszavonom.
2017. jan. 28. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/37 anonim ***** válasza:

"Abban az értelemben, amelyiben használni akarod, nem a természet része a ciángázos palackkal egybekötött Gergely-Müller számláló"


Hanem minek a része?


És a sejt rákosodását beindító radioaktív atom minek a része? Az sem a természet része? Látom, ezt az utóbbi példát nagyon kerülöd, mint ördög a szenteltvizet. :)


Azt meg elismerem, hogy ez a téma nem közvetlenül a kérdéshez kapcsolódik, mondtam is az elején, hogy csak a kérdésről jutott eszembe. De miért zavar ez téged? Mi vagy te itt, valami önjelölt rendész?

2017. jan. 28. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/37 dq ***** válasza:

'Hanem minek a része? '


Egy elmebeteg kísérletnek. Ha azt szeretnéd állítani hogy a természt sodrába beleszólnak a kvantum jelenségek, akkor ne olyan indokkal indokold meg, amellyel azt is megindokolhatod hogy a péntek 13 szól bele.

2017. jan. 28. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/37 anonim ***** válasza:

Értem, tehát egy "elmebeteg kísérlet" az nem a természet része. Akkor nyilván természetfeletti.


de jó, felejtsük el ezt a kísérletet. Koncentrálj csak a radioaktív mag - rákos sejt példára.


Megtudhatjuk végre, hogy az vajon szintén "nem a természet része", illetve "elmebeteg kísérlet"-nek minősül-e? Vagy az ellen esetleg más kifogásod van?

2017. jan. 28. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/37 dq ***** válasza:

Azon gondolkozom hogy mennyire redundáns az ilyen megbetegedés és védelem cucc.


Attól tartok nincs ehhez elég biológia meg kvantummechanika tudásom.

2017. jan. 28. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!