Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az a végtelen?

Mi az a végtelen?

Figyelt kérdés

Például véges sok szám között mindig van legkisebb, de végtelen között nincs. Mikor tűnik el?

Vagy mikor infinitezimális egy szám?

Ha valaminek a határértéke végtelen, akkor az akármilyen nagy lehet, itt a végtelen potenciális. De a projektív sík végtelenbeli pontjai ugyanúgy rajta lehetnek a papírlapon, így a végtelen pontjai, egy egyenesen a végtelen aktuális.

A végtelen aktuális, vagy potenciális fogalom?

És egy gráfban lehet alefnullnál hosszabb út?



2012. okt. 25. 23:35
1 2 3
 21/25 A kérdező kommentje:
Mi az a mennyiség? Az ugyanannyi egy halmazelméleti reláció, és a heideggeres szóval nevezhető ugyanannyiság voltaképpen maga a számosság. A mennyiség igazából a számnak csak az alkalmazása. Négyzetgyök kettő nem az egységbefogójú egyenlőszárú derékszögű háromszög hosszának a mennyisége. Négyzetgyök kettő méter már egy mennyiség, de nehéz kimérni (ha hosszmérés alatt kizárólag azt értjük, hogy vesszük a mértékegység és a hossz közös mértékét). A szám maga heterogén fogalom. A kis természetes szám fogalmát alaposan körbejárták a preszokratikusok. A természetes számoktól merőben különböznek az arányok, és megint másfajta gondolkodás hozta létre a negatív számok konstrukcióját. A valós szám motivációja elég régi, a legalábbis a pythagoreusoktól ered, a renessaince és a kora újkor árnyalta ezt a motivációt, de csak a XIX. század közepére sikerült tisztázni. Igazán csak a XX. század elejére. És mellette megjelent igen sok számszerű fogalom. A komplex szám, a kvaternió, és olyan algebrai struktúrák is, ahol mint számokkal számolunk alapvetően nem "mennyiségi" objektumokkal.
2012. okt. 30. 23:41
 22/25 anonim ***** válasza:

A kérdéseid alapján úgy tűnik, hogy érdekel ez a téma, de sok alapvető ide vonatkozó ismeret nincs még meg.

Hadd ajánljak pár olyan könyvet, amik közismerten könnyedén, lényegretörően vezetnek be e témába:


Péter Rózsa: Játék a végtelennel

(Ez a legjobb kezdés)


Vilenkin: A végtelen kutatása

(középiskolai szakköri füzet)


Barrow: A végtelen könyve


Általánosan jó kérdéseket vet fel, nem csak a végtelennel kapcsolatban, és mindezt tudománytörténeti vonatkozásokban:


Hersh: A matematika természete



Ha ezek megvoltak, akkor nekifoghatsz pár egyetemi szintű HALMAZELMÉLET, ANALÍZIS, MÉRTÉKELMÉLET szakkönyveknek!

2012. nov. 1. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 anonim válasza:
Ez a kérdés ilyen "senki se tud olyat mondani, amibe ne tudnék belekötni, de azért nézzük meg kinek mekkora a fäsza" típusú. Értelmét nem igazán látom, maximum egy kocsmai beszélgetésben sok sör után egy értelmes beszédpartnerrel tudom elképzelni a kitárgyalását. Minden mellett lehet érvelni, de két érv ugyanakkor lehet egymás ellenérve is. Ezzel röviden arra célzok, hogy ha nagyon érdekel, akkor olvass utána, de ezért kérdést nyitni egy ilyen közösségben nem érdemes, attól függetlenül, hogy a te értelmi szinted töredékével rendelkezők miket tesznek fel. De azért érdekes dolgok jöttek fel a téma során :).
2012. nov. 2. 02:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/25 2xSü ***** válasza:

> Mi az a mennyiség? Az ugyanannyi egy halmazelméleti reláció, és a heideggeres szóval nevezhető ugyanannyiság voltaképpen maga a számosság. A mennyiség igazából a számnak csak az alkalmazása.


Számomra a halmazelmélet számossága esetén a 8 úgy viszonyul az ℵ₀-hoz, mint úgy általában a 8 a „sok”-hoz. A sok is számosságot fejez ki, de nem szám. Mert 8-hoz ha hozzáadsz 1-et, akkor az nem 8 lesz. Míg ha a sokhoz hozzáadsz egyet, akkor az még sok marad. Hasonlóan működik a dolog ℵ₀ esetén is. Tehát a számosság egy kicsit tágabb fogalom, mint egy természetes szám. A számosság lehet természetes szám, de lehet egy ettől eltérő fogalom is, mint az ℵ₀. Ezért fura számomra az ℵ₀-t, mint hosszúságot értelmezni, mert ez kb. nekem olyan, mint a „soknál hosszabb út”. Úgy igen, hogy „soknál több pontból álló út”, hiszen ℵ₀ esetén van értelme arról beszélni, hogy több-e valami ℵ₀-nál vagy sem.

2012. nov. 2. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 A kérdező kommentje:
A természetes számnál természetesen tágabb. Mintahogy a valós szám is, mégis szoktuk szakaszok hosszát valós számokkal jellemezni.
2012. nov. 3. 19:34
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!