Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az a végtelen?

Mi az a végtelen?

Figyelt kérdés

Például véges sok szám között mindig van legkisebb, de végtelen között nincs. Mikor tűnik el?

Vagy mikor infinitezimális egy szám?

Ha valaminek a határértéke végtelen, akkor az akármilyen nagy lehet, itt a végtelen potenciális. De a projektív sík végtelenbeli pontjai ugyanúgy rajta lehetnek a papírlapon, így a végtelen pontjai, egy egyenesen a végtelen aktuális.

A végtelen aktuális, vagy potenciális fogalom?

És egy gráfban lehet alefnullnál hosszabb út?



2012. okt. 25. 23:35
1 2 3
 1/25 VVMMvvmm válasza:
100%
Ez egy végtelenül nehéz kérdés.
2012. okt. 25. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 Ani7999 válasza:
67%
Egyszerűen képzeld el hogy végtelen,nagyon jó a fekvő nyolcas példa.
2012. okt. 26. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:

A végtelen csak egy fogalom arra, hogy ha elkezded megszámolni a halmaz elemeit, akármeddig is jutsz, mindig van tovább. Tehát vannak halmazok, amelyeknek végtelen sok eleme van.


Az egyetlen kérdésed, amit megértettem, az utolsó. Ha egy gráfban egy utat veszel, akkor az egyik eleméből elindulva meg tudod számozni az úton lévő csúcsokat 1, 2, 3, ..., tehát megszámlálhatóan végtelen csúcs lehet csak egy úton (és egyébként akármelyik végtelen gráfban, amely összefüggő, és egy csúcsából véges sok él indul).

2012. okt. 26. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
Aktualis vegtelenek nem leteznek a vilagban... talan csak a fekete lyuk belsejeben. A papir pontjait csak elvileg lehet vegtelen sok fele osztani, gyakorlatban azonban eleg gyorsan eljutunk olyan tartomanyba, hol a makroszkopikus szabalyok nem ervenyesek, es elerjuk a Planc hosszt, mit a termeszet raszter egysege. Es nincs tovabb.
2012. okt. 26. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:

1 és 2 között is van végtelen


1 < 1,1 < 1,11 < 1,111 < 1,1111 < 1,11111 < 1,111111


Tehát folytathatnám így az örökkévalóságig is.

2012. okt. 26. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:

"... talan csak a fekete lyuk belsejeben..."


Még ott sem.

2012. okt. 26. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 2xSü ***** válasza:
100%

Mikor a végtelent elképzeljük, akkor mindig valami nagyon sokat képzelünk el, és nem a tényleges végtelent. Végtelen? Az valami 10^646548994654654 szerű érték lesz… Pedig nem. Ez egy nagyon nagy szám, de köze nincs a végtelenhez.


Véges sok szám esetén mindig van egy legnagyobb és legkisebb. Ez természetes, a józan ész szerint elképzelhető. Végtelen esetén ilyenről nem beszélhetünk. Bármilyen nagy számhoz mindig hozzá lehet adni egyet, tehát bármilyen nagy számról is beszélünk, az nem végtelen.


Személetes példa a végtelen szobaszámú szálloda, ahol teltház van. Jön egy vendég, szobát kér, és kap. Merthogy a portás mindenkinek azt üzeni, hogy költözzön az eggyel nagyobb szobaszámú szobába, így az első szoba felszabadul.


Az ember próbálja elképzelni, és nem megy. Mert ugye mi van az utolsó szobában lakóval? Az hova költözzön? Az a gond, hogy a szálloda végtelen, tehát nincs utolsó szobája. Bármelyik szobáját is nézzük, van tőle nagyobb sorszámú szoba. Na ez az, amit nem lehet megérteni, csak elfogadni az összefüggéseit, számolni lehet vele, meg lehet szokni.


Amikor azt kérdezed el, hogy mikor tűnik el a különbség a nagyon nagy és a végtelen között, az értelmetlen kérdés. Ez egyenértékű azzal, hogy hányadik szám után jön a végtelenedik szoba. Ha lenne ilyen szám, amit jelöljünk x-el, ami véges szám, akkor a végtelen x+1 lenne, ami megint csak véges szám. De pont arról van szó, hogy végtelen, tehát „nem tűnik el”.


A pontokat gyakran tanítják úgy, hogy nincs kiterjedésük, és az egyenes végtelen sok pontból áll. De ezt sem úgy kell elképzelni, hogy a pontok nagyon kicsi atomnyi méretű valamik, amiket szépen sorba állítva ha nagyon sokat teszel egymás mellé, akkor kiadnak egy métert. Ez a kép teljesen hibás.


A végtelen nem egy „érték”, nem egy „szám”, hanem egy egészen más tartalmú fogalom, ami reprezentál egy bizonyos jelenséget, de egészen más kategória, mint a hagyományos számaink. Ez olyan, mintha a hét napjait meg a tulipánt akarnád egy egyenletben felírni. Egészen más jellegű fogalom a kettő.


> A végtelen aktuális, vagy potenciális fogalom?


Attól függ miről van szó. Ha az egész számok darabszámát nézem, akkor tekinthetem akár potenciálisnak is – főleg ha a fizikai világban próbálom megvalósítani –, persze attól függ hogyan definiálom az „aktuális” és „potenciális” fogalmakat, vagy magát a létezést. Fizikai világban sokkal inkább van értelme ennek a különbségnek, matematikára nem tudom hogyan húzható rá mindez, persze nem ismerem a filozófiának ezt az ágát túlságosan, de ugye a kettő közötti különbségnek van egyfajta időbeliséghez köze, matematikában meg nehéz mondjuk a természetes számok időbeliségéről beszélni. Ha az 1 és 2 közötti valós számok darabszámáról van szó, akkor azt már sokkal inkább közelebb érezzük az aktuálisan létezőhöz.


A végtelennek pont az a sajátossága, hogy az általad firtatott kérdésekre nincs egyértelmű válasz. Az általad keresett különbségek összemosódnak, eltűnnek, egyszerre igazak és egyszerre nem igazak.

2012. okt. 26. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
#7 nagyszerű hozzászólás. nincs kedved írni erről még? pl, hogyha a pontoknak nincs kiterjedése, akkor hogy lesz belőlük egy kiterjedt egyenes? erre mi a válasz? vagy ha sehogy, akkor miért ilyen pontokból állónak célszerű elgondolni?
2012. okt. 27. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat.

A harmadik válaszoló matematikailag hasznos választ adott, habár nem tisztázta az út fogalmát, amitől persze függ, hogy lehet-e hosszabb alefnullnál. De a kitételt nem értem. Egyrészt, ha egy gráf nem összefüggő, akkor pláne csak megszámlálható hosszú út lehet benne. Hiszen minden komponensében csak olyan van. (az útösszefüggőségi komponensek részei az összefüggőségi komponenseknek sokkal általánosabb körülmények között is) A másik pedig a fokszámokra vonatkozó kitétel, hiszen ha a gráfban van is végtelen fokszámú pont, a gráfbeli útban, mint részgráfban a legmagasabb fokszám kettő. Például tekintsük azt a gráfot, aminek csúcsai a valós számok, és minden csúcsa össze van kötve (ez a gráf izomorf K_alef1-gyel). Ebben, ha igaz, hogy úton haladva megszámozhatjuk az út csúcsait, akkor nincs Hamilton-út. De definiálhatjuk-e az utat valamilyen topologikus tulajdonsággal úgy, hogy a definíció véges esetet általánosítsa, és mégis legyen a nagy teljes gráfokban is Hamilton út. Vagy a kört úgy, hogy legyen Hamilton kör. Ez utóbbira kényelmesnek tűnik, hogy kört definiáljuk a körívvel homeomorf gráfnak. De ebből még az út definíciója sem nyilvánvaló, sem az, hogy van-e Hamilton-köre a nagy teljes gráfoknak. De van remény.

2012. okt. 28. 12:39
 10/25 anonim ***** válasza:

A zárójelbeli megjegyzés arra vonatkozott, hogy minden gráfban, ami összefüggő, és a fokszámai végesek, maximum megszámlálhatóan sok csúcs lehet.


A végtelen út pedig összefüggő, és minden fokszáma 2, akár ez is lehetne a definíciója.


(Kell mindkét kitétel. Ha a gráf nem összefüggő, akkor állhat megszámlálhatónál több komponensből, ha pedig van végtelen fokszám, akkor is lehet több, mint megszámlálhatóan sok csúcs. Akkor is, ha csak megszámláhatóan végtelen fokszámok vannak. Pl. legyenek a csúcsok a valós számok, és éllel legyen össze kötve két csúcs, ha a 10-es számrendszerbeli reprezentációjuk csak 1 számjegyben különbözik. Itt most mellőzzük azt a tényt, hogy bizonyos számoknak 2 reprezentációja is van, közülük válasszuk az egyiket.)

2012. okt. 28. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!