A relativitáselmélet szerint azért nem mehet semmi fénysebességgel, mert akkor végtelen lesz a tömege. Igaz?
Minél gyorsabb valami annál nagyobb a tömege, és annál több energia kell a gyorsításához.
De kvantum méretben mások a szabályok, és a newtoni fizika nem működik. Hogy milyen elven cserél azonnal információt a foton pár, ezt ma még nem tudjuk, csak elméletek vannak. Az egyik szerint a tükörrel megkettőzött foton az azt kitöltő teret is megkettőzi, és viszi magával, így változhat azonnal a tulajdonsága is.
Konkrétan a nyugalmi tömege a testeknek nem változik. Az, hogy a sebességgel nő a tömeg ez egy absztrakció, nem valós esemény. Azért számolunk így vele mert sok mindent megkönnyít.
A fotonpolarizációs kérdésedet nem értem. Ha "fogok" egy fotont és megváltoztatom a polarizációját (pl. tükörrel) akkor mikor és miért kéne egy másik fotonnak erre reagálni???
Kedves kérdező!
Te a kvantumösszefonódott fotonpárokról olvastál valamit, és félreértetted. Vagy már az is félreértette, aki az írományt - amit olvastál a neten - írta.
Szó sincs arról, hogy egy foton (vagy a másik foton) polarizációja megváltozna!
Ha fizikai szaklapban olvastál volna a témáról, akkor a következőket szüröd le belőle:
A kvantumösszefonódott fotonpárok egymásra merőleges polarizációval rendelkeznek. Ha építünk egy mérőberendezést amiben a polárszűrők egymásra merőlegesek, és ezeken eresztjük át a kvantumösszefonódott fotonokat, akkor azt tapasztaljuk, hogy mindkét foton átmegy (az áthaladás valószínűsége párhuzamos polárszűrő állás esetén 100% ; 100 %).
Ha a polárszűrőkön forgatunk 90 fokot, akkor meg egyik sem megy át. (0% ; 0%)
És most jön a csusza, ha a polárszűrőket az előbbi két szög közötti értékre állítjuk, mondjuk úgy, hogy az áthaladás valószínűsége 50% legyen, a fotonok akkor is egyformán viselkednek, tehát vagy mind a kettő átmegy, vagy egyik sem. Nincs olyan eset, hogy az egyik átmegy, a másik meg nem.
És ez döbbenetes.
De igaz.
Ez maga a jelenség, amire hivatkozol.
Tehát nem arról van szó, hogy átfordul menet közben, ilyen nincs.
Egyformán viselkednek! Ezt szokták félreérthető módon úgy is fogalmazni, hogy mintha az egyik tudná, hogy a másik mit csinál. Mintha információja lenne róla.
Einstein úgy gondolta, hogy valami "rejtett paraméter" már keletkezése pillanatában kódolja "genetikailag" , hogy átmennek-e a polárszűrőn vagy sem. Kiderült, hogy kivételesen Einstein tévedett, nincsenek rejtett paraméterek.
A tudomány mai állása szerint úgy gondoljuk, hogy ez a fotonpár egyetlen részecske. Inkább a lokalitás elvét adtuk föl. De hát, istenem - a Természet maga ilyen. A Természet nem tehet arról, hogy más elképzelésünk volt róla eddig.
Ha bővebben érdekel a téma, itt egy link:
Ha még mindig úgy gondolod, hogy sérül a kvantummechanika, kommenteld a kétségeidet, megpróbálom tisztázni...
Egy LHC-ban (is) 2008-ban elvégzett kísérlet szerint tükörrel szétválasztottak egy fotont, azaz megkettőzték, és ezeket a fotonpárokat egymástól 18km távolságba küldték. Amikor megmérték annak jellemzőit az egyik oldalon, ugyanabban a pillanatban megváltozott a másik állapota is, 18 km-el távolabb. Nem egy szempillantás, nem is egy milliárdod másodperc múlva, hanem - a mérési hibahatáron belül - valóban azonnal.
A tudomány jelenlegi állása szerint azonban semmi - így anyag, energia és információ sem - terjedhet gyorsabban a fénynél. Vagyis, az egymástól 18 km-re lévő fotonpár tagjai egyszerűen nem tudhattak volna "azonnal" a másik fél megváltozásáról, csak bizonyos idő elteltével (ami körülbelül néhány tízezred másodperc ezen a távon). Ezért a kutatók újra és újra ellenőrizték a méréseiket, a kísérletet többször megismételték, még a Föld forgását és nap körüli keringését is kizárták, végül kijelentették - a kapott eredmények bár elképesztőek, mégis helyesek,és eredményeiket publikálták a Nature című tudományos folyóiratban.
Hogy miért nem lett ebből mindent megváltoztató szenzáció?
Mindezt (mármint a fénysebességnél gyorsabb távolba hatást) már a 20-as évek óta sejtették, a 80-as években kísérleteztek vele, az ezredforduló óta pedig legalább tucatnyi kutatócsoport ugyanerre az eredményre jutott Olaszországtól az Egyesült Államokig egyaránt. Tudták, hogy létezik a fénysebességnél gyorsabb távolba hatás, a tudományos világ csúcsa teljesen tisztában volt a jelenséggel.
Ha teljes mélységében megértenénk, talán valóban nem volnánk képesek feldolgozni azon összefüggéseket, amiről szó van. Közülünk hányan volnának képesek elfogadni azt, hogy a jövő okozza a múltat, és nem fordítva? Hányan tudnák elfogadni, hogy egyszerre lehetnek két, vagy még több helyen? Pedig a fénysebességnél gyorsabb távolba hatás pontosan ezeket eredményezi, ill. vetíti előre egyben.
Kedves Digo!
Légyszives írd már meg, hogy a Nature melyik évfolyamának melyik számában jelent meg az a bizonyos cikk, amire hivatkozol. Szeretném elolvasni, mert leírásod alapján valami félreértés vélelmezhető.
Köszönöm a választ, így már értem naggyából, de elég sok helyen az írják, hogy az egyik foton rögtön az csinálja amit a másik.
Arra a cikkre én is kíváncsi lennék.
Nem kell nagy mágusnak lenni ahhoz, hogy megtudjuk Digo hol olvasta azt, amit állít. Valószínűleg innen:
legalábbis ezt köpte ki a Google, elég volt beírni a kulcsszavakat, hogy fotonpár, 18 km...
De ez a szamárság fent van rengeteg oldalon, az időkép.hu-n, a kultúrpajta.blog.hu-n, a világvége.net-en stb. A hülyeség ragályos.
A Digo által jelzett linkeken mellesleg egyetlen szó sincs arról, hogy egy "fotont megkettőztek" volna, vagy az állapota megváltozott volna az egyiknek, a másikon végzett mérés hatására.
Talán nem véletlen, hogy a Nature cikket sem tudta Digo kolléga belinkelni. Mert ilyen cikk nincs.
Az a hivatkozás, ahol Digo szerint említik, az erre a cikkre hivatkozik:
és ebben sincs szó a foton megkettőzéséről és a további szamárságokról.
Sajnos a mai magyar portálok zöme foglalkozik tudományos témákkal, lapszemlével, de ezeket az angol szaksajtóban megjelent cikkeket angolul úgy-ahogy beszélő bölcsész- vagy nyelvszakos végzettségű emberek fordítják magyarra, akik az illető szaktudományhoz - jelen esetben a fizikához - még annyit sem konyítanak, mint én az űrhajósok reggeli tornájához.
Emiatt aztán az Index az Origo etc. portálokon bődületes balgaságok jelennek meg - világrengető főcímekkel. Ezeket a cikkeket aztán átveszik a kisebb portálok is, akik már egyetlen angol szakost sem tudnak foglalkoztatni tudományos cikkek fordítása céljából, és csak kopizni (lopkodni) tudnak a nagyoktók. A fordítás azonban teljesen fals, inadekvát, sok esetben egyenesen megtévesztő .
A félreértések zöme abból ered, hogy ezeket a fals fordításokat a szakmailag nem kellően felkészült, és az eredeti cikket elolvasni nem tudó emberek kritika nélkül benyalják, és az álhírek terjesztésében ők is aktívan részt vesznek. Ez történt Digo barátunkkal is.
Szóval a hír igaz, csak nem Moszkvában hanem Kijevben, nem mozdonyokat, hanem kamionokat és nem osztogatnak, hanem fosztogatnak…
A kérdező írta, hogy a cikket ő is szívesen olvasná.
Nagyon sajnálom, hogy ki kell ábrándítsam, de a kvantummechanika ilyet nem enged meg, hogy a kvantumkorrelált fotonpár egyik tagjának valamilyen (mérés hatására történő) változása változást generáljon a másik fotonon. Ez kitaláció, illetve a mese kategóriába tartozik.
Utolsó.
Ezek szerint az azonnali távolba hatást soha senki nem vizsgálta, ezeket a cikkeket kitalálták, még az egyetemek is hazudnak:
csak 116 000 találatot dob ki a "spooky action at a distance" kulcsszóra, és ezek közt nem egy tudományos szaklap van. Vagy ezeket kínairól fordították félre angolra?
Ezt sem én találtam ki:
"Cikkünk közel 8 hónapnyi előkészítés után lát napvilágot, amely során több száz tanulmány, több ezer oldalnyi definíció, levezetés, kísérlet és kutatási jegyzőkönyv, interjú és cáfolat átnézésére volt lehetőség - ami óriási mennyiségnek tűnik, ennek ellenére nyilván csak a jéghegy csúcsa. Mégis, az átnézett minta alapján következőket állíthatjuk viszonylagos biztonsággal: 1) A kvantum-nonlokalitás jelenségében, és a fénysebességnél gyorsabb távolba hatás létében mindenki egyetért, abban azonban nem, hogy lehet-e ezt kommunikációra (direkt információátvitelre) használni."
Nem tudom, de ahogy a cikk írója is írja, vállalva a NEVÉT, a CERN-ben 2008 ban végrehajtották a szóban forgó kísérletet, amit a tudományos világ el is fogad.
Miért hinnék neked, aki itt név nélkül osztja az észt, és nem a sok ezer(!) magyar, és külföldi tudományos (és nem ezoterista) oldalakon megjelent írásnak?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!