Hogyan kell értelmezni a 'végtelen' kifejezést az adott kémiai (és fizikai) leírásoknál/törvényeknél/ábráknál stb? Konkrétumok lejjebb.
Számtalanszor találkozok azzal a kémiában, hogy pl. az atompályák, kvantumszámok tárgyalásánál 'az atom végtelen távolságból az adott atompályára lép'. Vagy pedig 'két töltéssel rendelkező részecske potenciális (=helyzeti) energiáját nullának tekintjük, ha a köztük levő távolság végtelen' (fizikai kémia könyv, bevezetés). Továbbá analitikai kémiánál az adott spektrumvonalak 'végtelen keskenyek'. Entrópia elméletének magyarázatánál az egyik test tömege végtelenül kis értékkel nagyobb, mint a másiké. És sorolhatnám még.
Középiskolát el lehet végezni anélkül h ezeket tudnád mi micsoda, de egyetemen már nem ártana érteni. Valaki légyszi világosítson fel (jelenleg a fizikai kémiás példa lenne a legaktuálisabb).
Az ilyen végtelenek általában annyit jelentenek, hogy a dolgok nincsenek hatással egymásra.
Például:
'két töltéssel rendelkező részecske potenciális (=helyzeti) energiáját nullának tekintjük, ha a köztük levő távolság végtelen'
Itt annyit jelent hogy a két töltés olyan távolságra van egymástól, ahol már nem hat egymásra az elektromos mezejük. Ez azonban csak akkor következhet be, ha a távolságuk valóban végtelen, máskülönben egy elhanyagolható erővel, legyen az bármily kicsi, hatni fognak egymásra.
az adott spektrumvonalak 'végtelen keskenyek'
Itt annyit tesz, hogy a spektrumvonalak ideális esetben nem rendelkeznek vastagsággal. Na most nyilván olyan sincs a valóságban, hogy valaminek nincs vastagsága.
Nagyon szépen köszönöm!
Sajnos a tanárok nagy többsége ezeket triviális dolgoknak tekintik (számukra valóban az), pedig erre igazán ki lehetne térni 1-2 mondatban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!