Gondolkoztatok már azon, vajon az evolúció miért hozott létre két szemet? Az világos,hogy a térlátáshoz kettő kell, tehát a két szemmel rendelkező egyed jobban túlélő mint ha egy lenne.
Azt nem tudom van-e erre valami konkrét statisztika. Esetleg labor körülmények között megfigyelt populációkban biztos nyomon követik melyik generációban milyen egyedek születnek. Aztán majd a kísérlet irányát figyelembe véve eldöntik mennyi az arra alkalmas (a mesterséges tenyésztés is evolúció, csak ott a környezet helyett az ember szelektál, de amúgy lényegében ugyan az).
Annyit tudok ,hogy a mutációk hasznossága környezetfüggő. Klasszikus példa ,hogy ha születik egy, a társainál kicsit halványabb bundájú egyed az most előnyös vagy sem? Hát ha egyre havasabb a környezet akkor igen, ha nem akkor nem annyira.
Viszont a mutációk sokszor nem egyértelműen előnyösek vagy hátrányosak. Inkább egy skálát képzelj el ahol a mutációk többsége a két véglett között valahol a “semleges” zónában van. Te is meg én is meg mindenki más is tucatnyi mutációban különbözik a szüleitől, még tucatnyival a nagyszüleitől stb, s mennyi ebből az egyértelműen ilyen vagy olyan? Na ugye. Nem különösen tolják el a túlélési és szaporodási esélyeinket egyik irányba sem, viszont ez is variáció. S a változó környezet (=változó szelekciós tényezők) miatt néha egy addig semleges vagy épp kissé hátrányos tulajdonság válik előnyössé, lásd például: sarlósejtes vérszegénység a malária sújtotta területeken. Vagy a nagy kihalási események túlélőit is elővehetnénk. Jól ismert példa a nem-madár dinoszauruszok kihalásával teret hódító emlősök.
Miért van 2 szem?
A evolúció során nagyon korán már megjelent a bilaterális szimmetria, (gyakorlatilag a laposférgeknél) ami azt jelenti, hogy az állatnak egy hossztengelye van, ami jobb-bal szimmetrikus egymással, és a legtöbb szerv, szervrendszer követi ezt a szimmetriát.
Ez egy nagyon jól bevált, egyszerű mintázat, ami tovább ment a fejlettebb szervezetek felé. A magasabbrendű állatok gyakorlatilag mind bilaterálisan szeimmetrikusak egymással.
#18
"milliárd aminosav van sorba rendezve a DNS ben"
(Pár) milliárd nukleotid. Aminosavak a fehérjékben vannak.
#19
"Ha jól tudom a jelenleg ismert legrövidebb DNS lánc ami már egysejtűt tud működtetni kb 300 bázisból áll. "
Annál biztos több. 300 bázis egy fehérje lekódolására sem igen lenne elég. Ne 300 gént akartál írni? Mert a gének minimális számát kb. aköré szokták tenni.
300 bázisnál még a vírusoknak is nagyobb a genomjuk. A vonatkozó wikipedia oldal alapján a legkisebb vírus genom 1759 bázisból áll. (A legkisebb baktérium genom meg több, mint százezerből, és ez még nem is szabadon élő baktériumra vonatkozik.)
#20
Milyen élőlényekben? Milyen környezetben? Ezek nagyban befolyásolják az arányt. Konkrét arányt egyébként nem találtam, de az alábbi cikkben úgy számolnak, baktériumtenyészetben átlagosan 4*10^-9 (0,000 000 004) mutáció fordul elő generációnként sejtenként.
#23
Az utolsó mondatomban azt akartam írni, hogy ennyi ELŐNYÖS mutáció fordul elő generációnként és sejtenként. A teljes mutációs ráta nyilván magasabb.
#23 sadam87
“Ne 300 gént akartál írni? Mert a gének minimális számát kb. aköré szokták tenni.”
Az lesz az, köszi! Halványan derengett ,hogy 300 *valami*, de úgy néz ki jól ellőttem már csak a méretarányok miatt is.
#26
1. kérdés, hogy mennyire tudsz azonosulni, és mennyire tartod magasztos célnak a gyerekeid nevelését. Az emberek 99+%-ának az egyetlen lehetősége, hogy valamilyen "nyomot" hagyjon a jövőben, hogy utódai vannak, akik emlékeznek, ápolják az emlékét kb. 1-2-3 generációig.
2. A legtöbb vallásnak spirituális jellege van, amely feltételezi egy hallhatatlan lélek létét. Tanulmányozd ezeket, légy vallásos. Nagyon sok tanulmány kimutatta, hogy a vallásos, spirituális emberek boldogabbak, tovább élnek, jobb minőségű emberi kapcsolataik vannak, csomó mentális betegségtől védettek.
3. Egyébként, biztos, hogy van a vallásosság védő hatásában valami igazság, ha belegondolsz, a föld alatt elrohadni sokkal depresszívebb gondolat, mint angyalok között sétálgatni a mennyországban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!