Mi lehet az iskolai bullying evolúciós szerepe?
Itt egy cikk erről. Nem tudományos, de így legalább emészthető (és tudományos publikációk anyagát foglalja össze):
Röviden:
- Az agresszor előkelőbb helyre kerül a csoporthierarchiában, ami az utódnemzés miatt előnyös
- Erősíti a köteléket a dominánsabb tagok közt, azzal, hogy "közös ellenséget ad"
- Stresszlevezető hatású (nem véletlen, hogy a legstresszesebb közegben jön elő: munkahely és iskola)
Utóbbi hipotézist erősíti az a megfigyelés is, hogy a kevésbé stresszesen élő majomfajoknál (pl. bonobó) ritkábban látható ez a magatartás, vagyis úgy tűnik, a versengésre késztető, stresszes közeg hozza elő ezt a viselkedést.
2
Köszi, ez logikus magyarázat.
Arról esetleg lehet tudni valamit, hogy az őskorban az ilyen egyedeket legyilkolták vagy kidobták a csoportból?
Sokat gondolkodom, hogy az introvertált emberek például hogyan maradtak fenn, abban a brutális közegben hogyan boldogultak.
Lehet, hogy akkor sem élt mindenki csoportokban és voltak egymaguk is túlélő és boldoguló egyedek?
Egyszerűen a hierarchia kialakítása, semmi több.
Nem, jellemzően nem dobtak ki senkit a csoportból, meg nem is gyilkoltak meg senkit.
Ilyesmi csak kivételes esetekben fordult elő, ahogy a csimpánzoknál vagy a farkasoknál is elég ritka, hogy kitaszítsanak vagy megöljenek egy-egy példányt.
A hierarchia alján lévőknek ugyanúgy megvolt a maguk szerepe az egész közösség működésében.
Egymagukban boldoguló és túlélő egyedek pedig nem igazán voltak, mármint nem maradtak sokáig életben.
A közösség védelmet és biztonságot is adott egyben, nem csak hierarchiát.
Persze voltak és ma is vannak a közösségben élő állatoknál is magányos egyedek, de ahogy írtam, nem jellemző, hogy sokáig kihúznák egyedül.
Ebből a szempontból a modern emberi civilizáció sokkal jobb, a magányos típusú egyedek is aránylag jól el tudnak boldogolni.
Én pl. egy magányos fajta vagyok, nincs kiterjedt baráti, ismeretségi köröm, se családom, és még azzal a kevés emberrel is nagyon ritkán találkozok, van, hogy évek telnek el, és jellemzően ezek a találkozások is mások unszolására történnek, én ellennék enélkül.
De nem vagyok veszélyben, meg is tudok élni kényelmesen, tudok foglalkozni a kis magányos hobbijaimmal, nem igazán cseszeget senki emiatt, stb.
Talán már akkor is voltak “remeték”, de az biztos ,hogy az olyanoknak –akkoriban– sokkal kisebbek voltak a túlélési esélyeik.
Na meg attól ,hogy valaki nem társasági alkat még mindig lehet hasznos tagja a társadalomnak, segítheti a “törzset”. Csak nem a legszociálisabb tevékenységekben, hanem más dolgokban.
Amúgy az introvertált nem feltétlenül nem szeret társaságban lenni. Az sokkal inkább arról szól ,hogy az ember egyedül/ kevesebb ingertől tud feltöltődni, míg az extrovertált társaságban/ társaság miatt van elemében.
A szociális interakciókat kerülő az aszociális. De ez a szó nincs annyira benne a köznyelvben s inkább az introvertált terjedt el (ezzel részben helytelenül).
Evolúciós szerepe?
Inkább egy evolúciós maradványnak nevezném. Azon jelenség, amikor a társadalom egyének szintjén még nem érte be a civilizáció szintjét.
Itt egy nagyon rövid, szórakoztató tudomány cikk a csimpikről. Hozzáréve, hogy mi nem csimpik vagyunk. Az ősemberről csak olyanokat lehet megállapítani, hogy nemi aránytalanságok vannak-e az elhunytak között, és hogy ez milyen együttélésre utalhat.
Az iskolai bullying evolúciós hatása megkérdőjelezhető. 1. nagyon rövidtávú hatás 2. nem genetikai alapon bullyingolnak 3. nem ettől függ a gyereknemzés.
"Az igaz, hogy az őskorban akik gyengébbek voltak vagy annak véltek azt egész egyszerűen legyilkolták vagy kidobták a csoportból?"
. Nem igaz.
"Az igaz, hogy az őskorban akik gyengébbek voltak vagy annak véltek azt egész egyszerűen legyilkolták vagy kidobták a csoportból?"
Ezt érdemes megnézni:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!