Gondolkoztatok már azon, vajon az evolúció miért hozott
létre két szemet? Az világos,hogy a térlátáshoz kettő
kell, tehát a két szemmel rendelkező egyed jobban
túlélő mint ha egy lenne.
1/27 anonim válasza:
Szerintem a duplázás egyfajta biztosíték, tartalék is, ha az egyik meghibásodna.
2023. jún. 7. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
Mert csúcsragadozók vagyunk kevés komoly ellenséggel, így egy tarkón levő harmadik szem nem növeli jelentősen az esélyeinket.
2023. jún. 7. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
Nem kell rajta gondolkodni, mert tanultam kisiskolás koromban. És az evolúció célirányosan dolgozik, igyekszik a leghatékonyabb kialakítani, de a lehető legegyszerűbben. A 3. szem már túl komplikált lett volna, elsősorban az agynak feldolgozni a rengeteg töblet információt. De amúgy a zsákmány állatoknak oldalt vannak a szemeik, így ha nem is 360 fokos szögben, de nagy szögben látnak. Szóval nincs is igazán szükségük 3. szemre.
2023. jún. 7. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
Azoknak az állatoknak, melyekre sokan vadásznak, gyakran kidülledt szemeik vannak, így harmadik szem nélkül is szinte teljesen körbelátnak minden irányba. (vagy ha nem, akkor más érzékszerveik roppant kifinomultak)
2023. jún. 7. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
A két szem nem tartalék, hanem a jó térlátáshoz kell.
2023. jún. 7. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
Térlátás igazán a ragadozóknak hasznos, ezért van két elől ülő szemük ami a látómezejük nagy részén biztosítja a térlátást, a prédaállatok szemei többnyire a fejük két oldalán helyezkednek el így a látómezejük közelít a teljes 360 fokhoz. Sőt egyszer olvastam egy madárról amelyiké meghaladja azt, így nem csak hogy mindent lát maga körül, de előre és hátra is képes térben látni. Ezekhez elég két szem, az evolúció pedig sokszor elég minimalista, ha valamihez elég kevesebb szerv, akkor továbbiak kifejlesztése felesleges energiapazarlássá válik, ezért tűnnek el egyes állandó sötétben élő fajok szemei. Az új tulajdonságok kiválasztódása, egy állandó 'mérlegelés', hoz-e elég hasznot hogy előnyös legyen vagy legalább ne jelentsen hátrányt.
2023. jún. 7. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
Az evolúció egy optimumra törekvő mechanizmus viszont nem gondolkodik, nem tervez ahogy arra sokszor mutat vicces példát.
Néhány állatnak mind a mai napig van egy 3. szeme (pl: sok rovarnak, de még egyes hüllőknek is) jellemzően a feje tetején, valahol a két fő szem közt. Ez rendszerint egy fejletlenebb szem ami a világos-sötétség változásának érzékelésére jó. Ez tök hasznos bizonyos esetekben. Viszont ha a másik 2 szem elég fejlett akkor felesleges. S ami felesleges az idővel nagy eséllyel eltűnik.
Mellesleg a nagyobb látótér könnyebben kivitelezhető egy jobban mozgatható-forgatható nyakkal, fejjel és/vagy távolabb álló vagy kicsit kidülledő szemekkel. Mindegyikre van példa bőven a természetben, melyik fajnál épp mi jött be a kialakult variációk közül. Viszont a 3. szem ma már inkább ritka, úgy néz ki a többi megoldás fittebb.
2023. jún. 7. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
Ha bele gondolsz, egy csomo páros szervünk es testreszünk van.
Mondhatnánk hogy miért nincs harom kezünk? csak az evolucio nem igy müködik.
2023. jún. 7. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
9/27 A kérdező kommentje:
Ez egy jó gondolat, de akkor felvetődik a kérdés hogy miért van két vesénk, tüdőnk,de csak egy májunk és lépünk?
2023. jún. 7. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
Kapcsolódó kérdések: