Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Gondolkoztatok már azon,...

Gondolkoztatok már azon, vajon az evolúció miért hozott létre két szemet? Az világos,hogy a térlátáshoz kettő kell, tehát a két szemmel rendelkező egyed jobban túlélő mint ha egy lenne.

Figyelt kérdés
Viszont az még jobban segítené a túlélést,ha a tarkón is lenne egy harmadik szem,mert igy a hátulról jövő támadásokat hamarabb észrevennénk.

2023. jún. 7. 11:46
1 2 3
 11/27 anonim ***** válasza:

Mert így alakult ki.

Néhány ősi állatnak még van 3. szeme. Ez arra való, hogy a merev, nehezen mozgatható nyakat ellensúlyozza, a hátulról jövő mozgást figyelik a fejtetői szemmel.

Az ember ősének is volt, az emberben már más feladata van.

2023. jún. 7. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 A kérdező kommentje:
Na erről még nem hallottam, tudsz mutatni hozzá valamilyen cikket?
2023. jún. 7. 17:04
 13/27 anonim ***** válasza:
74%

Az evolúció NEM hoz létre semmit.


Random lesz valami, ami vagy életképtelen s kipusztul, vagy életképes annyira a környezeti hatások s a versenytársai mellett, hogy ne pusztuljon ki, s így tud szaporodni.


Nem célirányosan megy az evolúció, hogy az jöjjön létre valami, ami hasznos, hanem lesz valami, ami vagy hasznos ott s akkor vagy nem.

3 szem még nem jött létre random, s ennek semmi köze sincs annak, hogy ha esetleg lenne, akkor jobban segítené a túlélést.

2023. jún. 7. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 anonim ***** válasza:
100%
2023. jún. 7. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 anonim válasza:
100%
A póknak 8 szeme van, tehát kipróbálta már ezt a konstrukciót is a evolúció, gondolom voltak közte kisebb lépések is.
2023. jún. 7. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 A kérdező kommentje:

Apró eltérés, hogy nem tarkón hanem fejtetőn van,de érdekes!

13: akkor minden a véletlen műve, mindannyiunk csak úgy véletlenül alakultunk ki a mutációk által.Ertem.

2023. jún. 8. 06:41
 17/27 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

#16 Kérdező


“13: akkor minden a véletlen műve, mindannyiunk csak úgy véletlenül alakultunk ki a mutációk által.Ertem.”


Nem, ez így ebben a formában nem teljesen igaz s többnyire csak a kreacionisták alá adja a lovat. Az evolúció nem véletlenszerű folyamat. Röviden 3 fő dologból áll: replikáció, variáció, szelekció.

Replikáció azaz szaporodás, ez ugye nem random.


Variáció vagyis élőlények esetében mutáció, ez az ami többnyire random. Ezermillió dolog befolyásolja ,hogy hol milyen mutációk történnek. Evolúciós szempontból az öröklődő, csíravonal mutációk számítanak igazán. Ezek miatt nincs 2 teljesen egyforma ember, például. Még az egypetéjű ikrek közt is van valamennyi minimális eltérés.


S itt jön a szelekció ami nem random hanem nagyon is környezetfüggő.

Tehát az élőlények szaporodnak ezzel “másolatokat” készítve magukról. Ezek a másolatok véletlenszerűen különböznek. Majd a környezet alapján a legfittebb variáció szaporodik a legtöbbet/ a legnagyobb eséllyel. Egyébként a környezetbe természetesen beletartozik a többi élőlény is, nem csak az élettelen természeti folyamatok.


Ha kicsit jobban meg akarod érteni akkor tudom ajánlani Zállatorvos sorozatát. Itt az első rész:


[link]


Egyébként az evolúcióval gyakran összemossák még az élet keletkezését. Hát az egy másik téma, na meg arról jelenleg jóval kevesebbet tudunk. Minden esetre az szinte biztos ,hogy az sem a hagyományos értelemben vett spontán módon alakult ki. Annak a folyamatnak az megvannak a maga körülményei amit igényel ,hogy végbemehessen s amik nélkül nem tud csak úgy spontán végbemenni. Csak ma még nem tiszta ,hogy pontosan mik ezek a körülmények vagy ,hogy hány lehetséges variáció létezik ha létezik egynél több.

2023. jún. 8. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 A kérdező kommentje:

Igen láttam, szenzációs!

Ha már itt tartunk,azon egy kicsit elgondolkodtam,amikor azt említette,hogy milliárd aminosav van sorba rendezve a DNS ben. Gondolom nem lehetett rövid idő,amig ezek pontosan osszerendezodtek ebben a sorrendben.

2023. jún. 8. 09:59
 19/27 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

#18


Mármint a mai élőlényeknek van milliárdnyi bázis párból álló DNS láncuk (viszont abból sem kódol mindegyik). Viszont ma minden élőlény mögött majd’ 4 milliárd évnyi evolúció áll. Az egysejtűek mögött is.


Ha jól tudom a jelenleg ismert legrövidebb DNS lánc ami már egysejtűt tud működtetni kb 300 bázisból áll. Ebben hirtelen nem vagyok biztos ,hogy jól írtam-e, minden esetre néha felbukkan ez a téma is sok evolúciós kérdésnél. A lényeg ,hogy nem kötelező a milliárdos nagyságú kódsor az élethez, kevesebből is tud működni.

Idő meg volt mint a tenger. Gondolj csak bele ,hogy mondjuk mindössze 1 millió év alatt hány mutáció tud felhalmozódni ha egy egysejtűféle teszem azt csak naponta egyszer osztódik. S mondjuk azt ,hogy minden osztódásnál csak 1 mutáció történik. Még ha a mutációk többsége inkább semleges az akkor is hatalmas variáció rengeteg lehetőséggel.

2023. jún. 8. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 A kérdező kommentje:

Igen,ez világos.

Van e arra valamilyen statisztika, hogy a mutációk hány százaléka hasznos az evolúció szempontjából,vagy csak következtethetünk rá?

2023. jún. 8. 14:02
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!