A teremtéshez mint lehetőséghez hogyan áll a tudomány?
Mondhatjátok, hogy a tudomány a bizonyított dolgokkal foglalkozik, de még ez sem mindig igaz. A kérdésem abban áll, hogy mivel nem tudjuk a valóság pontos mibenlétét, így számításba vehetjük e tudományosan ezt a lehetőséget, ami vagy igaz, vagy nem, esetleg mindkettő (bár az érdekes lenne). (Mármint mennyire jogos számításba venni)
Teremtés alatt azt értem, hogy az univerzumunk és/vagy azon belül mondjuk a földi életet egy Teremtő hozta létre. Persze mivel nem tudjuk az igazságot, ezt mint lehetőséget fel lehet e ma vetni jogosan. A párhuzamos univerzumokat se bizonyította be senki se, mégis rengetegszer volt már szó róla. Nem tudom, hogy ez mennyire jó vagy rossz hasonlat, de ez jutott az eszembe.( Bár gondolom támadható ez a hasonlat valamennyire.) Tehát mivel nem tudjuk pontosan se az élet, se az univerzum eredetének pontos folyamatát, ezt is számon lehet tartani mint egy lehetséges forgatókönyvet manapság?
Ráadásul ha tegyük fel létezik Teremtő, maradhat végig titokban is, még akkor is, ha a tudósok biztosak lennének a véletlen kialakulásban. legalábbis elvileg ennyi hatalma kéne neki, hogy legyen.
A tudomány erre ma mint lehetőségre mit mond?
"@25: Sejtettem, hogy valami félreértés van. A tudomány nem állítja, hogy ezeket soha nem fogjuk megismerni. Sőt, még azt sem állitja, hogy az ősrobbanással kezdődött az idő - bár sajnos ez egy gyakori tévhit, amit egyes ismeretterjesztő műsorok még meg is erősítenek."
Köszi Mojjo! Viszont árulj el nekem valamit. Nem arról szól a szingularitás, hogy soha nem fogjuk tudni megfigyelni mai tudásunk szerint? Számomra nagyon úgy tűnik, hogy ezek a dolgok ezek nem megfigyelhetőek jelenlegi tudásunk szerint a jövőben sem, sehogy sem. Pont erről szóltak az eddigi gondolataim erről, hogy tudásunk szerint soha nem fogjuk megfigyelni. Ilyenek a fekte lyukak, ahonnan nem távozik a fény sem. De ilyen az ősrobbanás pillanata, vagy előtte, meg az ilyenek.
De ha a szingularitás láthatatlan minden értelemben, akkor mégis mi az elméleti lehetőségünk rá, hogy ezt bármikor is megfigyeljük? Nem úgy volt, hogy ezek megfigyelhetetlenek lesznek mai szemmel ezentúl is? Hogy figyeled meg mondjuk a fekete lyukakat "belülről", ha a fény se távozik? Hogy vizsgálod meg az ősrobbanás pillanatát, vagy az "előtte" kérdésre hogyan kapsz választ?
"jelenlegi tudásunk szerint"
Itt van a kulcs.
Tudod, az is egy szingularitás volt, hogy 100 év múlva London utcáit másfél méter lócitrom fogja borítani.
Semmiféle akkori módszer nem volt ennek a megoldására.
...persze ez nem jelenti azt, hogy mindenképpen létezik módszer rá. Az majd kiderül.
"Talán tévedek, de nekem az az érzésem, hogy csupán egyetlen dolog érdekel téged ebből az egészből, hogy igazolva lásd a Biblia szavait, hogy a világot Isten teremtette és ez is csak azért érdekel, mert hinni akarsz az örök élet, meg a túlvilági lét kecsegtetésében és úgy érzed, hogy valamiképpen cáfolódik, vagyis eltávolodik ennek a lehetősége, ha a természettudomány valamire világos magyarázatot ad, amiben semmi isteni részvétel nincs."
Bizony tévedsz, de így legalább le tudom írni mit gondolok erről a dologról.
Alapvetően nem a Biblia szavait akarom igazolni, erre nem is gondoltam mielőtt a kommentedet végigolvastam!!
Isten létének gondolatától egyszerre félek és reménykedem benne. Az örök élettől is egyszerre félek és reménykedem benne. De számomra Isten feltéelezett léte nem egyenlő azzal, hogy van örök élet. Ugyanis ha tegyük fel van Isten, az másik kérdés, hogy ő mivel foglalkozik, (ez érdekes gondolat lesz), mivel van tisztában. Mármint az általa teremtett világgal kapcsolatban.
Szóval nálam Isten léte nem egyenlő az örök élet létével, persze fogalmam sincs, hogy Isten létezik e. De Isten lététől és az örök élettől is félek egyszerre, meg reménykedem bennük. Bár ami azt illeti, ha kötelezően meg kéne jelölni azt amit reálisabbnak tartok, akkor nincs halál utáni élet, csak élünk és meghalunk és bumm.
Na de most jön a kommentem érdemi része, csak tisztázni akartam a dolgokat!
Azt nem tudjuk, hogy a mi univezumunk az első univerzum vagy nem, de igazából ha volt/voltak is előtte másik univerzumok, akkor is marad a kérdés, hogy az első univerzum hogy keletkezett, tehát ez nem válaszolja meg a kérdést. És itt el is jutunk a fő kérdéshez!!
2 Opciót tudok elképzleni.
Első opció: Az anyag a kezdetektől fogva létezett, mindig is volt, tehát a megalakulásának NINCS PILLANATA!
Második Opció: Az anyag nem volt a kezdetektől, valahogy létrejött.
Mindkét opció eléggé abszurd, és tulajdonképpen logikusnak tűnhet a gondolat, hogy teremtés útján van mindez, aminek a puszta létezésébe sem tudunk belegondolni, igazából mindkét opció annyira lehetetlennek tűnik. Nincs semmi jelünk a teremtésre, de annyira abszurd dolog bármelyiket is feltételezni, hogy ezek CSAK ÚGY megtörténtek.
Itt jön képbe Isten gondolata. Ettől egyszerre félek és reménykedem is benne. Reménykedek, mert akkor nem véletlen a világmindenség, és ha van Isten, akkor akár a halál utáni lét is elképzelhető. De félek is tőle, mert Isten létezésének magának nem kell magába foglalnia semmi jót se számunkra, akár rossz is elképzelhető, akár a halál utáni örökké szenvedés is.
De önmagában abszurd az a gondolat, hogy mindez ami körülvesz minket, ez létrejött csak úgy, mindenféle tudatosság nélkül. Ugye felvázoltam két opciót, mindekttő abszurd.
"Tudod, az is egy szingularitás volt, hogy 100 év múlva London utcáit másfél méter lócitrom fogja borítani."
Csak van egy hatalmas eltérés eközött a szingularitás között, és a régebbi tudásunk között meg amit ma tudunk, aközött. 2000 éve elképzelhetetlen volt, hogy léteznek fekete lyukak mondjuk. Fel sem merült a létezésük. Viszont ma azt tudjuk, hogy fekete lyukak léteznek, vegyük az ősrobbanást is biztosan megtörtént dolognak, nem tudom, hogy az ősrobbanás az mennyire biztos amúgy, de vegyük annak. Tehát ma már tudjuk ezeket a dolgokat, de arra jutottunk, hogy fizikailag képtelenség megfigyelni nem? Bár a fekete lyukak párolognak, azt nem tudom, ezek mennyi infót tudnának adni. Szóval ezt most nem vezsem a képletbe, majd írjatok róla ha lehet. Szóval a fizikai mai ismert törvényei szerint, ezek lehetetlen dolgok nem? Tehát ha a fizikai törvényei szerint ezek lehetetlen dolgok, akkor mégis miben reménykedhetünk, hogy valaha is érteni fogjuk őket?
Amúgy ma 00:02, ma 00:07, és ma 00:23 kommentemre is írjatok majd, ne csak erre ha lehet! :))
"ez létrejött csak úgy"
Mert az nem abszurd, hogy egy végtelen isten létrejött csak úgy? Vagy öröktől létezik csak úgy?
Amúgy megkérhetlek, hogy az istenről szóló gondolataidat alapvetően a vallás fórumon írd le? A tudomány nem erre való.
Az ősrobbanás lehetséges, hogy nem egyetlen pont volt, ÉS akkor már át lehet látni rajta bizonyos mértékben.
Valahogy úgy képzeld el, hogy például egy vetítőgép lámpájának izzószálát is ki lehet vetíteni a falra.
De az is elképzelhető, hogy ha létezik több világ, akkor ezek valahogy ütközhetnek, és akkor is nagyon sok minden kiderülhet.
Írtam arról az eddigi komemntemben, hogy Isten lététől egyszerre félek és reménykedem is benne. Ugyanis akkor Isten léte a lehetőség, a halál utáni végtelen jóra de a végtelen rosszra is. Tehát tulajdonképpen ha feldobnék egy érmét, és ha fej, akkor végtelen jó, ha írás, akkor végtelen rossz, akkor ha lenne lehetőség fel sem dobnám, mert annyira félnék, hogy írást dobok. Ez csak egy példa, hogy szemléltessem magam. Persze ha fej lenne, az nagyon jó lenne, de az írás lehetőségét nem akarnám megteremteni.
Ez csak egy példa, így szemléltetem magam nektek.
De ez a kérdés, hogy tudatosan jött létre a mindenség, vagy azért létezik, mert létezni kell, ez a fő eredet kérdése. Tehát ez adna válasz magára az eredetre.
"Mert az nem abszurd, hogy egy végtelen isten létrejött csak úgy? Vagy öröktől létezik csak úgy?
Amúgy megkérhetlek, hogy az istenről szóló gondolataidat alapvetően a vallás fórumon írd le? A tudomány nem erre való.
Az ősrobbanás lehetséges, hogy nem egyetlen pont volt, ÉS akkor már át lehet látni rajta bizonyos mértékben.
Valahogy úgy képzeld el, hogy például egy vetítőgép lámpájának izzószálát is ki lehet vetíteni a falra.
De az is elképzelhető, hogy ha létezik több világ, akkor ezek valahogy ütközhetnek, és akkor is nagyon sok minden kiderülhet."
Az Istenről szóló gondolataimk ezen kérdéshez tartoznak, így ennek a kérdésnek a körébe tartoznak. Szóval ha a kérdésemkor ez felmerült, akkor hadd írjam már le ide ezeket. Amúgy egyik kommentelő írt a Bibliáról, arra reagáltam és azért írtam le.
Amúgy visszatérve a komemntedre, de, az is eléggé abszurd gondolat, hogy Isten létezett mindig is. De valahogy az még abszurdabb gondolat, hogy anyag mindig is létezett, mert csak létezett és kész. Vagy hát nem is tudom, hogy melyik az abszurdabb, mindkettő eléggé az. Ha bele gondolok ebbe, egyik sem logikus.
"De az is elképzelhető, hogy ha létezik több világ, akkor ezek valahogy ütközhetnek, és akkor is nagyon sok minden kiderülhet."
De akkor meg továbbra is kérdés, hogy az első világ/világok, bármennyi is volt, azok hogyan keletkeztek. Ha a mi világegyetemünk másikból/másikakból/bármennyi másikból létezik. Akkor felmerül ugyanez a kérdés, csak akkor nem a mi univerzumunk az első.
"ha a kérdésemkor ez felmerült"
De ez nem tudományos kérdés.
A tudomány nem tud beszélni ellenőrizhetetlen dolgokról, és célokkal, meg véleményekkel sem foglalkozik.
Ezekhez más megközelítések kellenek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!