Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A tükör miért csak vízszintese...

A tükör miért csak vízszintesen fordítja meg a képet?

Figyelt kérdés
2022. nov. 13. 15:10
1 2 3 4
 21/32 krwkco ***** válasza:
84%

#20

Az a baj, hogy csak írsz és nem olvasol. A nyolcas hozzászólásom egy asszimetrikus ruha, az ember és a tükör kölcsönhatásáról szól.

Mit nem lehet azon érteni?

2022. nov. 16. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 krwkco ***** válasza:
84%

#20

Vagy ha az túl hosszú, hogy elolvassad, akkor mondok egy rövidebbet:

Ha egy fényképezőgéppel lefényképezed az udvari bolondot és a tükörképét, akkor a két fényképen vízszintesen fel fognak cserélődni a színek. Függőlegesen nem.

2022. nov. 16. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/32 anonim ***** válasza:
100%

#16 "Tudom, hogy igy van. De ez nem ad választ a kérdésre: Hogy miért kitüntetett a bal-jobb irány a fel-le irányhoz képest egy síktükörben."

Rajzolok egy nyilat egy papírra. Ha a nyíl jobbra mutat, akkor a tükörképe is jobbra mutat. Ha balra mutat, akkor a tükörképe is balra. Ha fel, akkor a tükörképe is fel. Ha le, akkor a tükörképe is le. Egyik irányt sem fordította meg. Ha a tükör felé mutat, akkor a tükörképe pont ellentétesen a tükörből kifelé.

Megfordította a tükör a bal-jobb irányt? Nem.

Megfordította a tükör a fel-le irányt? Nem.

Megfordította a tükör a tükör síkjára merőleges irányt? Igen.

2022. nov. 16. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 krwkco ***** válasza:
53%

#23

Én is írtam, hogy a tükör nem fordítja meg az irányokat. De a tükörben LÁTOTT vízszintes irány akkor is kitüntetett a függőlegeshez képest. Az ember-tükör kölcsönhatás miatt.

Olvasd el a 22-es hozzászólást, ha nem érted, hogy miért van különbség az irányok viselkedésében. Vagy bármelyik másikat, amit én írtam.

És felesleges n+1-edszer elismételned, hogy a tükör nem fordítja meg a síkjával párhuzamos irányokat. Mert TUDJUK.

2022. nov. 16. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/32 anonim ***** válasza:
83%

"De a tükörben LÁTOTT vízszintes irány akkor is kitüntetett a függőlegeshez képest."

Nem az.

A tükör előtt állva a jobb kezeddel jobbra mutatsz, akkor a tükörképed a jobb kezével szintén jobbra mutat, mind a ketten ugyanabba az irányba mutattok! Ugyanakkor a jobb kezeden lévő kesztyű tükörképe egy balkezes kesztyű. Mármint neked balkezes, ámde a tükörképednek az a jobbkezes kesztyűje. A tükörképed egy balsodrású alakzat, te pedig egy jobbsodrású vagy. Ennyi a különbség.

2022. nov. 16. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 krwkco ***** válasza:
69%

Reménytelen vagy.

Utoljára:

Régen az udvari bolondoknak (vagy a Joker kártyalap) volt olyan ruhája, aminek a jobb és a bal fele különbözött.

Ha egy fényképezőgéppel lefényképezed az udvari bolondot és a tükörképét, akkor a két fényképen vízszintesen fel fognak cserélődni a színek. Függőlegesen nem.

A vízszintes irány másként viselkedik az ember-tükör-fényképezőgép rendszerben, mint a függőleges.

2022. nov. 17. 01:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/32 anonim ***** válasza:
100%

#26


Amikor magad felé fordítod a bolondról készült képet, akkor a függőleges tengelye mentén 180°-ban megfordítod, ezért cserélődik felna bal és jobb oldala.

Ha a vízszintes tengelye mentén fordítanád el, akkor a teteje és az alja cserélődne fel.

2022. nov. 18. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/32 krwkco ***** válasza:
100%

#27

Ahogy már az 1-es hozzászólás is megírta.

A megfordulás a lényeg.

2022. nov. 18. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/32 TappancsMancs ***** válasza:
81%

Valójában úgy gondoljuk, hogy megfordít, de ez egy elgondolás. :) Semmit sem fordít meg! Mindent ugyanott tükröz vissza, ennyit csinál, bal kart a bal oldalon, jobb kart a jobb oldalon, lábakat lent ahol vannak, és mindent ott ahol van.

Ami becsapós, hogy a kajainkat mozgatjuk a tükör előtt, de hajolgatni nem szoktunk, ezért a jobb és balt vesszük figyelembe.

Másik, hogy a tükör az nem lencse és a lencse optikai rajzai ugranak be hasonlításképpen, de nem azonos a fény haladása a lecse és tükör esetén.


Egy lenyomat is hasonlóan viselkedik, ha a kezünket belenyomnánk egy tál homokba és kiemelve fölötte tartanánk. A jobb kéz esetén a hüvelykujj ugyanott lenne, vagyis baloldalon. A kisujj pedig jobboldalon. A csuklórész pedig alul.

2023. jan. 30. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/32 anonim ***** válasza:
100%

[link] youtu.be/o_D-HsMOYQ8

Nem gondolom, hogy lényegesen újat mond a sok hozzászóláshoz* képest, de ha már ki lett emelve a kérdés, akkor ő messze az egyik legjobban magyarázó arc, akinek a csatornájához szerencsém volt. Szóval nem láttam még ennél jobban tálalva ezt a témát, illetve a videó is sokat segít a megértésben (azaz hogy látod is, mi történik, nem csak egy szöveget olvasol).


*Nem olvastam végig a hozzászólásokat, de az a néhány mondat, amire ránéztem, úgy tűnt, tartalmazza a lényeget.

2023. jan. 30. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!