A tükör miért csak vízszintesen fordítja meg a képet?
a homorú tükör függőlegesen is megfordítja
az egész attól függ, merre mennek a fénysugarak és hol (hogyan) alakul ki a látszólagos kép
Ez rossz megfogalmazás. A síktükör se vízszintesen, se függőlegesen, se sehogy nem fordítja át a képet. Ha felemeled a jobb kezed, akkor a tükörképed a jobb kezed tükörképét emeli föl.
Azért mondjuk mégis úgy, hogy átfordítja a képet, mert mi magunk szimmetrikusak vagyunk, és ezért a tükörképed megfeleltethető egy veled szemben álló személynek. És akkor a jobb kezed tükörképe valóban a szemben álló személy bal kezének felel meg.
Ha tapadókorongokkal a falra ragasztanád a talpad és fél kézen támaszkodnál, tehát a fejed meg a lábad lenne oldalra, és a kezeid fölfelé és lefelé, akkor úgy tűnne, hogy a tükör a föntet és a lentet cseréli meg, nem pedig a jobbot meg a balt. Mert akkor a tested tükörsíkja nem függőleges, hanem vízszintes lenne. Vagy ha oldalt állsz a tükörnek, akkor már nem is szimmetrikus képet mutatsz, és abból is látod, hogy a síktükörnél nincs kitüntetett "megfordítási" irány.
Tulajdonképpen csak az előre-hátra irányt fordítja meg, ami természetes is.
Miért tenne különbséget a vízszintes és a függőleges között?
"Azért mondjuk mégis úgy, hogy átfordítja a képet, mert mi magunk szimmetrikusak vagyunk"
Ha nem lennénk szimmetrikusak, a jelenség akkor is fennállna. Sőt, akkor látszódna igazán.
Vegyünk egy egyszerű aszimetriát. A férfiak ruhái úgy gombolódnak, hogy a bal oldal van felül. A nőké pont fordítva. Ezért a velünk szembenállóról meg tudjuk mondani, hogy férfi vagy női ruhát visel, akkor is, ha csak a gombolás egy kis részét látjuk.
De ha tükörben látjuk a ruhát, pl. egy tükörről készült képet mutatnak nekünk, akkor tévedni fogunk.
És csak a vízszintes aszimetria esetén.
Azért, mert megszoktuk, hogy az emberek függőleges tengely körül fordulnak meg. A tükörben látott képen nincs sem vízszintes, sem függőleges megfordulás. A függőleges tengely körüli szokásos fordulásunk miatt jön létre ez a szimmetriasértés.
Ahogy 1-es írta.
"Vagy ha oldalt állsz a tükörnek, akkor már nem is szimmetrikus képet mutatsz, és abból is látod, hogy a síktükörnél nincs kitüntetett "megfordítási" irány."
Ez csak azért van, mert ha oldalt állunk, akkor nincs semmi olyasmi a látványban, aminek oldalirányú vagyis bal-jobb jelentősége lenne. De ha a vállunkon lenne pl. egy felirat vagy egy jelvény, akkor mindjárt látnánk, hogy valami nem stimmel.
Vagy egy másik példa, ami mutatja, hogy a probléma létezik:
Tegyük fel, hogy egy országban a férfiak balra, a nők jobbra mutató nyilat viselnek a ruhájukon. (A saját testtájaikhoz viszonyítva.)
Az emberek előbb-utóbb felismerik a másik ember nemét, akkor is, ha csak ezt a jelet látják. Természetesen ehhez az illetőnek szembe kell fordulni, hogy lássuk a nyilat.
Viszont ha tükörben látjuk a mellettünk állót és nem tudjuk, hogy az tükör, akkor tévedni fogunk.
Ugyanez nem okozna problémát egy másik országban, ahol fel és lefele álló nyilak vannak.
A tükör egy sík. A vízszintes és függőleges irány nem szabad, hogy különbözzön. És nem is különbözik. Csak a mi megfordulásunk okozza a problémát, a szimmetriasértést.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!