A tükör miért csak vízszintesen fordítja meg a képet?
A tükör nem fordít meg semmit. Közted és a tükörkép között annyi a különbség, hogy ha te egy balsodrású rendszerben vagy, akkor a tükörkép jobbsodrású lesz. (Lásd: [link] )
Aki megfordít valamit az te vagy!
Te megszoktad, hogy az ember szimmetrikus. Illetve megszoktad, hogy az ember feje fent van, a lába meg lent. Te vagy az, aki a tükörképet szinte normálisnak látja, és te vagy az, aki egy függőleges tengely mentén fordítod be képzeletben a tükörképedet magad mellé. Így a fent és a lent iránya megmarad, az előre és hátra iránya is megmarad, de a bal és a jobb fel lesz cserélve.
Pedig beforgathatnád a tükörképedet egy vízszintes tengely mentén is magad fölé/alá. Akkor a bal és a jobb maradna meg, és a fent és a lent cserélődne fel.
Vagy hagyhatnád úgy, ahogy van, hogy a bal bal maradjon, a fent fent maradjon, ekkor viszont olyan, mintha a tükörképnél az előre és hátra irány cserélődne meg, mintha kvázi az előtted lévő ember te lennél, csak úgy, mintha a mellkasát áthúzták volna a hátán keresztül, az orrát áthúzták volna a tarkóján keresztül és így lenne „kifordítva”.
Nota bene ha a fejed felett van egy tükör, akkor mindjárt úgy véled érzékelni, mintha a tükör a bal és jobb oldalt hagyná békén és a fent-lent irányt cserélné meg.
A kulcs tehát az, hogy ha két tengelyt békén hagyunk, a tükörképed a harmadik mentén tűnik felcserélődni. De annyira megszoktad, hogy az ember feje fent van, hogy bár érthető módon, de önkényesen egy függőleges tengely mentén forgatod be a tükörképet magad mellé, és ennek az önkényes döntésnek az önkényes eredménye lesz, hogy a bal–jobb irány cserélődik fel.
#13
"Valójában a síktükör a vele szemben álló embernek nem a bal- illetve jobboldalát cseréli fel, hanem az elejét és a hátulját."
Azt én is írtam, hogy a tükör nem cseréli fel a bal és jobb oldalt. (8-as hozzászólás.)
De hogy a tükör felcserélné az ember elejét és hátulját??? Még ha így is képzeljük el a dolgot, ettől még a vízszintes irány nem lenne kitüntetett a függőlegeshez képest.
Mint itt már sokadszor le lett írva, a két irány eltérő viselkedésének oka a MEGFORDULÁSI szokásainkban van.
#15
"a tükör síkjára merőleges tengely irányát fordítja meg."
Tudom, hogy igy van. De ez nem ad választ a kérdésre: Hogy miért kitüntetett a bal-jobb irány a fel-le irányhoz képest egy síktükörben.
"Akkor egy kicsit szemléletesebben..."
Szemléletes, csak nem a kérdésre vonatkozólag.
Nem kitüntetett. Ha oldalra fordulsz, akkor az oldalirányt látod megfordítva.
De ezt NEM a tükör értelmezi így, hanem te.
"Nem kitüntetett."
Olvasd el pl. a 10-es hozzászólásomat. A vízszintes és függőleges nyilak különbözően viselkednek.
"Ha oldalra fordulsz, akkor az oldalirányt látod megfordítva."
Elég zavaros megfogalmazás. Arra gondolsz, hogy mi történik, ha valaki oldalvást állva a feje elfordításával néz a tükörbe és az oldalát látja?
"Olvasd el pl. a 10-es hozzászólásomat."
Vagy olvasd el a 8-ast. Abból is látszik, hogy a vízszintes irány a szubjektív tapasztalatunk szerint másként viselkedik mint a függőleges.
De nem viselkedik másképp.
Régen az udvari bolondoknak (vagy a Joker kártyalap) volt olyan ruhája, aminek a jobb és a bal fele különbözött.
Vegyél fel egy olyat, hozzá 2 különböző színű kesztyűt, és nézd meg így.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!