Az ikerparadoxonban mit értünk megfordulas alatt? Illetve miért van az, hogy az, aki utazik fog oregedni?
Kis pontosítás a 30-as válaszomhoz.
Két időszerűen szeparált esemény között mindig létezik egy olyan vonatkoztatási rendszerhez tartozó világvonal, amely rendszerben a két esemény helye végig nyugalomban van. Ez szükségképpen egy inerciarendszer, azaz nem gyorsuló rendszer. Az elutazó testvér rendszere azonban nem inerciarendszer, mert a megforduláshoz le kell lassulnia, majd újra fel kell gyorsulnia visszafelé.
Az ikerparadoxon legáltalánosabb megfogalmazása pedig az, amit írtam: az eltelt sajátidő a fent említett inerciarendszerben maximális, mindegyik másikban csak ennél kisebb lehet. Emiatt idősebb az elutazó majd visszatérő testvér.
Aki nem hiszi, vegye kezébe Hraskó Péter relativitáselméletről szóló könyvét.
"ő azt érzi, hogy csak pl. 1 perc telt el míg nálunk 10 év."
Nem csak érzi, hanem ez a valóságban is így van.
Az óra is így jár. Az atomóra is.
Ha felgyújtasz valamit az űrhajón, az 1 perc alatt még nem tud leégni, stb.
#31
Nem lett jobb a 30-nál, még mindig teljes halandzsa, kezdve azzal, hogy "vonatkoztatási rendszerhez tartozó világvonal".
Az első 3 válszra ne is figyelj úgy baromság minden szava ahogy van, az írója valami sci-fi-ből tájékozódhatott. A speciális relativitáselmélet szerint minden inerciarendszerben(az inerciarendszer nem gyorsul,
akkor már nem érvényesek ezek a törvények) bármelyik megfigyelő számára fény sebessége konstans, állandó. Ennek következménye,a hosszúságdiffrakció ésaz idődelatáció. Leegyszerűsítve, azért, hogy a fénysebesség konstans maradhasson minden megfigyelő számára (függetlenül a sebességétől) az időnek kell "igazodnia" ehhez az idő lesz relatív. Minnél közelebb mész a fény sebességéhez annál lassabban telik számodra az idő, és mellesleg egyre jobban megrövidül a test ami mozog a sebességvektor hatásvonalában.
"annál lassabban telik számodra az idő"
Na, EZ a hülyeség.
Az idő SZÁMODRA MINDIG UGYANÚGY telik!
Az inerciarendszerekkel pedig az a gond, hogy nem tudnak kétszer találkozni. Márpedig akkor elég nehéz megmondani, hogy kinek telt el több idő.
Azt, hogy az idő lassabban telik számodra nyilván egy a térben lassabban közlekedő megfigyelőhöz viszonyítva kell érteni.
Amit az inerciarendszerekről írsz ugyanúgy a teljes tájékozatlanságra utal mint amikor azt bizonygattad hogy az idődilatáció nem a sebességtől hanem a gyorsulástól függ. Nagyon egyszerű két inerciarendszert összehasonlítani, de ehhez meg kell látogatni egy középiskolai 9.-es tanórát, ott elmagyarázzák ezt az inerciarendszer fogalmával együtt.
Ajánlom a válaszom leértékelése és a sok Caps-lock használat helyett, az előbb említett órát és ha nem is túl beleásni magadat a a speciális relativitáselméletbe,
legalább a wikipédia cikket elolvasni róla.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!