Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az ikerparadoxon egyáltalán...

Az ikerparadoxon egyáltalán miért létezik?

Figyelt kérdés
Gondolok itt arra, hogy ugye az a bevett gyakorlat, hogy egymáshoz mérik a sebességet, de ha egyszer rájöttek, hogy fénysebesség közelében a téridő másképp viselkedik, idődilatáció, ugye...akkor miért szemlélik olyan szemszögből, és kényszerítik rá ezt az egymáshoz viszonyítós gyakorlatot? S végképp nem értem, hogy valaki ezen mit nem ért?

2018. nov. 19. 22:33
 1/10 anonim ***** válasza:
36%
Ez csak addig paradoxon, amíg nem érted azt, hogy NINCSEN abszolút idő. Ha ezt már felfogod, akkor a paradoxon eltűnik.
2018. nov. 19. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Én nem is tartom paradoxonnak. Ez a problémám, hogy mások miért tartják annak? Meg párom tök hülyének néz, mert én nem látom paradoxonnak, mert szerinte nem értem a newtoni fizikát.
2018. nov. 19. 23:27
 3/10 anonim ***** válasza:
32%

Na igen.

Aki CSAK a newtoni fizikát érti (az emberek bő többsége), ANNAK paradoxon ez.

2018. nov. 19. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
66%

[link]


Így gondoltad? Akkor zseni vagy!

2018. nov. 20. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
84%

Paradoxonnak nevezik, mert a jelenség egy kézenfekvő, de hibás elemzése önellentmondásra vezet.

Nem fektétlenül kell ezen rugózni, hogy miért nevezik paradoxonnak.

2018. nov. 20. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
61%
Nem kell túlpörögni rajta... A hétköznapi tapasztalataink alapján paradoxonnak tűnik, ennyi.
2018. nov. 20. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
34%

A paradoxonok mindig úgy jönnek, hogy a fizikusok (vagy matematikusok) felépítenek egy axiómarendszert. Ha az axiómarendszerben ellentmondás van, akkor az bedönti az egészet, hiszen ellentmondásból bármi levezethető. A paradaxon abból lesz, hogy valaki talál egy speciális számítási esetet az axiómarendszerben, ami LÁTSZÓLAG ellentmondásra vezet, viszont mélyebben utánaszámolva bebizonyítható, hogy az ellentmondás feloldható, ergo ez egy paradoxon.


"bevett gyakorlat, hogy egymáshoz mérik a sebességet, de ha egyszer rájöttek, hogy fénysebesség közelében a téridő másképp viselkedik, idődilatáció, ugye...akkor miért szemlélik olyan szemszögből, és kényszerítik rá ezt az egymáshoz viszonyítós gyakorlatot?"

Azért, mert kevered a történelmi sorrendet. Ez úgy működik, hogy először megtalálják a paradoxont, ebből rájönnek, hogy vagy hibás a felépített axiómarendszer (ez a legrettegettebb dolog, ami történhet) vagy hiányosság van benne és ha utóbbi, akkor befoltozzák a lyukat és stabilabb lesz az elmélet. Jó esetben a hiányosságból fel is fedeznek valamit és Nobel-díjat kapnak érte... Ha már befoltozták a lyukat, akkor azután már nyilván annak tudatában használják az elméletet.

2018. nov. 20. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
69%

A legtöbb paradoxonnak van tudományos feloldása. A paradoxonok nem megoldhatatlan ellentmondást jelentenek, csak az általános ésszerűsséggel szembeni logikát.

Ott a Születésnap-paradoxon pl, az egy teljesen hétköznapi, egyszerű valószínűségszámítási érdekesség, amit nem tartana evidensnek egy átlagember - így paradoxon. Ennél az ikerparadoxon már jóval fogósabb akkor (mégha a tudománynak van is rá magyarázata).

2018. nov. 21. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
39%

"A paradoxonok nem megoldhatatlan ellentmondást jelentenek, csak az általános ésszerűsséggel szembeni logikát."

Akkor leírom egyszerűbben is, amit #7-es válaszban írtam, mert látom itt felesleges bármit is magyarázni, mert egyből lepontozzák az embert, ha olyat ír, amit meg kell érteni.


Paradoxon: Olyan ellentmondás egy axiómarendszerben, ami feloldható.

2018. nov. 21. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
72%
#9: Vagy olyan, ami nem oldható fel. A paradoxon csak annyit jelent, hogy önellentmondást tartalmazó állítás, az egy másik kérdés, hogy ezt az ellentmondást az adott axiómarendszeren belül fel lehet-e oldani, vagy sem.
2018. nov. 23. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!