Ha az anyag meggörbíti a teret, akkor maga az anyag nem is a térben van. Ebből nem az következik, hogy a tömeggel rendelkező dolgok belsejében nem létezik a tér?
A tér nem fizikai dolog, hanem egy matematikai absztrakció, a különböző anyagi létezők kölcsönös helyzeteinek egyfajta halmaza. Ezek a kölcsönös helyzetek nem csak ott lévő, hanem ott nem lévő, de ott „lehető”, potenciálisan ott lévő dolgokra is fennállnak.
Nota bene pl. egy üveggömbnek is van tömege, meg is görbíti a téridőt. És ezen belül ugyanúgy értelmezhetőek távolságok, a fény ugyanúgy adott idő alatt adott távolságot tesz meg és a tér görbületének megfelelő módon fog egyenesen haladni.
Tehát a válasz: nem. Az anyag tulajdonképpen nem a térben – mint valami közegben – van benne, hanem a térben, mint viszonyrendszerben, és ez a viszonyrendszer az anyagon belül is ugyanúgy megvan. Nem igaz az, hogy az anyag nincs a térben, nem következik az, hogy az anyagon belül nincs tér. Nem úgy kell elképzelni a teret, mint a vizet, ahol kiszorítja az anyag jelenléte a vizet.
Az előző igaz, de azért pár dolgon érdemes elgondolkodni.
Egyrészt a tér az egy létező dolog. Térben terjed a fény, és lehet mozogni. Ott, ahol nincs tér, valószínűleg ezek nem működnek.
Másrészt a kvarkok között (ott, ahol 2, 3 vagy sok kvark együtt van) valószínűleg teljesen másfajta tér van, mint ezeken kívül.
Ha 2 kvarkot szét akarsz szakítani, és sikerül eltávolítani őket, akkor nem üresség lesz köztük, hanem további kvarkok keletkeznek, és kitöltik a közöttük levő helyet.
> Egyrészt a tér az egy létező dolog.
De nem olyan szinten létező dolog, mint mondjuk a fakanál. A tér létezik, mint különböző egymástól jól elkülöníthető pontok közötti viszonyrendszer.
> Térben terjed a fény, és lehet mozogni.
A tér csak annyit jelent, hogy definiálhatóak benne távolságok. Nyilván a mozgás egységnyi idő alatt megtett távolság, tehát minden, ami mozog, az térben mozog, különben a mozgás fogalma válna értelmezhetetlenné.
> Ott, ahol nincs tér, valószínűleg ezek nem működnek.
Az, hogy nincs tér, az azt jelenti, hogy nem különböztethetők meg pontok, vagy ha igen, nem definiálhatók közöttük viszonyok, nem értelmezhető a távolság, irány.
> Ha 2 kvarkot szét akarsz szakítani, és sikerül eltávolítani őket, akkor nem üresség lesz köztük, hanem további kvarkok keletkeznek, és kitöltik a közöttük levő helyet.
Ennek meg semmi köze a tér fogalmához. A tér akkor is tér, ha éppenséggel üres. Nyilván az univerzumot elektromágneses sugárzások sokasága szövi át, mindenféle részecskék – fotonok, neutrínók – „röpködnek” jobbra-balra, de az üresség nem a tér hiányát jelenti. Hogy a tér egy adott pontja egy adott pillanatban üres-e, vagy az adott ponton elhelyezkedik-e egy részecske, az részletkérdés, a tér attól még tér.
> Másrészt a kvarkok között (ott, ahol 2, 3 vagy sok kvark együtt van) valószínűleg teljesen másfajta tér van, mint ezeken kívül.
Az is más tészta, hogy a kvantumfizika elméletében vannak olyan modellek, ahol a tér nem három, hanem több dimenziós. De a dimenzió fogalma is a tér pontjainak viszonyát jelenti. A kétdimenziós tér is tér, a háromdimenziós tér is tér, meg a tízdimenziós tér is tér. Az euklideszi tér is tér, a nemekulideszi tér is tér. A tér mindezektől függetlenül továbbra is az, ami: kölcsönös helyzetek halmaza.
A tér csak akkor tud meggörbülni, ha fizikailag létezik. Márpedig a relativitáselmélet szerint a tér meg van görbülve, gravitáció ugye..
A tömeg meghajlítja a téridő szövetét, ami nem azt jelenti, hogy eltolja a teret.
Például a Föld belsejében van tér, és ne úgy képzeld el mint egy labda a víz alatt.., hogy a víz nem megy bele a labdába!
"De nem olyan szinten létező dolog, mint mondjuk a fakanál. A tér létezik, mint különböző egymástól jól elkülöníthető pontok közötti viszonyrendszer."
Én úgy gondolom, hogy ez nem egészen így van.
Szerintem a teret alkotja valami. Ez nyilván nem anyag, mert akkor jobban ismernénk. Valamilyen rendszer, amire különböző törvények érvényesek - és ezek NEM érvényesek ott, ahol nincs ott a tér. Mondom: én úgy gondolom, hogy a tér teszi lehetővé, hogy terjedjen benne a sugárzás, és képes legyen mozogni benne az anyag.
Lehetséges, hogy ahol nincs tér, ott nem is áll össze az anyag, nem lehetséges atomok létezése sem.
Lásd pl: a Higgs-bozonokból álló mező ad tömeget az elemi részecskéknek. E nélkül nincsen tömegük.
A tér is lehet valami ilyen jellegű mező.
Ja: és a térben keletkeznek a virtuális részecskepárok.
Ezek nagyon is valóssá tudnak válni, ha netán jár arra valami, és kölcsönhat velük.
A téren kívül valószínűleg ilyen sincs.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!