Miért nem tudja máig senki mekkora a fénysebesség? Csak a fény visszaverődésének sebességét tudtuk mérni, és csak reméljük, hogy a fény is azonos sebességű, tehát fikció a valódi fénysebesség, se matematikai se empirikus méréssel nem bizonyították.
Ez a felvetés a teknős és Achilles futóversenyének problémájára emlékeztet, ami egy ügyes felvetés, és nagyon kevesen tudják felodani a nyilvánvalóan hamis állítást.
A Jupiter-rendszertől hozzánk áramló fényt ugyan kétirányúnak is mondhatnánk, de ennek nyilván nincs jelentősége, a bolygó és holdjai mozgását akkor is ugyanúgy észlelnénk, ha matt feketére volnának festve, és csak egy lámpa világítana rajtuk. Márpedig azok egyirányú fényáramot bocsátanak ki, nincs visszaverődés.
Az óráink már nagyon rég elég pontosak ahhoz, hogy a keringés törvényeit ismerve észrevegyük, máskor történnek az ottani események földközeli és földtávoli helyzetben. (Rømer mérése, ezt már itt is korábban említették)
Szerintem egy igen jó példát látunk arra, milyen az, amikor okos emberek bolondoznak. Baj ebből akkor lesz, ha bolond emberek ennek hatására okoskodni kezdenek.
Ez komoly :P Azt mondja, hogy senki sem mérte az egyirányú sebességét, csak a visszatükrözött sebességet? Elvileg az is ugyanúgy megfelelő, mert a türkőrződés után sem lassul - elvileg.
Ez nem biliárd golyó, ami gyorsan lelassul némi mandiner után. A visszavert sebesség is tökéletesen megteszi. Miért ne lenne jó a visszatükrözött fény sebessége? Erre nem válaszol, csak közli a mérés módszerét...
"Senki nem bizonyította, senki sem mérte meg."
Javaslom, probald ujra elolvasni es ertelmezni a @3 hozzaszolast, ha eddig nem sikerult.
A video azt mondja azért bizonytalan a fénysebeség mérése, mert hogy a Földön Marson elhelyezett orák szinkronizálása bizonytalan. Tegyük föl így van. Ezzel az a gond, hogy a fénysebeséget ma már laboratoriumban bármilyen szögben irányban 10 méternyi távolság esetén is pontosan megtudják mérni. Tehát nem kell messzire vinni az orákat.
Ezenkivül kb 10 éve mérik a gravitációs hullámokat, aminek a méréséhez arra van szükség, hogy fény sebesége vakumban bármikor bárhogy változatlan legyen. Ha fénysebeséggel bármilyen bizonytalanság lenne, az már feltünt volna.
A LIGO-ban két egymásra merőleges, 4 km-át haladó lézersugár ugy van beállítva, hogy találkozási pontban az ellentétes fázisuk miatt kioltják egymást, tehát nincs fény. Ha bármikor a legkisebb mértékben változna a sebeség, akkor rögtön látnák, mert a két sugár nem oltaná ki egymást és fény keletkezne, mint amikor a gravitációs hullámok megnyujtják a teret, és a lézersugarak utja rövidül hosszabodik.
Szóval a LIGO-t múködtető tudosoknak azonnal feltünt volna ha nem volna állandó a fény sebesége, és már nem a gravitációs hullámokkal foglalkoznának, hanem megprobálnák kitalálni az eltérő sebeség magyarázatát.
"Elvileg az is ugyanúgy megfelelő, mert a türkőrződés után sem lassul - elvileg."
Ez azonban egy logikai bukfenc. Ilyen választ a tudomány nem ismer. Olvass utána mit jelent a scientific method kifejezés. A fény sebessége fikció. A visszatükrözött fény sebessége ismert.
Albert Michelson tudta 1X meghatározni a fénysebességet (azaz a visszavert fény sebességét) igazán "apró" tévedéssel 1875-ben.
Ha a visszavert fény sebessége csökkenne, akkor az összetett távcsövek működése teljesen más lenne.
Azt tudjuk, hogy egy adott közegben a fény sebessége állandó. (Tudom, hogy mindjárt megmagyarázod, hogy nem is)
Amikor egy tükörfelületről visszaverődő fény az utána lévő lencserendszeren áthalad, más törésmutatót kéne tapasztalnunk, mint a valóságban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!