Tényleg helytelen a vírusokat előlényeknek tartani?
#10
Mikor fogsz érettségizni. Az aktuális követelményrendszer nem feszegeti annyira ezt a témát. Viszont a 2024-től érvényes követelményrendszerben ez szerepel:
"Értelmezze, és biológiai tényekkel támassza alá, hogy a vírusok az élő és élettelen határán állnak."
Szóval ez alapján nem azt a sablonszöveget kell mondani, hogy a vírusok nem élnek, és kész. (Persze a vizsgáztatón is múlik...)
Maradj a tananyagnal, mert nem lesz ra idod
Majd esetleg vmi kesobbi biologiai felveteli elbeszelgetesen, ahol kotetlenebb a dolog
A vírusok nem tekinthetöek korábban fejlettebb, de parazitaként az idö folyamán visszaegyszerüsödött élölényeknek? Sok fejlettebb parazitánál vagy szimbiontánál megfigyelhetö rengeteg, az önállóságot biztosító életfunkció elvesztése. Vehetjük példának a már említett mitokondriumot és plasztiszt is, ami a jelenlegi állás szerint szimbiontaként kezdte pályafutását, végül csak az együttéléshez szükséges energiatermelö funkciója, illetve örökítöanyaga maradt meg, minden más szükségtelenné vált benne.
Másik lehetöségként nem tartom kizártnak azt sem, hogy egy "rosszul" másolódott vagy másolás után rögtön sérülést szenvedett DNS vagy RNS darabból hiányzott a másolás megszakításához szükséges faktor, emiatt elkezdett sokszorozódni, és talán az így folyamatos másolás miatt "fertözött" sejt/ek kezdték el fehérjeburokba csomagolva eltávolítani magukból. Innen eredhet az a burokfehérje, ami képes a sejtmembránhoz kapcsolódni, hiszen valahogy üríteni kell, majd ezek a vírusok innentöl elkezdtek evolválódni. Tehát lehetnek akár egy nem tökéletes másolatból fakadó "melléktermékek".
Remélem ez így nem nagy hülyeség.
"A vírusok nem tekinthetöek korábban fejlettebb, de parazitaként az idö folyamán visszaegyszerüsödött élölényeknek?"
Némelyik lehet, hogy tényleg így jött létre, más meg talán nem. A vírusok elképesztöen sokféle csoport, az egyik a másikra talán csak annyira hasonlít, mint a gomba a hangyára. Így aztán ami állítást teszel az egyikre, nem biztos, hogy igaz lesz a másikra is.
"Másik lehetöségként nem tartom kizártnak azt sem, hogy egy "rosszul" másolódott vagy másolás után rögtön sérülést szenvedett DNS vagy RNS darabból hiányzott a másolás megszakításához szükséges faktor"
Nagyon cuki és naiv elképzelés, hogy a vírus az valami olyasmi, mint az elromlott fénymásoló, ami csak ontja és ontja a másolatokat, a gazdasejt meg tétlenül nézni.
Valójában a vírus (ahogy minden élőlény) egy kimondottan önmásolásra való biokémiai rendszer, de a másolás biokémiailag szabályozott. A DNS-en amúgy nincs olyan jel, ami a másolás befejezését írná elő. A DNS másolását a sejt belső állapotának változása állítja meg, tehát kissé leegyszerűsítve az, hogy elfogy a nyersanyag is meg a hely is.
"sejt/ek kezdték el fehérjeburokba csomagolva eltávolítani magukból."
A vírus DNS-e (vagy RNS-e) nem független a fehérjeburoktól, ami körülveszi. Az nem valami random fehérje amit a gazdasejt épp megtalál és rádob, a vírus a saját fehérjéjét csináltatja meg a sejttel, amit a saját örökítőanyaga kódol. És ez a fehérje kell a következő sejt fertőzéséhez.
Tehát ha az első vírus csakugyan egy elszabadultan másolodó DNS volt, akkor azért lenne itt pár kérdés:
- Ha a burokfehérje eredetileg a sejt saját cucca volt, ami rácsomagolódott az elszabadult DNS-re, akkor mikor került át a sejtről a vírusra a burokfehérjét kódoló DNS darab?
- Eleve miért volt ebben a sejtben olyan DNS, ami biztonságosan be tud csomagolni egy DNS-t (ahelyett hogy mindjuk egy bontó enzimmel megtámadta volna)?
- Hogyan támadta meg a következő sejtet ez a random burokfehérje? (A vírus nem csak úgy random bekopog a sejtbe, hanem ott egy nagyon komoly biokémiai felismerési folyamat játszódik le).
- És miért állt érdekében a sejtnek felfegyverezni az ősvírust a saját tetsvérsejteji ellen?
"Remélem ez így nem nagy hülyeség."
Nos, a remény hal meg utoljára.
Köszönöm! Ritkán oltanak le ilyen tapintatosan :D
A kérdéseid is nagyon jók, továbbgondolásukhoz egyelöre sajnos nem rendelkezek megfelelö biokémiai ismeretekkel.
"- Hogyan támadta meg a következő sejtet ez a random burokfehérje?"
Erre azért gondoltam, mivel ha a sejt saját fehérjéjét építette köré, akkor elvileg a szomszéd sejt sem veszélyesként ismeri fel. De persze logikus, hogy ha valami hibás cuccot becsomagol a sejt, akkor ellátja megfelelö jelzéssel is, amit késöbb maga és a többi sejt is felismer. Rossz gondolatmenet volt, de így jönnek olyan hozzászólások, amik felnyitják a szemem olyan dolgokra, amikre nem gondoltam, és új irányt is adnak, hogy merrefelé böngésszek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!