Miért lehet helytelen az alább vázolt fizika feladat megoldása? (Magát a feladatot biztosan sokan ismerik.)
A feladat:
Két egyforma gömbbel ugyanakkora hőt közlünk. Az egyik gömb hőszigetelő lapon fekszik, a másik hőszigetelő szálon függ. Melyik hőmérséklete lesz magasabb?
A - talán helytelen - megoldás:
A közölt hő miatt ugye mindkét gömb tágulni kezd, ami azt jelenti, hogy a lapon fekvő súlypontja emelkedik, a fonálon lévőé süllyed.
Azaz, az első gömb potenciális energiája nő, a másodiké csökken.
A közölt (hő)energia ugye mindkét gömb esetén azonos, azonban
a szigetelő lapon lévő gömb esetén ennek egy része a helyzeti energia növekedésére fordítódik, míg a fonálon függőnél nem ez a helyzet. (A légnyomással szemben végzett tágulási munkát most hanyagoljuk el (vagy legyenek vákuumban a gömbök)!)
Mindebből, első blikkre az következik / következne, hogy a fonálon függő gömb hőmérséklete nagyobb mértékben emelkedik, hiszen ott nem fog részben emelési munkára fordítódni a közölt energia, azonban a minap hallottam egy olyan "csiripelést", hogy ez a megoldás helytelen, de őszintén szólva, még nem tudtam rájönni, hogy - ha az, akkor - miért. (No, nem mintha, olyan sok időm lett volna ezen merengeni.)
Valaki meg tudná világítani, hogy amennyiben helytelen, akkor hol megy mellé a fent kifejtett érvelés?
"A madarak, akik csiripelnek, mennyire megbízhatóak ornitológiai szempontból?"
Van ott egy PhD fizikából és az illető mérnök hallgatóknak tart már igen régóta alapozó fizikát. (Bár, én inkább klasszikus fizikának hívnám, mert alapozás címen láttam már jóval könnyebb kurzusokat is.)
Ha úgy hozza a helyzet és újra összefutok vele (ami hetente egyszer kétszer megesik), rákérdezek majd a dologra, mert legutóbb ez csak úgy mellékesen merült fel.
Az a „baj” ezekkel a feladatokkal, hogy idealizáltak… De nem eléggé idealizáltak.
Nyilván a hőszigetelő lapot és fonalat tökéletes, ideális hőszigetelőnek akarjuk tekinteni, eltekintve attól, hogy valamennyi hővezető képessége ezeknek is van, és ilyen szempontból nem mindegy pl. az alakjuk sem. De gondolom eltekintünk attól, hogy tökéletes hőszigetelő nincs, ezek ideális hőszigetelők.
De még mitől tekintünk el? A hősugárzástól is eltekintünk? Mert nyilván a lap valamennyi hősugárzást visszaver, jóval többet, mint a fonal. Vagy ettől is eltekintünk és 0-nak vesszük a hősugárzást?
Akkor ezen az alapon miért nem tekintünk el a hőtágulástól? Ugyanilyen joggal mondhatnánk azt, hogy a gondolatkísérlet annyira idealizált, hogy a hőtágulási együttható is legyen nulla. Ha elfogadjuk, hogy a válasz helyes, hogy a hőtágulás okozta súlypont eltolódás energiakülönbséget jelent, akkor önkényesen ragadtunk ki valamilyen olyan tulajdonságot, amit nem tekintünk ideálisnak.
A probléma az, hogy ha úgy válogatjuk meg az ideális, és mégsem annyira ideális viszonyokat, akkor az egyik lesz a helyes megoldás, ha máshogy, akkor meg a másik.
Akkor fonal helyett legyen fönt is ugyanolyan lap, vákuumban.
A rögzítést pedig úgy oldjuk meg, hogy a lapoknak az a része legyen rögzítve, ami a gömböt tartja, tehát ennek a helyzete nem változik.
Érdekesség, hogy ha a fönt rögzített gömb kitágul, akkor súlypontja lejjebb kerül, tehát CSÖKKEN a helyzeti energiája.
Kedves Válaszolók!
Ma összefutottam a kollégával (mondjuk, nem volt nehéz, mert a szomszéd tanszéket vezeti) és rákérdeztem a dologra. Volt olyan kedves és előkereste a kapcsolódó közleményt, majd ellinkelte nekem.
Kellemes kikapcsolódást hozzá! :)
Íme: [link]
( Jobbra ott a letölthető pdf linkje: [link] )
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!