Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Focault inga nem bizonyítja...

A Focault inga nem bizonyítja a Föld gömb alakját?

Figyelt kérdés

Azt hiszem azzal mindenki tisztában van, hogy a fizika tankönyvek szerint a Focault inga bizonyítaná a Föld gömb alakját. Persze a fizika laborban már ezt nem tudja egyetlen kísérleti fizikus sem kimérni. Emlékszem én is 6,58-at kaptam a g-re (9.81 helyett)a fizika laborban. Akkor hogyan lehetne ilyet egy ilyen érzékeny ingával kimérni.


prof.Székyel Sándor feltaláló értekezett a Focault inga és a Föld gömbölyűségének kapcsolatáról, hogy valójában nincs összefüggés köztük. Az ingával nem lehet kimutatni a Földünk alakját. Idemásolom amit írt. Kíváncsi vagyok ti mit gondoltok erről?


Focault inga: "1. Az inga lengési iránya és szögsebessége több tényezőtől függ, pl hogy indítod el, milyen egyéb hatások érik.


2. Az inga magától nem tud órákon át lengeni, meghajtás kell neki - vagy újraindítás - ezért nem hiteles mérés az elfordulása sem.


3. Valamint csak egy lehetőséget igazolna, de nem bizonyíték a Föld forgására, mivel más is okozhatja az elfordulást.


Második tételem:

A jelenség nem definiálja a kiváltó okot.

(Jelenség az inga elfordulása, kiváltó ok a Föld forgása, vagy más!)

Nézzük a déli 'sark' közelében felállított Foucault inga kísérlet leírását:


"Mivel az inga periódusa független a bob súlyától, ezt a kísérletet különféle súlyokkal végeztük el, amíg nem találtunk egyet, amely következetes eredményeket adott."


Az inga periódusa független a bob súlyától, vajon miért kellett válogatni a súlyok közül, hogy valamelyik 'következetes eredményt' adjon? 🤔

"A világ fenekén állva a Föld az északi féltekéhez képest hátrafelé forog.


Első kísérletünkben az inga fordítva forgott, mint ahogy vártuk. Ezt először nem vettük észre, mert mindannyian az északi féltekéről származunk, és megszoktuk, hogy a Föld az óramutató járásával ellentétes irányban forog. Ezután rájöttünk, hogy a viszonyítási keretünkből adódóan a Földnek az óramutató járásával megegyező irányban kell forognia, ezért módosítanunk kellett az ingát.

11 000+ láb magasságban kicsit lassabban gondolkodunk."

Tehát az első próbálkozásnál fordított irányba fordult az inga, mint kellett volna!


'Módosítani' kellett az ingát 😂

"Második kísérletünkben a Föld a megfelelő irányban forgott, de a szögsebessége kétszer akkora volt, mint amire számítottunk (vagyis 12 óra a 24 helyett). Valami kormányzati összeesküvésre gyanakodtunk, de úgy döntöttünk, hogy további módosítást hajtunk végre az ingán, és megpróbáljuk újra."


Tehát a második próbálkozásnál már 'a jó irányba', de kétszeres szögsebességgel forgott!

Mégis mitől? 🤔

'További módosítás' az ingán... bármit jelentsen is az.

Harmadszorra sikerült 'beállítani', hogy a számításoknak megfelelő irányba és szögsebességgel forduljon.

Tehát beállítás kérdése, így nem objektív mérés eredménye! Ezt jól jegyezzétek meg. ☝️


Ezen az ingán nincs meghajtás, így pár óránként újra kell indítani: nincs 24 órás mérés!


Azok az ingák, amiket bemutatnak jellemzően motoros meghajtásúak, ami értelemszerűen nem bizonyíték.

Az inga elengedése is számít, hogy sikerül-e síkban, vagy ellipsziseket ír le, ami viszont módosítja a szögelfordulás eredményét.


Bónusz:

"A lefolyóban a víz véletlenszerű irányba pörög"

😉

[link]



#föld #Székely Sándor #lapos Föld #focault inga #focault
2021. jan. 18. 10:44
❮❮ ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... ❯❯
 111/176 anonim ***** válasza:
84%

Ne válaszolj erre inkább, másik normális válaszadó.

Elég sokszor kiderült már, hogy felesleges. Most is újra és újra leírta azokat a hülyeségeket, amiket már megcáfoltunk, amikről elmondtuk, miért óriási hülyeségek. Nem működik a hosszútávú memóriája, és képtelen a gondolkodásra. Így nincs értelme mondani neki bármit.

2021. jan. 22. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 112/176 A kérdező kommentje:

Ne haragudj kedves elektron tagadó, de ehhez már nekem is hozzá kell szólnom, mert ellentmondást látok. Nem is kicsit


#109 Úgy gondolom, hogy az alapvető kölcsönhatások úgy léteznek, hogy azokhoz nem kell valami közvetítő részecske. Nem kell semmilyen részecskének az űrben közlekednie ahhoz, hogy a Föld a pályáján maradjon. A fény ugyanez. Szerintem nem kell megtennie a Nap fényének 300 millió km-t ahhoz, hogy a szemünkbe jusson. Azért látjuk a Napot, mert hat a szemünkre az ereje. Ahogy a Földre is hat a gravitációs ereje, a szemünkre is hat egy másféle ereje."


Szerinted valaminek az ereje azonnali távolba hat mindenhova? Nem kell neki sebesség, hogy elérjen valahova? A Nap fényének sem kell utaznia a végtelen űrben? Azonnal van hatása az egész mindenségben?Akkor miért mérnek a fénynek csupán 300 000 km-ert másodpercenként?


"Az elektron szintén valamilyen nem létező közvetítőrészecske lehet, mint a foton vagy graviton. Azt nem tudom még, hogy melyik kölcsönhatásnak a közvetítőrészecskéje."


Tehát most írtad, hogy "az alapvető kölcsönhatások úgy léteznek, hogy azokhoz nem kell valami közvetítő részecske.". Akkor az elektron mégis egy közvetítőrészecske lenne? Ellentmondasz magadnak. Az elektronnak is véges sebessége van, akkor az általa hordozott kölcsönhatás sem azonnal az erejénél fogva hat mindenre. Az elektron nem lehet közvetítőrészecske, mert nem észlelünk semmit általa. A gravitonoknál érzünk erősebb gravitációt, ahol sok mezon van a magban ott erős magerőt észlelünk, de az elektronok környezetében semmilyen kölcsönhatást sem észlelünk sehol.


Az hogy az elektron egy közvetítőrészecske lenne mégis honnan jön ki? Miből gyanakodtál rá?


#110

Hát Newton is állítólag ugyanígy igazolva volt, aztán a mérések megmutatták, hogy mégsincs igaza. Arról beszéltem, hogy bármit is állít az ember, kis kiegészítéssel mindenképpen igaza lesz."


Newton gravitációelmélete az hogy eredendően tömegvonzással rendelkezik minden test és ez elidegeníthetetlen tulajdonsága az anyagnak itt a Földön helyesnek bizonyult. Egy bizonyos határokon belül igaz, azaz működőképes elméletet lehet belőle összerakni. Nem avult el. Vannak olyan esetek amelyeknél már nem igaz, kellett egy másik elmélet kiegészítésként


"A thermodinamika főtételei ugyanúgy alaptalan fizikai törvények, mint az elektron leírása."


Dehát miért? Láttál már olyan jelenséget, ami önmagától megy végbe és rendezetté válik ? Az atomban feloldódott elektron szerinted kiszakad a masszából és kirepül onnan egy kölcsönhatás után? Ez reális? Milyen természeti jelenség viselkedik így?


"Ha nem tudjátok bizonyítani, hogy más lehetőség nincs, akkor milyen alapon vagytok ebben annyira biztosak? Ezt továbbra sem értem.

"


milyen lehetőség lenne mégis? Occam borotvája szerint nem kell bonyolultabbat keresni, mert a legalapvetőbb lesz az igaz



"Attól hogy valaki rendelkezésre bocsát egy lehetséges leírást, még nem feltétlenül helyes az. Kopernikusz is rendelkezésre bocsátott egy lehetséges leírást, mégse fogadta el tényként az egyház, mert egy leírás még nem bizonyíték."


Nem a leírás a bizonyíték, hanem az hogy az összes laboratóriumi kísérlet a leírással vág egybe.


"Attól, hogy az elektronra hat gravitációs erő, az elektron nem feltétlenül hat másra gravitációsan."


Dehogynem. Ismered Newton Hatás-ellenhatás törvényét? Minden ami a természetben részt vesz a gravitációban arra ugyanúgy hat a kölcsönhatás, mint ahogyan ő hat a másikra. Ez a természetben mindennnel így van. Miért találsz ki teljesen más fantazmagóriákat?



"Honnan tudjuk, hogy működik? Bizonyos dolgokra rájövünk, bizonyos dolgokra nem. Honnan tudjuk, hogy ha nem általánosítanánk, mennyi dologra jönnénk rá?"


Működnie kell, mert ha elromlik egy elektronikai készülék legyen az plazma TV vagy CERN gyorsító, azt meg tudjuk javítani, ergo ismerjük működését helyesen. Ha nem így működne nem lehetne megépíteni sem ezeket a berendezéseket. Erre nem gondoltál még?


"Ez pusztán a tömegét igazolja, a gravitációját nem."


Mi értelme lenne a tömeget, mint tehetetlenségi mértéket különválasztani a súlyos tömeggel? Hiszen ezek ekvivalensek. Pontos mérések bizonyítják. Érted a kijelentésed? Ha van tömege akkor van gravitációja is, mert a tömege révén gravitál


"Azért lenne értelme felvetni, mert lehet, hogy így van. Szerinted 100 klasszikus fizikai törvény közül hány nem úgy működik, ahogy gondoljuk? Ha csak egy, már az is teljesen más világképet eredményezhet"


Lehet hogy később korrekcióra szorul majd egyik másik, nem lehetetlen, de a mi kis planétánkon minden így működik. A nagy univerzumra, majd ha utazunk benne lehet ki kell egészíteni mint Newton tömegvonzását, de még ott nem tartunk. Nem tudom érted-e, hogy nem változott meg a Földön semmi azáltal, hogy Newton tömegvonzása helyett már téridő görbületben gondolkoznuk. Más lett az atom szerkezete? Más lett az elektron személete? Más lettek a kémiai kötések? Nem


"Persze, sokkal egyszerűbb, de ha egy helyen tévedünk, akkor borul az egész."


Még nem borult ki. Ha kiborulna az egész fizika, akkor azt éreznénk, mert pl nem tudnánk megjavítani a készülékeinket, amik az elméleteink alapján lettek legyártva.


"Miért kéne középen lenni? Ha a szélén van, akkor is ugyanúgy átmegy az alfa részecskék többsége, és visszapattan egy kis része."


Te írtad, hogy szerinted az atom egy focilabda, most akkor mégsem? Mert a focilabda a közepén domborodik legjobban úgy, hogy ránk merőleges felülete lesz. Most akkor szerinted mégsem? Az atom nem lenne stabil ha az atommag a szélén lenne, tessék. Csak a közepén lehet a magja. Nem is lehetne elektromosan sem a szélén a magja, mert taszítanák egymást. Azt még az előző válaszoló kifelejtette, hogy nem is lehet egy massza az atom, mert ha nincsen elektromos vonzás mégis mi tartaná össze az atomokat ? Egy tucat labra ha egymásra teszed szétgurul.

2021. jan. 22. 09:37
 113/176 anonim ***** válasza:
83%

Nono. Attól, hogy valamire hat a gravitáció, ő maga még nem gravitál.

Lásd foton. A tömege miatt fog gravitálni,

és hogy a tömege miatt gravitál, az a relativitáselméletből következik, ami bizonyítva van, sokszorosan.

2021. jan. 22. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 114/176 anonim ***** válasza:
14%

"Szerinted valaminek az ereje azonnali távolba hat mindenhova? Nem kell neki sebesség, hogy elérjen valahova?"


De, sebesség kell, azonban részecske vagy bármi más közvetítő dolog nem. Egyébként Maxwell elmélete is a terjedő semmiről szól.


"A gravitonoknál érzünk erősebb gravitációt, ahol sok mezon van a magban ott erős magerőt észlelünk, de az elektronok környezetében semmilyen kölcsönhatást sem észlelünk sehol."


Dehogynem észlelünk. Ülj be egy nagyteljesítményű elektronnyalábba, elég sok mindent fogsz észlelni. Lehet nem hasonlít a gravitációra, de észlelni fogod.


"Tehát most írtad, hogy "az alapvető kölcsönhatások úgy léteznek, hogy azokhoz nem kell valami közvetítő részecske.". Akkor az elektron mégis egy közvetítőrészecske lenne?"

Az elektron is egy nem létező közvetítőrészecske. Értsd ezalatt: létezik egy kölcsönhatás, amit a fizikusok egy térben terjedő kis golyóval/energiával akarnak magyarázni. A kölcsönhatás létezik, de a közvetítő részecske nem.


"Vannak olyan esetek amelyeknél már nem igaz, kellett egy másik elmélet kiegészítésként"

Ezért mondom, hogy rossz az egész tudományos megismerés módszertana. Olyan mintha a matematikában tételt csinálnának a Goldbach-sejtésből, mert látszólag igaz és eddig minden vizsgált objektumra igaz.


"Az atomban feloldódott elektron szerinted kiszakad a masszából és kirepül onnan egy kölcsönhatás után? Ez reális? Milyen természeti jelenség viselkedik így?"

A feloldódott elektront csak példaként mondtam arra, hogy hiányosságokat hiányosságokra halmoznak a fizikai következtetések. Volt egy rutherford kísérlet, majd a végtelen lehetséges magyarázatból kiválasztottak egyet. És a termodinamika nem indok, mivel az is lehet hibás, mint a newtoni fizika.


"Occam borotvája szerint nem kell bonyolultabbat keresni, mert a legalapvetőbb lesz az igaz"

Tehát ha látok egy kék jegesmedvét, akkor minden jegesmedve kék?


"Ismered Newton Hatás-ellenhatás törvényét? Minden ami a természetben részt vesz a gravitációban arra ugyanúgy hat a kölcsönhatás, mint ahogyan ő hat a másikra. Ez a természetben mindennnel így van. Miért találsz ki teljesen más fantazmagóriákat?"

Mondjuk azért, mert a newtoni fizikával szemmel láthatóan nem magyarázható az elektron?


"Működnie kell, mert ha elromlik egy elektronikai készülék legyen az plazma TV vagy CERN gyorsító, azt meg tudjuk javítani, ergo ismerjük működését helyesen. Ha nem így működne nem lehetne megépíteni sem ezeket a berendezéseket. Erre nem gondoltál még?"

Ha azt gondolnánk, hogy minden jegesmedve kék, az is nagyon jól működne mindaddig, míg csak azt az egy kék jegesmedvét tartjuk a karámban, fejjük meg, stb. A tv is nyilván azért működik mert a működéséhez elég az a nagyon korlátos fizika, amit ismerünk.

2021. jan. 22. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 115/176 anonim ***** válasza:
82%
Megint ugyanazokat a f*szságokat szajkózza, mint amiket már százszor leírt, és amit már százszor megcáfoltunk:D
2021. jan. 22. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 116/176 anonim ***** válasza:
14%
Attól hogy valamit nem értesz, még nem hülyeség.
2021. jan. 22. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 117/176 A kérdező kommentje:
Eddig azt írtad hónapok óta, hogy elektron nem létezik. Tetted ezt úgy hogy végig úgy gondoltad, hogy egy kölcsönhatás közvetítő részecske?
2021. jan. 22. 16:05
 118/176 anonim ***** válasza:
14%
Nem tűnik fel, hogy éppen azt írom most is, hogy nem léteznek elektronok?
2021. jan. 22. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 119/176 anonim ***** válasza:
93%

A Rutherford kísérletnek EGYETLEN olyan eredménye volt, ami mind azzal, mind a többi bizonyított fizikai ismeretünkkel megegyezik.

Ezt IS megbeszéltük már. Te nem tudtál mondani EGYETLEN más magyarázatot a kísérlet eredményére sem-mivel egyszer megpróbáltad, de azt megcáfoltam. Az elektron feloldódás hülyeséget én is elmagyaráztam neked, termodinamika nélkül. Arra SEM reagáltál. Ugye, ami cáfol téged, azt ignorálod, ezt tudjuk.

Azt is ignorálod, hogy mind az elektronnak, mint a kölcsönhatást közvetítő részecskéknek a létezése bizonyított tény. Itt is, és a másik kérdésben is megcáfoltuk az összes indokod arra, hogy miért nem létezik az elektron, te ellenben egyet sem cáfoltál meg az azt bizonyító dolgok közül.

Olyan apróságokra, mint hogy direkt félremagyarázod(vagy csak meg sem érted...) a tudományos módszertant, stb. ki sem térek.

Az ilyen típusú trollok(laposföldesek, militánsan térítő keresztények, a kérdező) ellen egyetlen módszer van: az ignorancia.

Mert magától sosem fog elismerni semmit, sosem fog felfogni semmit.

2021. jan. 22. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 120/176 anonim ***** válasza:
14%

Akkor mutasd meg hol magyaráztad el az elektron feloldódását termodinamika nélkül. Lehet, hogy valóban ignoráltam, de ez csak azért történhetett, mert nem volt semmi értelme.

Hol bizonyított tény az elektron létezése? Nem mondd nekem, hogy katódsugárcső meg stb., mert ezek továbbra se bizonyítékok.

A Rutherford kísérletre meg kifejezetten ti nem magyaráztátok el, hogy miért kéne középen lennie az atommagnak.

2021. jan. 22. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!