A lehetséges sakkjátszmák száma megszámlálhatóan végtelen, vagy véges számú?
#2> Van időkorlát, tehát a jobbra balra lépegetés a végtelenségig nem játszik így véges lesz.
Egyrészt nem muszáj időre játszani. Másrészt ha időre játszanak, akkor sem szimpla időmérésről van szó, minden lépésben meghatározott többletidőt – általában 30 másodpercet – kapnak a játékosok. Tehát ha le is járt az első 40 lépésre, majd a további lépésekre szolgáló időkeret, ha a játékosok maximum 30 másodpercenként tudnak lépni, akkor a tényleges játékidő korlátlan mértékig kitolható.
4
Persze nem muszáj időkeretre játszani.
Én úgy tudom időkeretnél megvan határozva mondjuk 10 perc 1 perc stb és 1 lépésnyi időt, tehát kb 2 másodpercet kapnak lépésenként a játékosok.
"Mivel a sakkban van egy olyan szabály, miszerint a játék döntetlennel ér véget, ha a táblán egy állás harmadszor ismétlődik"
Na, ma is tanultam valami újat :D
Amúgy van olyan szabály is, hogy ha 50 lépés eltelik gyalog lépés vagy bármilyen ütés nélkül, akkor döntetlen:
A kérdést a #3 megválaszolta, csak azért hozom ezt is fel, hogy ismeretet terjesszek. Ez a szabály nem változtat azon, hogy egyértelműen véges számú játszma lehetséges, viszont csökkenti a lehetséges játszmák számát. Ha ez a szabály nem lenne, akkor több ezer lépéses játszmákat lehetne játszani.
Pl. az egyik játékos A1-ről kezd királlyal, és A2-ről bástyával. A bástyájával ellépeget az összes többi mezőre. Aztán továbblép királlyal A2-re, és a bástyával megint végiglépeget az összes többi mezőn. Nincs ismétlődés, mert a király máshol áll. Aztán A3-ra megy a király, és a bástya ismét jár egy kört. Stb. Na ugyanez mondjuk fejenként 3 bábuval, nagyon-nagyon sok kombinációhoz vezethetne, mielőtt pozíció ismétlődéshez jutnánk. Ehelyett az a szabály, hogy 50 lépés után döntetlen.
Attól függ, hogy hogyan értelmezzük a problémát.
Ha a sakk létező összes szabályát felhasználjuk, akkor azok alapján mindenképp véges játékról van szó, tehát vagy így, vagy úgy, vagy amúgy vége lesz.
Ha csak a lépések szabályosságát vesszük alapul, akkor lehet olyan játékot generálni, ami után mindenképp van szabályos lépés; ha például csak a négy huszárral lépkedünk úgy, hogy nem történik ütés, akkor amíg világ a világ, lehet a partit folytatni. De ha csak a két király marad a táblán, akkor is ugyanez a helyzet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!