Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Graham-számot nevezhetnénk...

A Graham-számot nevezhetnénk megszámlálhatatlanul végesnek?

Figyelt kérdés
Ha igen, akkor melyik a legkisebb megszámlálhatatlanul véges szám, amiből 1-et kivonva megszámlálhatót kapunk, hmm?

2020. márc. 1. 00:34
 1/10 2*Sü ***** válasza:
100%

> A Graham-számot nevezhetnénk megszámlálhatatlanul végesnek?


Matematikai szóhasználattal nem. Megszámlálhatóan végtelen az a halmaz, aminek az elemei párba állíthatóak a természetes számokkal. Azaz létezik H↔ℕ bijekció. Kicsit hétköznapibb megfogalmazásban a halmaz minden eleméhez hozzá lehet rendelni egy következő elemet, és minden elem – esetleg egy kezdőelemet leszámítva – következője valamelyik másik elemnek.


Megszámlálhatatlanul végtelen halmaz esetén nem létezik ilyen bijekció. A halmaz elemeit nem lehet „felsorolni” még végtelen idő alatt sem. Pl. a valós számok ilyenek. Mert mi következik a 3,56 után? 3,561? 3,5601? 3,56000001?


~ ~ ~


Nyilván hétköznapi szóhasználatban a Graham-szám túl nagy ahhoz, hogy valaki elszámoljon a Graham számig. Mert hát az élet rövid. De matematikai szempontból ennek nincs jelentősége, a matematika független attól, hogy meddig él egy ember, vagy meddig létezik az univerzum.


~ ~ ~


> Ha igen, akkor melyik a legkisebb megszámlálhatatlanul véges szám, amiből 1-et kivonva megszámlálhatót kapunk, hmm?


Attól függ, hogy ki hogyan definiálja a „megszámlálhatatlanul véges szám” fogalmát. Mert ilyen matematikai fogalom nincs. De bárki használhat saját maga alkotott fogalmat, ha előtte definiálta azt. Pl. én egy matematikai levezetésben definiálhatom a „hétszerű szám” fogalmát, és definiálhatom úgy, hogy azok a számok hétszerűek, amik vagy oszthatóak héttel, vagy szerepel bennük a hetes számjegy. Utána már használhatom nyugodtan az általam megalkotott fogalmat.


Ha te definiálod, akkor definiálva lesz. Más nem használata tudtommal ezt a fogalmat, ezért nincs definíciója, így nem is lehet elmondani semmit róla.

2020. márc. 1. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
80%

"megszámlálhatatlanul véges szám"

Ilyen nincs. Konkrét számokra használsz olyan kifejezéseket, amiknek csak halmazok esetén van értelmük.

Minden szám véges. A végtelen nem egy szám. A Graham-szám is egy sok közül, konkrét pontos értékkel. Az más kérdés, hogy nem ismerjük ezt a pontos értéket, mert "túl nagy".

2020. márc. 1. 01:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
53%

Éppen lehetne rá mondani.

Az egy dolog, hogy tizes számrendszerben nem adható meg a pontos értéke. De ha azt mondom, hogy a számot írjuk fel Graham-számos számrendszerben, akkor máris meg tudjuk mondani az értékét, ami az 10 lesz. Tehát minden egész szám leírható „végesen véges” számjegyekkel, csak a megfelelő eszközt kell használni.

2020. márc. 1. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Az a baj a Graham-szám-alapú számrendszerrel, hogy nincs annyi karakterünk... még ha 1024×1024-es képernyőn sok milliárd színt is használunk, mint szimbólum, nincs annyi, amekkora ez a szám.

Úgy finomítanék a "megszámlálhatatlan végeseken", hogy az adott rendszer (számítógép, emberi elme) nem tudja ábrázolni az összes számjegyét - mondjuk 10-es radixszal.

2020. márc. 1. 12:33
 5/10 2*Sü ***** válasza:
100%

Az a baj, hogy összekevered a fizikát a matematikával. A fizika a létező világot írja le, annak minden tulajdonságával, korlátjával, a matematika meg egy absztrakció, amire nem érvényesek a fizikai világ korlátai.


Pl. ha van egy 1 méteres rudad, akkor fizikailag nem tudod azt korlátlan számban elfelezni, mert eljutsz egy atomi vastagságig, amit már nem tudsz felezni. De a matematikában korlátlan számban el tudsz felezni egy szakaszt.


Vagy pl. ha fogod az x→1/x függvényt, veszed az x≥1 részét a görbének és megforgatod az x tengely körül, akkor kapsz egy véges térfogatú, végtelen felületű testet. Mivel a térfogata véges, így véges mennyiségű festékkel meg tudod tölteni. A festék kiöntése után kapsz egy végtelen felületet, ami ki lett festve, miközben a festéked annyi maradt, amennyi volt. Nyilván a fizikai világban ilyen nincs, mert a festéknek anyaga van, atomokból áll, a festékfelület nem végtelenül vékony, hanem minimális vastagsága van.


Vagy pl. fogsz egy kockát. mindegyik oldal mentén elharmadolod – mint a Rubik-kockát – , és eltávolítod a középső elemet. A megmaradt 26 kisebb kockára elvégezd ugyanezt, majd ezt ismételgeted a végtelenségig. Amit kapsz, az egy olyan test, aminek végtelen a felülete, a térfogata meg nulla. Nyilván a fizikai világban ilyen nincs, hiszen nem tudod végtelenségig ismételni a metódust, az anyag itt is atomokból áll, a felezések idővel fizikai korlátba ütköznek.


~ ~ ~


> Az a baj a Graham-szám-alapú számrendszerrel, hogy nincs annyi karakterünk...


Fizikailag tényleg nincs. De a matematika absztrakt világában egy korlátlan ideig élő hipotetikus lény korlátlan anyagmennyiséget felhasználva véges idő alatt elő tud állítani ennyi karaktert.


> még ha 1024×1024-es képernyőn sok milliárd színt is használunk, mint szimbólum


Ez megint egy fizikai korlát. A matematika korlátok nélküli világában miért ne használhatnánk egy 1 trilliárd fényév képátlójú képernyőt, ahol egy pixel egy atom átmérőjének az 1 trilliárdod része? Hogy ekkora képernyő nincs? A fizikai világban tényleg nincs, de a matematika világában megkonstruálható.


> Úgy finomítanék a "megszámlálhatatlan végeseken", hogy az adott rendszer (számítógép, emberi elme) nem tudja ábrázolni az összes számjegyét - mondjuk 10-es radixszal.


Megint fizikai korlátot állítasz fel matematikai kérdésben. Egy ember nem tud elszámolni nem hogy a Graham-számig, de 2 milliárdig sem. Ha egy másodperc alatt mondanál ki egy számot, és ezt 10 éves korodtól 100 éves korodig az életed minden napján 16 órában csinálnád folyamatosan, akkor is csak 1 893 456 000-ig jutnál el.


Hogy számítógép? Pl. 200 éve nem volt számítógép, akkor más lett volna a „megszámlálhatatlan véges” fogalma? Milyen matematika lenne ez? A matematika pont attól az, ami, hogy elvonatkoztat a fizikai világtól. Persze – legtöbbször – a fizikai világból indul ki, de egy attól független rendszert képez.

2020. márc. 1. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 2*Sü ***** válasza:
80%

> … miért ne használhatnánk egy 1 trilliárd fényév képátlójú képernyőt …


Még mielőtt szó érné a ház elejét, nyilván ekkora képernyő sem lenne elégséges, csak azt hivatott szemléltetni, hogy a matematika világára nem vonatkoznak a fizikai világ korlátai. Nyilván egy G^G fényév átmérőjű képernyő viszont elégséges lenne… Bőven…

2020. márc. 1. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
54%

Nem, mivel nincs ilyen fogalom.

Értelmetlen minden ok és cél nélkül random definíciókat gyártani.

Egyátalán mi az, hogy megszámlálhatatlanul véges?

Ilyen még halmazelméletben sincsen tudtommal.

2020. márc. 1. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

"Úgy finomítanék a "megszámlálhatatlan végeseken", hogy az adott rendszer (számítógép, emberi elme) nem tudja ábrázolni az összes számjegyét - mondjuk 10-es radixszal."


Vagyis túl nagy, hogy felírjuk? És akkor az a kérdés, hogy a Graham szám túl nagy-e, hogy felírjuk? Jelen tudásunkkal: Igen. (Ahogy 2xSü írta, nem matematikai, hanem technikai okokból.)

2020. márc. 1. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

"De ha azt mondom, hogy a számot írjuk fel Graham-számos számrendszerben, akkor máris meg tudjuk mondani az értékét, ami az 10 lesz."


A helyiértékesen ábrázolt számokat polinomként is fel kell tudni írni. Egy G radixú rendszerben ezt nem tudod megtenni. Az 10 kb. ennyit jelent: 1*G, ami kb. olyan, mintha tízes számrendszerben írnánk le egy G betűt, ami nem helyiértékes ábrázolás.

2020. márc. 1. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Prokopf ***** válasza:
47%
Akár.
2021. júl. 19. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!