Az elemi részecskéket milyem mikroszkopon tudom megfigyelni?
Hát marhára nem... Nem is nagyon nevezhető tudománynak, ami ott folyt. Galilei volt az első, aki megfigyelésekre, számításokra, és _bizonyítékokra_ alapozott.
De most komolyan mondom, hogy hagyjuk. Ha nem reagálunk többet a hülyeségeire, akkor éhen hal a troll.
Hm. Ha valaki hiányolja az elemi részecskék szemmel láthatóságát, nézzen meg egy ködkamra kísérletet.
Magát a részecskét nem láthatod természetesen, de az útját gyönyörűen, szóval tudod, hogy ott volt. Az összes többi tulajdonságára meg megvannak a kifinomult mérési módszereink.
#4
"Ha nem látták, hogyan figyelték meg?"
Közvetetten, a hatásai alapján. A elektronokat a katódsugarak segítségével fedezték fel. (Nagyon leegyszerűsítve: ha vákuumba helyezett elektródokra feszültséget kötünk, akkor a pozitív elektródából elektronok fognak kilépni, és vándorolni a negatív pólus fele. Ezek az elektronok alkotják a katódsugarakat.) Ezekről kimutatták, hogy negatív töltésük van (ezt többek között úgy lehet megcsinálni, hogy ha a sugarakat mágneses vagy elektromos térbe helyezzük, akkor eltérülnek).Sőt, nagyon kicsi lapátkereket is meg tudtak vele forgatni, tehát a sugárzásnak van lendülete, azaz valószínűleg van tömege (bár ez amúgy nem szükségszerű).
Abból, hogy ismert erősségű elektromos vagy mágneses térben mennyire térülnek el a sugarak, kiszámolható a töltés és a tömeg hányadosa.
Az elektronok tömegét (és töltését) pedig úgy tudták meghatározni, hogy nagyon apró olajcseppeket hoztak létre, amelyeknek nagyon kis mértékű negatív töltése volt. Majd vizsgálták a cseppek esési sebességét, először elektromos tér nélkül, majd homogén elektromos térben (lefele volt a negatív pólus). Utóbbi esetben lassabban esetek a cseppek, sőt, megfelelő erősségű térben meg is állt az esésük. Utóbbi esetben a cseppekre ható elektrosztatikus erő pont kiegyenlítette a gravitációs erőt. A cseppekre ható gravitációs erőt ki tudták számolni a semleges térben történő esési sebességből, így meg tudták határozni a cseppekre ható gravitációs erőt, így az elektrosztatikus erőt is, abból pedig (a feszültség ismeretében) az olajcseppek töltését.
Azt tapasztalták, hogy a cseppek töltése mindig egy adott érték egész számú többszöröse volt. Ebből következik, hogy ez az adott érték az elemi töltés (azaz az elektron töltése).
Források:
Illetve korábban említették a ködkamrát, erről itt tudsz például bővebben olvasni:
(Remélem, a kérdező a sok válasz között észreveszi ezeket...)
#38
Jó kis kísérlet volt, Millikan kapott is érte Nobel-díjat. :)
"Nicsak, erről az olajosról még nem is hallottam"
Jó, hogy ilyen emberek akarják oktatni a fizikaszakot végzetteket.
Nem akarok fizikaszakot végzetteket oktatni. (legalábbis fizikából nem:D)
De te nem fizikaszakot végzett vagy. Persze tudom, hogy most mindjárt ezt kezded majd előadni, úgyhogy ne is fáradj:DDD
(Véletlenül nem te vagy Kvantumfizikus Zoli is?:DDD)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!