Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Görögország a legfiatalabb...

Görögország a legfiatalabb országok között van Európában? 1830-ban lett csak független.

Figyelt kérdés

Az óriási görög propaganda ellenére, Görögország nem Európa legöregebb országa, hiszen 1830 előtt nem létezett.


Föld (LAND) vagy valamilyen többséget alkotó etnikai csoport "földje" csak egy néprajzi , és nem politikai fogalom mint az ország. Egy országnak saját szervezésű állama kormánya van, ami az adott területen fennhatóságot gyakorol.


Görögország már az ókorban is ritkán volt egységes állam, tehát nem voltország az ókori történelmének túlnyomó idejében. Nincs kontinuitása a görög államnak, hiszen az oszmánokhoz tartozott jóidejig.



febr. 22. 15:02
 131/143 kürasszír ***** válasza:

# 128


IDÉZLEK: "Butaság, Megfosztották Ausztriát is ezen az alapon. Nem vagy képes felfogni, hogy a diplomácia (külügy) és hadügy automatikusan a personal unióba került államoknál közös lesz."


Ez nem igaz.


Hiszen jelenleg Nagy-Britannia, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland és 10 kisebb ország között is perszonálunió van, ennek ellenére NINCS se közös hadügyúk, se közös külügyük, se közös pénzügyük. Az uralkodó személyén kívül semmi sem közös.

márc. 21. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 132/143 A kérdező kommentje:

Rossz analógia. 20.századi hajdani Brit gyarmatok sorsa, így státusza teljesen különböző mint az Európai országokban megszokott.


[link]


Vegyed inkább az európai országokat. Ha közös az uralkodó, automatikusan közös minden esetben a külügy és a hadügy. Ez még nem state-union.

márc. 22. 08:44
 133/143 A kérdező kommentje:
Kürasszír hozzáállása kb. azonos a Román nacionalisták hamis nézőpontjával a Quorán, akik szerint nemis Magyarország vesztett területeket Trianonnál, hanem az Osztrák-Magyar Monarchia.
márc. 23. 10:48
 134/143 kürasszír ***** válasza:

# 132


IDÉZLEK: "Vegyed inkább az európai országokat. Ha közös az uralkodó, automatikusan közös minden esetben a külügy és a hadügy. Ez még nem state-union."


Ez kapásból nem igaz.


Elég egy példa a cáfolatára.


A szász Választófejedelemség és a Lengyel Királyság és Litván Nagyfejedelemség perszonáluniója idején semmiféle közös szász és lengyel-litván közös hadügy sem létezett, teljesen különálló szász és lengyel-litván hadsereg létezett, a külpolitika sem volt egységes, elég arra gondolni, hogy a hétéves háborúban (1756-1763) a Szász Választófejedelemség hadviselő fél volt, még Lengyelország-Litvánia semleges, holott közös uralkodó állt az élükön.

márc. 23. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 135/143 kürasszír ***** válasza:

# 132


További cáfolat az érvedre, hogy például az 1714 és 1837 között fennálló brit-hannoveri perszonálunió alatt sem létezett közös hadsereg.


Külön Brit Hadsereg (British Army) és külön Hannoveri Hadsereg (Hannoversche Armee) létezett.


Még a Habsburg Monarchia esetében közös, birodalmi hadsereg létezett, melynek hivatalos neve, a Császári-Királyi Hadsereg is kifejezte Mária Terézia uralkodásától, hogy az örökös tartományok és Magyarország KÖZÖS hadseregéről van szó.

márc. 23. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 136/143 A kérdező kommentje:

Vicces fiú vagy. Ugyanis nem létezett közös diplomáciai álláspont sem 1849 előtt Ausztria és Magyarország tekintetében.


Magyarország ugyanis sokáig semleges maradt a Napoleoni háborúkban és évekkel később üzent hadat csak.

The Kingdom of Hungary participated in the war with separate Hungarian regiments[1][2] in the Imperial and Royal Army, and also by a traditional army ("insurrectio").[3] The Hungarian Diet voted to join in war and agreed to pay one third of the war expenses.


The Kingdom of Hungary participated in the war with separate Hungarian regiments[1][2] in the Imperial and Royal Army, and also by a traditional army ("insurrectio").[3] The Hungarian Diet voted to join in war and agreed to pay one third of the war expenses.


Arnold 1995, p. 36.

The Austrian Imperial-Royal Army (Kaiserliche-Königliche Heer) 1805–1809: The Hungarian Royal Army [1] Archived 22 February 2014 at the Wayback Machine

Fisher, Todd (2001). The Napoleonic Wars: The Empires Fight Back 1808–1812. Oshray Publishing. ISBN 978-1-84176-298-2. Archived from the original on 30 September 2015. Retrieved 18 June 2015.


"At any time in the past, Hungary might have made peace with a power with which Austria was at war, if the kings had not falsified their oath by not assembling the Hungarian Parliament: for the Diet always had the lawful right of [declaring] War and Peace."


Francis William Newman. Select Speeches of Kossuth

márc. 24. 15:32
 137/143 A kérdező kommentje:

Még egy fontos dolog az abszolút monarchiák idejéből: Mária Terézia idején nem állami hadseregről beszélhetünk, noha megtévestő, hogy közpénzekből volt finanszírozva, hanem az uralkodó különböző magánhadseregéről.


Tehát ne keverjük az abszolút monarchiák uralkodói zsoldos magánhadseregének korszakát össze az alkotmányos monarchiák állami hadseregeinek korával. Mivel az UK előbb lett alkotmányos monarchia mint a kontinens legtöbb állama.

márc. 24. 15:37
 138/143 A kérdező kommentje:

Másrészt összekevered egy korai alkotmányos monarchia ( UK ) diplomáciájának helyzetét, az abszolút monarchiák totálisan kézivezérlésű diplomáciájával, ahol nem volt beleszólása a külügyekbe semmiféle képviseleti szervneknek vagy abban ügyködő politikusoknak. A diplomácia egy abszolút monarchiában nem volt más mint az uralkodó egyszemélyű akaratának végrehajtsa, így az abszolút uralkodó által fenntartott és kézivezérelt külügy perszonáluniók esetében egyenirányított volt.


Se Lengyelország se az UK nem volt abszolút monarchia, ezekben az országokban politikusok parlamentek (főként nemesek még) keményen befolyásolták a külpolitikát, amely többségi külpolitikai véleményhez az uralkodó vagy asszisztált, vagy háttérbe vonult bólogatva.

márc. 24. 15:43
 139/143 kürasszír ***** válasza:

# 136


IDÉZLEK: "Magyarország ugyanis sokáig semleges maradt a Napoleoni háborúkban és évekkel később üzent hadat csak."


Hát......


Sajnálatos módon, mihelyt megérkezett a francia hadüzenet Bécsbe, 1792-ben, Magyarországon is hivatalosan kihirdették a hadiállapotot.


Természetesen a Császári-Királyi Hadsereg magyar ezredei 1792-től, azaz a kezdetektől harcoltak a francia forradalmi és napóleoni háborúkban.


Egyébként a Magyra Királyságban a háború és béke, a hadüzenet kérdése kizárólagos királyi felségjognak számított. Azaz nem a magyar Országgyűlés, hanem az uralkodó üzent hadat és kötött békét.


Lásd: "Ezen kívül a külügyek intézése is királyi felségjognak számított,

amit 1867 után a közös külügyminiszteren keresztül gyakorolt. A király személyesen is képviselhette az államot, s a nemzetközi szerződések a király által, illetve nevében köttettek. A fejedelem joga volt a követküldés és -fogadás, valamint a hadüzenet és a békekötés is, igaz, alkotmányosan korlátozott jogkörben: az 1867.: XII. tc. szerint például a nemzetközi szerződéseket és a békekötést közölni kellett az Országgyűléssel, s a külügyek vonatkozásában − ideértve a hadüzenet küldését is − közvetve − a magyar kormányon keresztül fennállt a miniszteri felelősség elve."

[link]


TOVÁBBÁ:

1867.: XII. törvénycikk 8. §: A pragmatica sanctióból folyó közös és együttes védelemnek egyik eszköze a külügyek czélszerü vezetése. E czélszerü vezetés közösséget igényel azon külügyekre nézve, melyek az Ő Felsége uralkodása alatt álló összes országokat együtt illetik. Ennélfogva a birodalom diplomaticai és kereskedelmi képviseltetése a külföld irányában és a nemzetközi szerződések tekintetében fölmerülhető intézkedések, mindkét fél ministeriumával egyetértésben és azok beleegyezése mellett, a közös külügyminister teendői közé tartoznak. A nemzetközi szerződéseket mindenik ministerium saját törvényhozásával közli. Ezen külügyeket tehát Magyarország is közöseknek tekinti, s kész azoknak közösen meghatározandó költségeihez azon arány szerint járulni, mely az alábbi 18., 19., 20., 21. és 22. pontokban körülirt módon fog megállapittatni.

márc. 24. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 140/143 kürasszír ***** válasza:

# 137


IDÉZLEK: "Még egy fontos dolog az abszolút monarchiák idejéből: Mária Terézia idején nem állami hadseregről beszélhetünk, noha megtévestő, hogy közpénzekből volt finanszírozva, hanem az uralkodó különböző magánhadseregéről. Tehát ne keverjük az abszolút monarchiák uralkodói zsoldos magánhadseregének korszakát össze az alkotmányos monarchiák állami hadseregeinek korával."


Megint tévedsz.


Akkor már nem zsoldoshadseregek léteztek, hanem kényszersorozott tömeghadseregek. A zsoldos az, aki önként, pénzért, zsold fejében vállal katonai szolgálatot. A Császári-Királyi Hadsereg ekkor már nem ilyen zsoldosokból álló haderő volt, hanem kolosszális létszámú, kényszersorozott tömeghadsereg, nem is lehetett más, hiszen a napóleoni háborúk idején a legnagyobb létszáma 580 000 katona volt.


A korabeli Császári-Királyi Hadseregről a legjobb összefoglaló Nagy L. István hadtörténész 530 oldalas műve: A császári-királyi hadsereg

1765-1815. Szervezettörténet és létszámviszonyok

LÁSD: [link]

márc. 24. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!