Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A mai angolok úgy tekintenek...

A mai angolok úgy tekintenek Hódító Vilmosra és a normannokra, mint a magyarok a Habsburgokra, akik évszázadokig uralkodtak és elnyomták a magyarokat?

Figyelt kérdés
Tehát külföldi igaként fogják fel az uralkodasukat? Illetve a normann uralkodók elangolosodtak, vagy Oroszlánszívű Richárd is franciául beszélt?

2023. febr. 6. 23:50
1 2 3 4 5
 41/46 kürasszír ***** válasza:
54%

# 40


Illene tudni, hogy a magyar nemesség jelentős része, több korszakban is a többsége, legitimista, azaz Habsburg-hű volt.


Nem általában a magyar nemesség állt szemben Magyarországon a Habsburgokkal, hanem a magyar nemesség egy része (jellemzően inkább a protestánsok) álltak szemben a Habsburgokkal és a Habsburg-hű (döntően katolikus) magyar nemességgel.


A Habsburg uralomnak Magyarországon 1526 és 1918 között mindig jelentős belső bázisa volt, mind a nemesség, mind az alsóbb rétegek körében, és a legfontosabb, messze legerősebb magyarországi egyház, a katolikus is hagyományosan dinasztia-hűnek számított.

2023. febr. 11. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/46 kürasszír ***** válasza:
36%

# 40


IDÉZEK TŐLED: "Sem az angol, sem a francia polgári forradalom nem tudott volna megtörténni, ha nincs már előtte egyfajta minimális társadalom-egység."


Kissé hiányosak a történelmi ismereteid.


Ugyanis sem Angliában, sem Franciaországban nem volt semmiféle társadalmi egység a polgári forradalmak mögött.


Angliában konkrétan egy véres, hosszú polgárháború zajlott 1642-1651 között, minimum 200 000 halottal. A polgári forradalom által megbuktatott monarchia 1660-as restaurációja után, a polgári forradalom még élő vezetőinek jelentős részét pedig szadisztikus élve, azaz elevenen kibelezéssel végeztette ki II. Károly király, sőt a király még Oliver Cromwell holttestét is kiásatta és felakasztatta. Angliában semmiféle társadalmi egység sem állt a polgári forradalom mögött, éppen ellenkezőleg, végzetes társadalmi megosztottság, gyűlölködés és véres polgárháború volt.


Franciaországban a nagy francia forradalom során szintén nem volt társadalmi egység, hiszen éppen ezért alkalmaztak a forradalmárok véres, tömeges forradalmi terrort ellenfeleikkel szemben.


A francia forradalmi terror közvetlen 27 000 halálos áldozata mellett a vidéki, királypárti felkelések és mozgolódások leverése során alkalmazott "forradalmi terror" miatt még további 300 000 ember veszítette életét. Csak a legjelentősebb, a vendée-i királypárti felkelés (1793-1796) leverése minimum 200 000 halálos áldozattal járt.

2023. febr. 11. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/46 anonim ***** válasza:
63%

#42 A történések értelmezésénél érdemes nem csak a puszta történések bekövetkeztét figyelembe venni, hanem azokat az elvi konfliktusokat is, amelyek ezeket a történéseket mozgatták, előidézték.


Az, hogy a király ne döntsön önkényesen a közpénzről, ne függessze fel a parlamentet, egy ilyen elvi kérdés.


Ajánlom a híres költő, John Milton Defensio pro populo Anglicano c. művét, amelyet Claude Saumaise-nek írt.


----


Ha az elvi kérdéseket jó realista módjára elérvénytelenítjük, akkor marad a cinizmus. Hogy a kereszténység két legnagyobb gondolkodóját idézzem:


"Remota itaque iustitia quid sunt regna nisi magna latrocinia?" (Szent Ágoston)


"Quidam vero dum regimen regis desiderant, incidunt in saevitiam tyrannorum, rectoresque quamplures tyrannidem exercent sub praetextu regiae dignitatis." (Aquinói Szent Tamás, De regno, 5. fejezet)

2023. febr. 12. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/46 kürasszír ***** válasza:
58%

# 43


Mind a két példád sántított, mert sem az angol, sem a francia polgári forradalmak mögött nem állt társadalmi többség.


Az angol esetében ez a legnyilvánvalóbb, hiszen ott 9 évnyi polgárháború után tudott csak győzni.


A francia esetében szintén nyilvánvaló, hiszen a forradalomnak győzelme után kisebb népirtást kellett végrehajtania, hogy letörje az ellenforradalmi mozgalmakat.


A francia forradalom sikeréhez elengedhetetlen volt a terror alkalmazása, amire pontosan a társadalmi egység hiányában volt szükség, az ellenállás letörésére.


1789-ben Franciaországban több csoport és társadalmi réteg került szembe az abszolút monarchia intézményével.


A nemesség többsége a rendi monarchia visszaállítását óhajtotta, vagy legalább a nemesség bevonását a hatalom gyakorlásába.


Jelentős volt egy brit mintájú, alkotmányos monarchia támogatóinak köre.

2023. febr. 12. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/46 TappancsMancs ***** válasza:

34/


"Nem hangzott így a Habsburg dinasztia mottója, ugyanis ezt állítólag Hunyadi Mátyás mondta a Habsburgokról. Maguk a Habsburgok sohasem használták." Okés mutass hozzá valami forrást, csak nem úgy tűnik. Mátyás korában a magyarok ismerték a Habsburgokat és nem véletlenül ismerték ezt a mondásukat is, de ettől még nem Mátyástól ered. És az viszont igaz, hogy hiányos a másik fele, de a lényeg az első felében benne volt és azért a hiányosságtól még nem Mátyás király mondása. A hiányosság része az okés.


Idézném azért a habsburger.net oldalának készítőit: "A tematikus tervezés és a tartalom elkészítése a Bécsi Egyetem történészeiből álló csapat feladata,

Prof. Franz X. Eder és

Prof. Karl Vocelka irányítása alatt.

A szerkezeti tervezést, a fejlesztést és a kommunikációt a két történész kezelte,

Mag. Josef Köstlbauer és

Mag. Martin Gasteiner."

[link]


Vagyis a Bécsi Egyetem történész professzorai szerint I. Maximiliantól ered a mondás. Itt van akkor az egész:


"Tu felix Austria nube

1430–1570

Bella gerant alii, tu felix Austria nube – „Hagyd, hogy mások háborúzzanak: te, boldog Ausztria, házasodj meg”. Ezt a híres mondást mindig idézik, amikor a Habsburgok felemelkedését dinasztikus házasságpolitikájuk sikerének tulajdonítják, amelyben a fiatal főhercegeket és főhercegnőket gyermekként gyakran férjhez adták más dinasztiák tagjaihoz, vagy saját rokonaikhoz.

I. Maximilian császár nevéhez fűződik a legnagyobb siker e politika megvalósításában – saját, valamint fia, Szép Fülöp és unokája, Ferdinánd házassága révén a dinasztia megszerezte Burgundiát, Spanyolországot, Csehországot és Magyarországot. A híres mondás azonban figyelmen kívül hagyja azt a sok szerencsét, amely hozzájárult a Habsburgok felemelkedéséhez – és azt sem, hogy nyereségüket korántsem mindig érték el vérveszteség nélkül. A háborúk ugyanolyan fontos elemei voltak a Habsburg-politikának, mint a házasságok."

[link]

-------------


Az "A.E.I.O.U." az III. Frigyes császár személyes mottója és a jelentése nem maradt fenn és csak valószínűsítik, hogy mit rövidíthet. Két lehetőséget is látnak a megfejtésére:

- "Austriae Est Imperare Orbi Universo" - "Ausztria uralja a világot."

- "Austria Erit In Orbe Ultima" - "Ausztria örökké tart."


[link]

[link]


Többre most nincs időm.

2023. febr. 12. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/46 kürasszír ***** válasza:
58%

# 45


Már megbocsáss, de az általad linkelt oldal nem írja, hogy I. Miksától eredt volna a mondás.


EZ ÁLLOTT: "Bella gerant alii, tu felix Austria nube – ‘Let others wage war: thou, happy Austria, marry’. This famous saying is invariably quoted when the rise of the Habsburgs is put down to the success of their dynastic marriage policy, in which young archdukes and archduchesses were frequently married off as children to members of other dynasties, or indeed to relatives of their own.


Emperor Maximilian I is credited with the greatest success in the implementation of this policy – through his own marriage and those of his son Philip the Fair and his grandson Ferdinand, the dynasty gained Burgundy, Spain, Bohemia, and Hungary. However, the famous saying ignores the many strokes of luck that contributed to the rise of the Habsburgs – and also the fact that their gains were by no means always achieved without loss of blood. Wars were an equally important element of Habsburg policy as marriages."


A LÉNYEG: "Emperor Maximilian I is credited with the greatest success in the implementation of this policy.."


VAGYIS: "I. Miksa császárnak tulajdonítják a legnagyobb sikert ennek a politikának végrehajtásában.."


Azaz a cikk nem azt állítja, hogy I. Miksától ered a mondás, hanem azt, hogy ő hajtotta legsikeresebben végre az ennek megfelelő dinasztikus házassági politikát.

2023. febr. 12. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!