Sok közgazdász miért híve a mai napig is a szocializmusnak, amikor az a rendszer csak nyomort és éhezést szült?
"A hitelt ne keverjük bele. Azóta sokkal dörzsöltebbek a bankok, meg a népek is okosabbak. Aki okosan használja a hitelt, annak nagy segítség. "
És melyikük használta a felvett hiteleket okosan? A volt SZU vezetői, vagy Orbán?
Beszélgettem az újpesti piac melletti templom utcai csavarboltossal a rendszerváltàsról.
Azt mondta, egyik napról a másikra zárt be egy csomó gyàr.
Màsfél millió munkahely ment a levesbe.
Később bokros féle sokkteràpia, a kereslet legyilkolàsával, privatizációval, munkajogok leépítésével, jöttek a csikàgói fiúk.
2005-ben a maradék gyàr is bezàrt.
Innen szép nyerni.
Volt ennél rosszabb is. Japánban legyilkoltatták a szamurájokat, erről szólt az utolsó szamuráj című film. De nemll messze menni, mert az augsburgi csata is pont arról szólt, hogy elvágjuk magunkat a múltunktól.
Azok a gyárak zártak be először, amik a legnagyobb veszteséget termelték. Ez valóban a szocializmus sara volt. Azzal, hogy ezeket a gyárakat bezárták, gyakorlatilag lyukakat tömködtek be, ezek minél többet termeltek, annál nagyobb veszteség lett. Viszont, mivel ezek a gyárak nagyon jó helyen voltak minden szempontból, hiszen a város köréjük épült, így nagyon könnyen betelepítették a külföldi cégeket. Magyarul kinyírtuk a rozzant gebét, hogy valaki más versenylovát futtassuk. Azóta is hozzák nekünk a nagy pénzeket ezek a versenylovak. Munkahelyet teremtenek, részt vesznek a városfelújításban és tulajdonképpen eltartják az országot.
A Bokros csomag nagyrészt szerintem az IMF műve volt. Annyira nem volt rossz, de a Fidesz azért utasította el az IMF-et, hogy ne legyen rosszabb a helyzet.
De nem kell messze menni, hogy lássuk, mi történt volna, ha az IMF itt marad. Ukrajnában a mai napig ott van és meg lehet nézni, mit műveltek. Nem a háborúra gondolok, hanem a nyomorra. Igaz, hogy amikor Oroszországhoz tartozott, akkor sem álltak sokkal jobban, de azért az IMF még tudott rátenni pár lapáttal. És ez a nyomor konkrétan a nyugat hibája, mert a kapitalizmus a kizsákmányolásról szól. A gyarmatosító ország persze, hogy jól él, de a gyarmat fizeti meg ennek az árát.
Nagyon igaz az utolsó.
A strukturális reformok valójában sokkterápia (lásd: NaOmi Klein the shock doctrine című könyvét.)
Adnak hitelt, de cserébe megkínozzák a lakosságot és gyarmati körülményeket várnak el.
Ha meg Kadhafiskodsz, és saját pl. Afrikai fejlesztő bankot akarsz, hogy ne függj a dollártól, akkor porig rombolják az országodat.
"tehát a szocializmusban sokkal jobban éltünk"
Még egyszer írnám az értetlenebbek kedvéért: a 3 Ft-os benzin korában alig volt a közembernek autója, hiába volt relatíve olcsóbb a benzin. A falusiaknál többeknek volt motorja, de ők aztán pláne nem éltek jól, mert estig dogoztak vagy az ólnál, vagy a háztájiban. Ők aztán pláne pihenni jártak a munkahelyekre, ami jónak tűnik, de ebbe (is) buktunk bele.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!