Sok közgazdász miért híve a mai napig is a szocializmusnak, amikor az a rendszer csak nyomort és éhezést szült?
Igen, csak sajnos a kapitalizmus működik.
Az lehet, hogy igazságtalan, meg néhányan éhen is halnak benne, de attól még működik.
Csak most túl nagyra nőtt, így már veszélyes.
A szocializmus meg nem működik jól, önmagában is veszélyes.
"Akkor most gondoljunk Kínára úgy, mint egy szocialista államra és tegyük fel a kérdést.. Hol él jobban egy átlag munkás? Kínában vagy az USA-ban?"
Nézd, ez egy nagyon érdekes kérdés.
Ha te kívülről szemléled emberként, akkor a habitusodtól függ, hogy melyiket látod rokonszenvesebbnek. Ahogy a cikkben a film leírásában is szerepel, mikor Kínába vitték az amcsi menedzsmentet, közülük is egyeseknek tetszett a katonás fegyelem szerint zajló meló, mások viszont viszolyogtak a szünetekben történő "agymosástól".
Ha kívülről szemléled a puszta számadatokat, akkor azt látod, hogy az amerikai sokkal jobb munkakürölmények között, sokkal rosszabb tempóval, és sokkal több panasszal, problémázással kétszer annyit keres (kétszer annyiba kerül), mint a kínai munkás sokkal gyérebb munkakörülmények között kétszer akkora tempóval, termelékenységgel, feleannyi bérért.
Ha viszont belülről szemléled, és magát a munkást kérdezed meg, hogy milyen a munka, boldog-e, az amerikaitól inkább panaszt fogsz hallani, hogy messze van az ivóhely, sokat kell gyalogolni odáig, vagy nem elég hideg a víz, vagy nincs elég pohár, vagy nincs kuka, ahová kidobja a poharat. A kínai munkás pedig csak rád néz nagy széles, boldog vigyorral, és annyit mond: Szuper, van vizünk is! (Ezt nem a filmből kölcsönöztem, csak szemléltetésként találtam ki.)
Na most akkor az amerikai vagy a kínai munkásnak jobb? Melyikük a boldogabb?
Erre azt mondanám, hogy az amerikai munkás már olyan jólétben él, hogy megteheti, hogy ilyen apróságokon problémázzon. Hiszen nyugaton lassan már a 4 napos munkahetet is bevezezik. A kínai munkás meg rabszolgaéletet él.
Nem az lett volna a szocializmus eredeti célja, hogy felszámolja az egyenlőtlenségeket, megszüntesse az osztályokat és elhozza a jólétet a munkásoknak?
Mert ehhez képest Kínában jóval nagyobbak a társadalmi egyenlőtlenségek, mint bármelyik kapitalista országban. Én úgy tudom, hogy Kínában az alap szociális ellátások sincsenek meg pl. egészségügy, oktatás stb..
Kína egyrészt sosem arról volt híres a történelme folyamán, hogy nagyon magas értéket képviseltek volna az egyes emberek. Mindig voltak elegen, az emberek (munkások, katonák, stb.) mindig pótolhatóak voltak.
Másrészt Kína nem kommunista ország. Az elmúlt kb. 20-30 év során rengeteg piacközpontú, kapitalista elemet épített be a gazdaságába, az ország működésébe. Kínában egyre hibridebb rendszer működik, egyre kevésbé hasonlít az egykori kommunista Kína működésére.
Szerintem az emberek jóléte nem attól függ, hogy szocializmus, vagy kapitalizmus van. Magyarországon is sokáig működött a szocializmus, ezért ne is menjünk messzebbre.
De először nézzük, mennyi is egy segédmunkás fizuja az USA-ban. Szerintem 3000 dollárnál több biztos nincs, ami forintban 1.2 millió. Ez 3-4-szerese a mi fizunknak, így tehát elvileg jól élnek. Csakhogy az albérlet is arányosan többe kerül. És persze a kaja, meg minden más is. Szóval nem igazán élnek jobban.
Ami a szocializmust illeti, talán ti is szoktatok amerikai filmeket nézni. Közhely már szinte, hogy az egészségügy megfizethetetlen. Az emberek bármi pénzt megadnak azért, hogy meggyógyuljanak, amit az állam ki is használ. Aki nem tudja megfizetni, meghal. Hitlernek volt hasonló programja a náci Német Birodalomban. Csak azt gyógyították, aki vissza tud állni a munkába. Legalábbis ezt a rendszert akarták megvalósítani. Na az USA meg is valósítja. Csillagászati árak vannak az egészségügyben, amit még egy amerikai polgár sem tud megfizetni.
Még tegyük hozzá, hogy az USA gyarmatosította a világot. Egész Európa úgy táncol, ahogy az USA fütyül neki. A világon mindenhol dollárt használnak. Persze ront a dolgon, hogy amúgy erőforrásokkal nem állnak jól és rengeteget költenek a haderőre. Ha ez megrendül, elveszíti a katonai előnyét, vagy nem akarnak az országok dollárral fizetni, akkor vége az USA jólétnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!