Sok közgazdász miért híve a mai napig is a szocializmusnak, amikor az a rendszer csak nyomort és éhezést szült?
Hát igen, talán nem mindenki élt jól, de megint hibás a következtetés. Valóban nem sok embernek volt autója, de nem azért, mert drága volt. Relatíve olcsóbb volt, mint ma, de akkor pont azért, mert kevés autó volt, sokszor a használt autó még drágább is volt, mint az új. Ez azért volt, mert az autógyárak nem voltak képesek kielégíteni az igényeket, ezért több évet is kellett várni a kocsira. Sokan azt csinálták, hogy megvették újan a kocsit, majd eladták drágábban.
Na de voltak a falusiak, akik főleg mezőgazdaságban dolgoztak. Ez is kezdett átrendeződni, vagyis a falusiak egyre többen jártak be gyárakba dolgozni, de azért a 70-es években még a mezőgazdaságban is nagyon sokan dolgoztak. Ott viszont nem volt havi elszámolás, mint amit ma megszoktunk. Termelő szövetkezetek voltak, vagyis inkább vállalkozói alapon működtek. A tej meg a hús sima ügy, de gyümölcs termelőknél csak a betakarítás után volt pénz, vagyis évente egyszer. Sőt akkor sem mindent fizettek ki, hanem sokan a terményből kaptak. Itt azért sokan voltak, akik nem jól gazdálkodtak, de voltak olyanok is, akik megszedték magukat.
Azért azt még tegyük hozzá, hogy a benzin nem csak nálunk volt olcsó, hanem a világon mindenhol. Ezt azért ne kapcsoljuk már a szocializmushoz.
Ez sem igaz egészen, mert 1973 az első olajválság időpontja. 1973-tól egyfolytában piszok benzináremelések voltak a nyugati világban. Erről a korabeli magyar sajtó igen sokat cikkezett.
Nem az autógyárak kapacitásával volt a baj, hanem a KGST fura viszonyai közötti árucsere-értékarányok miatt ennyit kaptunk.
Úgy látszik, 50 év elegendő ahhoz, hogy a tények elbarikádozódjanak a nosztalgia meg az agyi folyamatok bozótosában. :D
"talán nem mindenki élt jól, de megint hibás a következtetés. Valóban nem sok embernek volt autója, de nem azért, mert drága volt. Relatíve olcsóbb volt, mint ma"
De nem sokkal. Cserébe viszont lényegesen megbízhatatlanabb volt, lényegesen többet kellett szerelni, lényegesen többet fogyasztott, lényegesen rosszabb volt az alkatrészellátottsága, és lényegesen többet kellett rá várni is, mikor megvetted, mint általában a nyugati autókra. Ezért is voltak kvázi lezárva a határok, mert ha nyitva lettek volna, akkor az emberek mindent nyugatról vásároltak volna be, és az egész keleti komcsi rendszer kártyavárként omlott volna össze. Ezért sem haladt a keleti blokk egyről a kettőre, mert (néhány kivételtől eltekintve) ócska vackokat gyártottunk, amiket a szoci blokkon kívül csak Kubába lehetett eladni, mert amúgy kutyának se kellettek.
Van abban igazság, amit írtál, de megint rossz a következtetés. Ennek semmi köze a szocializmushoz. El kellett határolódnunk a nyugattól, hogy a sdaját gazdaságunkat védjünk. Mert védeni kellett, hiszen a nyugatihoz képest a mi technológiánk enyhén szólva elmaradott volt. Vagyis Magyarországon ugyan volt autógyártás, de az oroszok még csak tanulták. Persze nálunk az autógyártás megszűnt, helyette buszokat gyártottunk. Amúgy nem voltak ezek olyan gyatrák. Nagyszerű mérnökök voltak, akik megterveztek, csak a gyártás közel sem volt olyan szinten, mint nyugaton. Igen, voltak itt problémák, de ez leginkább abból adódott, hogy az emberek képzetlenek, a gyártás kezdetleges, ennek nincs köze a szocializmushoz.
Bár ami a technológiát illeti, a háborút az orosz T34-es tankokkal nyerték meg. Igaz, hogy szétesik, igazi tipikus orosz tákolmány, mégis legyőzte a szupermodern német tankokat. Ez azért elgondolkoztató, hogy sok mindent másképp is lehet csinálni.
Szóval elvették tőlünk az autógyártást, cserébe lett vaskohónk Ózdon. Igaz, vasércünk nem volt, meg mondjuk szén se, ezt az oroszoktól tudtuk beszerezni. Na persze ez a rendszer most az Unióban is megvan, csak még rosszabb. Az élelmiszert eladjuk a nyugatnak, majd visszavásároljuk sokkal drágábban. Nem, hidd el, nem a szocializmussal volt a baj.
De, a szocializmussal is volt baj.
Méghozzá az, hogy nem elég hatékony.
Amelyik ország így fejlődik, az lemarad egy kapitalista ország mögött.
Viszont élhetőbb!
Az embereknek volt munkája. Nem csak az élmunkásoknak! Nem kellett eladnia magát, hanem elment az interjúra, ahol voltak mondjuk 15-en, és nem 625-en - megbeszélte a helyzetet, aztán ha kölcsönös volt a tetszés, ment dolgozni.
A nők is!
Senki nem húzta a száját, hogy majd megy szülni. A cégen belül, vagy a közelben volt bölcsi, vagy ovi, vagy mindkettő.
Menza is! Normál áron kaptál munkásabrakot, ami olyan volt, amilyen - de nem kellett folyamatosan vadásznod, hogy hol van olyan étkezde, ami nincs messzebb 1 km-nél, és még ki is bírod fizetni. Aztán hallgathatod a főnököt, hogy az ebédidő fél óra.
Vagy szállítanak neked reggel 9-re "meleg" "ételt", becsomagolva fémbe és műanyagba. Aztán melegítsd, tálald és zabáld be, ahogy tudod.
A munka nem arról szólt, hogy 100.00%-ot teljesítesz, vagy repülsz - hagytak életteret.
Az egész rendszer nem a kizsákmányolásról szólt.
A kapitalizmusban a tulaj is kizsákmányolja magát, az elején biztos. Rá is megy az élete neki is.
@67
"Viszont élhetőbb!"
Igen, de csak akkor ha befogod a szád és engedelmesen azt és úgy csinálod, ahogy felülről diktálják. Amint ettől eltérsz, egy picit is egyénieskedni kezdesz, azt hamar és keményen megtorolják. Ez terjedhet a rövid és baráti beszélgetéstől az őrszobán (ahol esetleg megsérül néhány bordád, de ez apróság, vele jár), a börin keresztül a munkatáborig bármi lehet, attól függően, hogy mennyire voltál egyénieskedő.
"Az egész rendszer nem a kizsákmányolásról szólt."
Ááá, dehogyis... Putyin sem zsákmányolja ki sem az oroszokat, sem a csecseneket, sem a georgiaiakat (grúzokat), stb., á dehogy. Meg Sztalin sem zsákmányolta ki az ukránokat a holodomor alatt, meg az oroszokat sem, meg az egész keleti blokkot sem, dehogyis. Meg Kim bácsi sem zsákmányolja ki az észak koreaiakat, áááá... Mind szent emberek, akik kizárólag a népükért tesznek mindent.
A rendszer nem a kizsákmányolásról szól.
Az, hogy egyes diktátorok mit csináltak vele, az nem a rendszer hibája.
Téged pedig inkább csak akkor kaptak el, ha a rendszerrel ellenkeztél - de, ha óvatosan csináltad, akkor lehettél te a megtűrt is. TTT.
Mint ahogy manapság Julian Assange-dzsot.
Kínozzák, mert megmutatta, micsoda barbárság megy a világban.
A bökkenő, hogy ezt kínzással honorálják.
Putyin nem szocialista vagy kommunista.
Az amerikaiak pont azért avatkoztak bele az orosz választásokba, hogy nehogy a kommunista párt nyerjen.
Ahogy manapság is ezt teszik a világon bárhol, ahol olyan vezető kerülne a hatalomra, amelyik a saját népe érdekeit tartja szem előtt.
Ld.: az amerikai népszava, és a “liberális sajtó” MZP elleni lejárató hadjáratát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!