A reformáció pont akkor osztotta meg és forgatta fel a keresztény Európát, amikor annak egységesen kellett volna fellépnie az Oszmán-török Birodalom nyugati irányú hódító törekvéseivel szemben?

Figyelt kérdés

2022. máj. 16. 11:33
1 2 3 4 5 6
 21/55 anonim ***** válasza:

"Tehát a francia parlamentek nem csak felsőbíróságok voltak, mert legfőbb funkciójuk éppen a törvények jóváhagyása volt."


De nem volt törvényhozó testület, ahogy a Római szenátus sem volt az. Valójában a magyar vármegye gyűlésének funkcióit látták el, pl: Ha egy magyar vármegye nem engedélyezett vagy nem alkalmazott egy törvényt, akkor abban a megyében az a törvény nem volt érvényes.

2022. jún. 23. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/55 kürasszír ***** válasza:

# 13


EZ AZ ÁLLÍTÁSOD IS TARTHATATLAN: "A 16.században a Bécsben székelő Habsburgoknak sem egyesültek az országaik, csak laza perszonáluniót alkottak. Kb. ugyanolyan laza perszonáluniót mint a hispániai királyságok a 16.században."


UGYANIS:


A perszonálunió több külön ország egy közös uralkodón való osztozását jelenti, közös intézmények nélkül. Mint jelenleg Nagy-Britannia, Kanada, Ausztrália és Új-Zéland és néhány másik állam kapcsolata, ahol egy közös uralkodó, II. Erzsébet van, de a királynő személyén kívül nincs egyéb államjogi, közös intézményi kapcsolat.


A 16. századi Spanyolország és a Habsburg Monarchia nem laza perszonáluniók voltak, mert:


1.) Volt egy közös, központosított kormányzat.


2.) Voltak közös összbirodalmi

intézmények, hivatalok.


3.) Közös volt a hadügy és a hadsereg. A hadügyet központosították, a Királyi Magyarország hadügyeit a becsi Udvari Haditanács, mint összbirodalmi kormanyszék irányította. Spanyolországban szintén központosított volt a hadsereg.


4.) Közös volt a külpolitika és diplomácia. A Királyi Magyarország a Habsburg Monarchiaban, vagy Aragónia a Spanyol Királyságban nem folytatott semmiféle önálló külpolitikát.


Laza perszonálunióban álló országoknak se központosított kormányzatuk, se közös hadseregük, se közös külpolitikájuk, diplomáciájuk sincs.

2022. jún. 23. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/55 anonim ***** válasza:

Perszonálunióban a külügy diplomácia uralkodói hatáskör a 18.századig. Tehát minden perszonáluniónak vannak közös intézményei.


A personal union is the combination of two or more states that have the same monarch while their boundaries, laws, and interests remain distinct.[1]


Tehát a Spanyol és Közép-európai Habsburg államok a 16.században ennek megfelelnek. Mélg a belső vámhatáraik is megmaradtak.

2022. jún. 23. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/55 kürasszír ***** válasza:

# 21


EZT ÍROD: "Valójában a magyar vármegye gyűlésének funkcióit látták el, pl: Ha egy magyar vármegye nem engedélyezett vagy nem alkalmazott egy törvényt, akkor abban a megyében az a törvény nem volt érvényes."


Ez nem igaz.


Egy magyar vármegye az országgyűlés által megalkotott, majd a király által szentesített, így jogerőre emelkedett törvényt nem helyezhetett hatályon kívül a saját területén.

2022. jún. 23. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/55 anonim ***** válasza:
Nem is helyezett hatályon kívül, de ha valami oknál fogva nem alkalmazta a vármegye, akkor az a törvény abban a megyében nem teremtett precedenst, tehát nem volt érvényes. Ugyanúgy mint az angolszász jogrendben.
2022. jún. 23. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/55 kürasszír ***** válasza:

# 23


Megint lyukra futottál.


1.) Perszonalunioban álló államoknak nincs közös hadseregük és közös, központi kormányzatuk.


2.) Perszonalunióban hiába volt a 18. századig uralkodói hatáskör a külpolitika, ha a perszonáluniót alkotó államok a diplomáciaban külön kepviseltették magukat. A II. Ulászló és II. Lajos alatti magyar-cseh perszonalunió állami nemzetközi diplomáciai eseményeken, mint a német birodalmi gyűlés külön magyar és külön cseh követségek útján képviseltették magukat. A 18. századi, hosszú lengyel-szász perszonálunió során a Lengyel Királyság és Litván Nagyfejedelemség, valamint a Szász Választófejedelemség kifelé teljesen külön államokként jelentek meg. A közös uralkodó ellenére is megesett, hogy szász-porosz háborúban Lengyelország-Litvánia semleges maradt.

2022. jún. 23. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/55 anonim ***** válasza:
Mert milyen közös kormánya volt a Magyar királyságnak az osztrákokkal 1848 előtt? Vagy a 16.századi Spanyol államoknak? Még a flotta vagy a hadsereg sem volt közös, más lobogót viseltek, és más egyenruhájuk volt sokáig. Csak a külügy volt közös, mert az mindenütt uralkodói hatáskör volt, tehát azt még kérvényezni se kellett senkitől egy újdonsült perszonáluniót vezető uralkodónak.
2022. jún. 23. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/55 anonim ***** válasza:

Ajánlom olvassad el ezt az oldalt.

[link]


A reálunió egy 20.századi modern magyar eredetű kifejezés, nyugaton nem alkalmazzák, és nem is értik.

2022. jún. 23. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/55 kürasszír ***** válasza:

# 25


EZT ÍROD: "Nem is helyezett hatályon kívül, de ha valami oknál fogva nem alkalmazta a vármegye, akkor az a törvény abban a megyében nem teremtett precedenst, tehát nem volt érvényes. Ugyanúgy mint az angolszász jogrendben."


EZ NEM IGAZ.


Egyrészt Magyar Királyságban a jog nem angolszász common law-hoz hasonló történeti szokásjogon, hanem a római jogon alapult.


Masrészt a magyar közjogban a törvényhozó hatalmat a király és az országgyűlés közösen gyakorolta. Hatályos törvényt nem hagyhattak figyelmen kívül a vármegyék.


Harmadrészt a Magyar Királyságban a vármegyéknek semmiféle törvényhozási jogosultsága sem volt, az országgyűlés által jóváhagyott és a király által szentesített törvényt végre kellett hajtaniuk.


Mátyás király például egyes vármegyei tisztviselőket, akik szabotálták az országgyűlésen elfogadott törvény alapján kivetett rendkívüli hadiadó beszedését, egyszerűen kivegeztetett.

2022. jún. 23. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/55 anonim ***** válasza:

MAgyarországon nem volt római jogi alapja a törvényeknek, mert ezt a lehetőséget a tripartitumben Werbőczy elutasította, azt vélvén hogy a római jog alkalmazása esetében a császárnak hatalma lesz Magyarország felett.


A magyar jogrend a kiegyezés előtt inkább hasonlított az angol jogrendre sok szempontból.

2022. jún. 23. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!