A reformáció pont akkor osztotta meg és forgatta fel a keresztény Európát, amikor annak egységesen kellett volna fellépnie az Oszmán-török Birodalom nyugati irányú hódító törekvéseivel szemben?

Figyelt kérdés

2022. máj. 16. 11:33
1 2 3 4 5 6
 1/55 MDaniel98 ***** válasza:
80%
Biztos nem segített, hogy a keresztények vallási vitákat folytattak ahelyett, hogy a nagy közös ellenséggel szemben léptek volna fel inkább, de én nem csak erre vezetném vissza az Oszmán Birodalom előretörését, rengeteg más tényező is szerepet játszott ebben, Európa megosztottsága csak az egyik a sok közül.
2022. máj. 16. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/55 anonim ***** válasza:
88%

A megosztottság sem csupán a reformációnak köszönhető, főleg a hatalmi harcok okolhatók érte.

Maga a pápa is aktívan politizált, városokat, királyokat, országokat átkozott ki politikai okok miatt, mire észbe kapott a klérus, hogy ilyenkor nem csak az adott országot, birodalmat sikerült eltávolítani a kereszténység kebeléből, törekedve a megrendszabályozására, hanem a pápa magát is kizárta az adott régióból, imigyen jött létre az anglikán egyház például.

A két katolikus nagyhatalom, Francia és Spanyolország hegemonikus törekvései domináltak és az egymás elleni háborúkkal feldúlták Európa békéjét.

Mindezek kapcsán a legkatolikusabb francia király a szultán szövetségese lett, mivel az Oszmán Birodalom is Spanyolország ellensége volt.

A vallási ellentétek mindezt csak kiélezték, illetve ennek talaján terebélyesedtek ki.

2022. máj. 16. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/55 anonim ***** válasza:
79%

A kérdésedből azt a logikai állítást lehet levezetni, hogy szerinted a reformáció előtt Európa teljesen egységes volt, és egységesen, a keresztényi szolidaritás jegyében lépett fel minden ellenséggel szemben.


Akkor pár példa.

1241, tatárjárás Magyarországon. A muhi csata után, amikor IV. Béla menekült, a Babenberg uralkodó elfogta, és csak úgy engedte tovább, hogy a magyar királynak három vármegyét át kellett adnia Ausztriának. Vagyis bajban van a szomszéd, lehet tőle rabolni...


1453, Konstantinápoly. Az ostrom előtt a bizánci császár szerte Európába követeket küldött, és kérve kérte őket a kereszténység nevében, hogy segítsenek neki a pogány török ellen. Európa hatalmai a fülük botját sem mozdították, mert épp akkor nem állt érdekükben.


Az az igazság, hogy a politika mindig is érdekjátszma volt, a valóságban nem ideológiák vagy a vallások alakítják egy ország háborúit (így tisztán legalábbis biztosan nem), hanem különféle politikai szereplők érdekei és ezek mentén való cselekedetei. Vagyis pl. a hatalmas nagy vallásháborúk a Német-római Birodalomban valójában a császár és a fejedelmek érdekharca volt a vallási ellentétek apropóján. Ezért volt az, hogy pl. a harmincéves háborúban a katolikus franciák simán támogatták a Habsburgok protestáns birodalom-beli ellenfeleit, de más protestáns országokat is, mint pl. a Svéd Királyságot, mert nem a vallási hovatartozás volt a lényeg, hanem a Habsburg-ellenesség (itt jegyzem meg, a Habsburgok is a katolicizmus nagy bástyái voltak és a franciák is, mégis a 16-17. század a két nagyhatalom egymás elleni rivalizálásáról, hegemóniaharcairól szólt...).


Úgyhogy azt szerintem nem lehet kijelenteni, hogy Európa a vallási ellentétek miatt esett volna szét, mert korábban sem volt jellemző semmiféle érdekszövetség ideológiai elvek alapján. A 16. században meginduló reformáció inkább egy újabb törésvonal volt a társadalmakban és a nemzetközi (és belpolitikai) politikában. Nem véletlen az sem, hogy alapvetően mint politikai kérdéssel foglalkoztak vele, kevésbé jelent ez meg individuális és lelkiismereti kérdésként (habár ennek sem szabad lebecsülni a jelentőségét, de a valóságban mégiscsak mint politikai kérdés határozta meg egy adott állam ügyeit, ez Magyarországon is így volt, ahol a vallási kérdések egybemosódtak a rendek rendi szabadságjogainak kérdésével, tehát rendi sérelemként tárgyalták a vallási ügyeket és nem egyéni lelkiismereti kérdésként).

2022. máj. 21. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/55 anonim ***** válasza:
76%
Konstantinápoly nem jó példa, ugyanis az az ortodoxia központja, ami a fél-ázsiai civilizáció szinonimája. Jobban gyűlölték ott a nyugati keresztényeket mint az iszlámot, és ezt nyugaton is tudták, érezték..
2022. jún. 23. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/55 kürasszír ***** válasza:
67%

# 2


EZT ÍRTAD: "Mindezek kapcsán a legkatolikusabb francia király a szultán szövetségese lett, mivel az Oszmán Birodalom is Spanyolország ellensége volt."


Nos a "legkatolikusabb király" (latinul Rex Catholicissimus) a spanyol király címe, a francia király a "legkeresztényibb király" (Rex Christianissimus, franciául Roi Trés-chrétien) címet viselte.

2022. jún. 23. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/55 anonim ***** válasza:
Volt akkoriban már spanyol királyság? Vagy csak perszonálunió volt egy rakás parlamentel és jogrendszerrel ? Tudtommal Spanyolországot az 1600-as években találták ki.
2022. jún. 23. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/55 kürasszír ***** válasza:
67%

# 6


Rosszul tudod.


Spanyolország létrejöttét 1479-re teszik a történészek, ekkor kezdődött a "katolikus királyok" közös uralkodása.


Az uralkodók rövid címe latinul: Dei Gratia Hispaniae Rex - Isten kegyelméből Spanyolország királya.


Spanyolország az első abszolút monarchiák egyike volt, amelyben az egyes tartományokat a királyi központi hatalom centralizáltan kormányozta, hatalmas bürokrácia és nagylétszámú, állandó jellegű hadsereg segítségével. Spanyolország volt a fejedelmi abszolutizmus első mintaállama, amely az 1500-as évek közepére világbirodalommá fejlődött a gyarmatosítás következtében.


Egyébként a Francia Királyságban 1789-ig 13 feudális tartományi parlament és 13 jogrendszer működött párhuzamosan, ennek ellenére Franciaországot már az 1300-as évek elejétől egységes államnak tekintik, mert a királyi központi hatalom addigra maga alá gyűrte a tartományokat.

2022. jún. 23. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/55 kürasszír ***** válasza:
67%

# 6


A Spanyol Királyság azért nem puszta perszonálunió, mert az egyes tartomanyokat közös, összbirodalmi intézmények, bürokrácia és hadsereg fűzte össze.


A tartományokat egy központból, centralizáltan igazgatták a spanyol uralkodók.


Az mellékes, hogy az egyes tartományoknak volt saját jogrendszere, rendi gyűlése, mert ezek a gyakorlatban alá voltak rendelve a spanyol uralkodók központi hatalmának.


A spanyol abszolutizmus kiszorította a rendeket, a nemességet és a városi polgárságot a tényleges hatalomgyakorlásból, és a királyi hatalom alá gyűrte őket.

2022. jún. 23. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/55 anonim ***** válasza:

Közös felső bürokrácia és azoknak helyet adó intézmények minden kora-modernkori perszonáunióban jelen voltak, lásd Habsburgok 16.századi keleti területei: Csehek osztrákok magyarok stb.... Tehát ettől még nem lesz igazi ország közös törvények közös parlament és közös adórendszer és közös vámhatár nélkül.


Amiről te beszélsz az már az 1600-as évek ....

2022. jún. 23. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/55 anonim ***** válasza:
A közös közigazgatást is hiányzott.
2022. jún. 23. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!