A tudomány és technológia robbanásszerű fejlődése az elmúlt századokban okozta a kereszténység hanyatlását?
Nem gondolnám, mert az ipari forradalom előtt, már a XVII-XVIII. században nagyon lecsökkent a vallásosság.
A kettőnek nem látszik, hogy köze lenne egymáshoz.
Inkább talán a vallásháborúk tehetnek róla.
Közvetve lehet, hogy hozzájárult valamennyire. De egy vallás "hanyatlása" sosem ilyen egyszerű, mert rengeteg minden befolyásolja az ilyen társadalmi konstrukciók változását.
Napokon keresztül lehetne sorolni milyen tényezők ezek és hogyan, mennyire járulnak hozzá a folyamathoz: Oktatás, társadalmi és kulturális szokások, generációk közti ellentétek, stb, stb...
Nem, de a kettőnek részben ugyanaz volt az előzménye. A középkori skolasztikából kifejlődött a modern, egzakt fogalmi gondolkodás, amin egyrészt a modern természettudomány (és ezáltal az érdemi technológiai fejlődés is) alapul, másrészt viszont minél tovább fejlődött és minél jobban elterjedt, annál nagyobb képtelenség volt összeegyeztetni az emberi psziché természetes, szimbolikus gondolkodásmódjával, amin a vallások is alapulnak.
A veritas duplex, „kettős igazság” koncepciójától C.G. Jung pszichológiai munkásságáig kb. fél évezred telt el, mire a gondolkodásnak ez a két fajtája egyáltalán összeegyeztethetővé vált (illetve a legtöbb ember, sőt a legtöbb értelmiségi számára ugye máig sem), és ezalatt úgy váltak a vallások egyre több ember számára értelmezhetetlenné, ahogyan az egzakt fogalmi gondolkodás egyre szélesebb körökben vált egészen mindennapossá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!