Miért volt a németeknek több tudományos Nobel-díjuk az I.VH környékén mint a Briteknek Franciáknak Amerikaiaknak együttvéve? Hozzájárult ez a brit ipari export Európából való kiszorításához ?
Miért volt a németeknek több tudományos Nobel-díjuk az I.VH környékén mint a Briteknek Franciáknak Amerikaiaknak együttvéve?
Hozzájárult a német tudományos teljesítmény ahhoz, hogy a németek már az I.VH előtt kiszorították a brit ipari termékeket az európai piacokról, így a britek kénytelenek voltak a a kevésbé kompetitiív harmadik világbeli gyarmatok meg a fehér gyarmataik piacaira exportálni elavult ipari termékeiket?
Kedves Kérdező!
Ez sem igaz: "Nem véletlen hogy a Britek csak óriási amerikai kölcsönökkel tudtak viselni a háborút, s már 1917 elejére becsődöltek volna ha nem kapnak elég zsozsót. Annak ellenére hogy a hitelezés bizonyos mértékben már 1915-ben elindult egyes Amerikai bankoktól. Tehát gazdasága külső segítség nélkül kevesebb ideig bírta mint a német."
Ugyanis a britek az I. világháború alatt végig ragaszkodtak a font sterling értékállóságához, annak árfolyama nem esett, hanem végig az akkori világ vezető valutája maradt, egészen a II. világháború végéig. Még 1944-ban is 55 %-os részesedése volt a font sterlingnek a világ tartalékvalutái között. [link]
A németek ellenben döntően fedezet nélküli papírpénzkibocsátással oldották meg a háborús kiadásaikat, amely gyakorlatilag brutális mértékű kényszerkölcsönt jelentett a német lakosság számára, és végső soron teljes anyagi nyomorba döntött több tízmillió német kisembert, és államcsődbe vitte magát Németországot is. A gyakorlatban 1914-től a háború finanszírozására ténylegesen fedezet nélküli, kényszerforgalmi, azaz kötelezően elfogadandó Darlehenkassenschein (kölcsönpénztárjegy) típusú államjegyeket bocsátott ki a Reichschuldenverwaltung, a Birodalmi Adósságkezelő Hivatal. Nyomatékosítom, az I. világháború alatt a német állam fedezet nélküli játékpénzért cserébe elvonta és felélte a német nép magánvagyonát és megtakarításait. Végül a Németországnak szállító semleges országok, Svájc, Dánia, Norvégia, Svédország sem fogadták már el a német papír márkát áruiért cserébe, a németeknek aranyban, vagy konvertibilis keményvalutában, elsősorban éppen brit font sterlingben kellett fizetni a semleges államoknak. [link]
Kedves Kérdező!
Ezt írtad: „Érdekes az ENSZ elődjében a Brit nemzetközösségben mint külön államok jelentek már meg. Külön pénzük törvényeik parlamentjük és kormányuk volt. Nem voltak az UK részei.”
Újabb tévedés, az ENSZ elődje ugyanis nem éppen a Brit Nemzetközösség (British Commonwealth of Nations), hanem a Népszövetség, vagy Nemzetek Szövetsége (League of Nations) volt. [link]
A Brit Nemzetközösség csak 1926-ban jött létre, eredetileg az Egyesült Királyságot gyarmatbirodalmával együtt, valamint az akkori domíniumait, Kanadát, Új-Fundlandot, az Ír Szabadállamot, a Dél-Afrikai Uniót, Ausztráliát és Új-Zélandot foglalta magában.
A brit domíniumok csak az 1931-es westminsteri statútummal alakultak jogilag önálló államokká, de ez sem egyszerre lépett hatályba, például Kanadában 1931-ben, Ausztráliában csak 1942-ben, de 1939. szeptember 3-ára visszamenő hatállyal, utoljára Új-Zélandon, 1947-ben. Új-Fundlandon pedig soha, mert 1934-ben domíniumból visszalakult brit koronagyarmattá. [link]
Kedves Kérdező!
Ezt írtad: "Külön pénzük törvényeik parlamentjük és kormányuk volt. Nem voltak az UK részei.”
1825-ben az egész Brit Birodalomban törvényes fizetőeszközzé nyilvánították a brit font sterlinget, ott is, ahol más, helyi pénznemet használtak (pl: India – rúpia).
A Brit Birodalom gazdasági hatalmának egyik legfőbb szimbóluma az egész birodalomban használt aranyfont, a sovereign aranyérme volt, melyet 1870-től közös, brit motívummal (előoldal: aktuális uralkodóportré, hároldal Pistrucci híres sárkányölő Szent György ábrázolása) Nagy-Britannia poénzverdéi mellett Kanadában, Ausztráliában, Dél-Afrikában és Indiában is sok tízmilliós darabszámban vertek. [link]
Brit birodalmi szinten elsősorban a brit aranyfont, azaz sovereign érmék (1/2, 1, 2, 5 sovereign címletek), és a Bank of England bankjegyei (5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000 font címletek) forogtak. Ugyanakkor sok gyarmat, majd később domínium használta a brit bronz és ezüst érméket is.
Ausztráliában helyi, saját papír fontot az 1840-es évektől adtak ki, de az 1910-1911-ig csak brit bronz érméket (1/4, 1/2, 1 penny) és ezüst érméket használtak (3, 6 penny, shilling, florin, fél crown, crown), és egészen 1931-ig a brit aranyfont (sovereign) érmék voltak forgalomban, sőt a brit motívumos sovereign aranyérméket milliós darabszámban verte a két ausztráliai pénzverde. Továbbá az önálló ausztrál érmék 1910-1911-től brit szabványúak voltak, azaz megegyeztek az azonos címletű brit érmék méretével, és súlyával. Ugyanakkor a brit érmék is törvényes fizetőeszközök maradtak Ausztráliában. Az ausztrál font a nagy gazdasági világválság hatására vált önálló pénznemmé, 1 brit font sterling = 1 és ¼ auszrál font árfolyamon. [link]
Az új-zélandi font csak 1933 és 1948 között volt átmenetileg önálló pénznem a nagy gazdasági világválság hatására, 1933 előtt és 1948 és 1967 között 1 : 1 rögzített árfolyamon paritásban volt a brit font sterlinggel. Önálló új-zélandi papírpénzek a 19. század derekától léteztek, de egészen 1934-ig a brit font sterling érméit használták, ez is mutatja, hogy nem volt önálló pénznemről beszélünk. Az 1934-től bevezetett új-zélandi érmék szintén brit szabványúak voltak, azaz megegyeztek az azonos címletű brit érmék méretével, és súlyával.
A Dél-Afrikai Unió fontja szintén csak 1931-1933 között volt ideiglenesen önálló pénznem, a nagy gazdasági világválság hatására, 1933-ban helyreállt az 1 : 1 paritása a brit font sterlinggel. A 19. század második felétől léteztek dél-afrikai (brit fokfölfi) papírpénzek, ugyanakkor egészen 1923-ig brit érméket használtak a Dél-Afrikai Unióban, akkortól kezdték el brit szabványú bronz és ezüstérmék verését. Ugyanakoor a Dél-Afrikai Unióban 1931-ig milliós darabszámban verték a brit sovereign érméket, brit motívummal.
1937-től az addig is brit szabványú, azaz a brit font sterling érméivel megegyező méretű és súlyú ausztrál, új-zélandi és dél-afrikai font érmék előoldalát a mai euro érmékhez hasonlóan közössé tették a brit font sterling érmék előoldalával, azokra az addig eltérő uralkodóportrék helyett VI. György trónra lépésétől teljesen azonos portré került, ezt a gyakorlatot folytatták 1953-tól II. Erzsébet képmása esetében is. Vagyis 1937-től a brit font sterling érmék, és fenálásukig az ausztrál, új-zélandi, dél-afrikai font érmék előoldala, minimális felirat eltéréssel megegyezett, a mai euro érmékhez hasonlóan.
Az ausztrál, az új-zélandi és a dél-afrikai font nem csak az 1 : 1 -es rögzített árfolyam fennállása miatt nem voltak önállópénznemek, hanem mert a gyakorlatban egy közös központi jegybank, a brit Bank of England alá tartoztak, amely a monetáris politikát centralizáltan irányította.
Az Egyesült Királyságon belül a mai napig létezik angol font, skót font, észak-ír font, Man-szigeti font, Jersey-i font, Guernsey-i font, gibraltári font, Szent Ilona-i font, falklandi font. Ezeknek mind saját papírpénzeik vannak, sőt skót fontból párhuzamosan három kibocsátó által kiadott háromféle bankjegysor, észak-ír fontból pedig egyszerre négy kibocsátó által forgalomba hozott négyféle bankjegysor van forgalomban. Közös brit érméket Anglia, Walesm, Skócia és Észak-Írország számára adnak ki, ugyanakkor helyi motívumos, saját font sterling érmékkel rendelkeznek: Man-sziget, Jersey, guernsey, Gibraltár, Szent Ilona, Falkland-szigetek.
Ugyanakkor az angol font, skót font, észak-ír font, Man-szigeti font, Jersey-i font, Guernsey-i font, gibraltári font, Szent Ilona-i font, falklandi font nem önálló pénznemek, hanem egységesen a brit font sterlinghez tartoznak. [link]
Miért vett részt a kezdetektől 1919-től Kanada és Ausztrália alapító tagként külön államként szavazati joggal a népszövetségben?
Miért nem lehetett Kanadában és Ausztráliában közvetlenül Brit Fontban adót fizetni?
Nem rendelkezett korlátlanul Az UK a kanadai vagy ausztrál erőforrásokkal, ugyanis ezen államoknak fizetnie kellett, és ezen államok magánvállalatainak is ha terméket akart tőlük beszerezni az UK, méghozzá piaci árat kellet adniuk. Ne keverd a Sztálini Szovjetunióval, ahol Sztálin utasítására korlátlanul működtek a bányák Kazahsztánban... majdnem ingyen...
Tehát ha Kanadától vagy Ausztráliától akart valamit beszerezni az UK, ugyanúgy piaci árat kellett fizetnie érte mintha az USA-tól veszi.
Logikád itt összemlott, ugyanis összekeverted az Szovjetunió működésével.
"A németek ellenben döntően fedezet nélküli papírpénzkibocsátással oldották meg a háborús kiadásaikat, amely gyakorlatilag brutális mértékű kényszerkölcsönt jelentett a német lakosság számára, és végső soron teljes anyagi nyomorba döntött több tízmillió német kisembert, és államcsődbe vitte magát Németországot is. "
Megint logikai hibák és tények téves értelmezése.
Az hogy mennyi font van a világban nem azt jelenti hogy az mind Angliáé, ahogy az USA dollárnak is csak kisebb része van jelen Amerikában.
Harmadrészt a Britek gazdasági túlélése pusztán Amerikai jóindulaton elképesztő méretű kölcsönökön és hatalmas szállításaikon múlott, enélkül nemhogy német, de nagy eséllyel oroszországi események is bekövetkezhettek volna az UK-ba a nyomor miatt.
Kedves Kérdező!
Ezt írtad: "Miért nem lehetett Kanadában és Ausztráliában közvetlenül Brit Fontban adót fizetni?"
Többször leíertam, hogy 1825-től a brit font sterling az egész Brit Birodalomban törvényes és érvényes fizetőeszköznek lett nyilvánítva..
A brit aranyfontot, a sovereign-t pedig sok tízmilliós darabszámban verték Ausztráliában és Kanadában is, ahol az szintén törvényes és érvényes fizetőeszköznek számított.
Te el sem olvasod, amt írok?
A törvényes fizetőeszköt azt jelenti, hogy akár az adók is fizethetőek vele.
Kedves Kérdező!
Ezt írtad: "Miért vett részt a kezdetektől 1919-től Kanada és Ausztrália alapító tagként külön államként szavazati joggal a népszövetségben?"
Kanada 1931-ig, Ausztrália pedig 1939-ig nem volt önálló állam. [link]
Továbbá éppen te idézted, hogy a Népszövetség alapító tagjai között szerepelt Brit India is, noha az csupán egy koronagyarmat volt, még igazi belső önkormányzattal sem rendelkezett. India brit alkirálya (Viceroy and Governor-General of India) gyakorlatilag teljhatalommal kormányozta.
Kedves Kérdező!
Ezt írtad: "Nem rendelkezett korlátlanul Az UK a kanadai vagy ausztrál erőforrásokkal, ugyanis ezen államoknak fizetnie kellett, és ezen államok magánvállalatainak is ha terméket akart tőlük beszerezni az UK, méghozzá piaci árat kellet adniuk. Ne keverd a Sztálini Szovjetunióval, ahol Sztálin utasítására korlátlanul működtek a bányák Kazahsztánban... majdnem ingyen...
Tehát ha Kanadától vagy Ausztráliától akart valamit beszerezni az UK, ugyanúgy piaci árat kellett fizetnie érte mintha az USA-tól veszi."
De, az Egyesült Királyság korlátlanul rendelkezett domíniumai és koronagyarmatai erőforrásaival, mert egyrészt fizetőképes volt, másrészt hitelképes. Továbbá a domíniumon kormányai erőforrásaiklat az anyaország rendelkezésére bocsátották.
Így az ausztrál, új-zélandi, kanadai, dél-afrikai cégek pénzért, vagy hitelre korlátok nélkül szállítottak a briteknek.
Churchill brit miniszterelnökként korlátlanul rendelkezhetett például a kanadai, dél-afrikai, ausztrál és új-zélandi állami aranytartalékok felett is.
Az Amerikai Egyesült Államok kormánya szintén pénzért, vagy hitelre vette igénybe az amerikai magáncégek termelőkapacitását és erőforrásait.
Kedves Kérdező!
A domíniumok feletti döntő brit befolyást mutatja, hogy amikor 1939. szeptember 3-án az Egyesült Királyság hadat üzent Németországnak, akkor a dél-Afrikai Unió miniszterelnöke, James Barry Munnik Hertzog semleges kívánt maradni.
Erre a britek és a dél-afrikai brit lojaliták 24 órán belül, már 1939. szeptember 4-én megbuktatták és lemondatták James Barry Munnik Hertzog miniszterelnököt, a helyébe a brit imperialista Jan Christian Smuts tábornagyot nevezték ki VI. György király nevében dél-afrikai miniszterelnökké. A Dél-Afrikai Unió pedig hadat üzent Németországnak, és teljes erővel támogatta az Egyesült Királyságot és a Brit Birodalmat a II. világháborúban.
Kuraszir:
"Egyesült Királyság korlátlanul rendelkezett domíniumai és koronagyarmatai erőforrásaival"
NEM. Csak addig a mértékig amíg tudott neki fizetni, és ez volt a baja. Ezért írtam le neked, hogy ez nem olyan reláció volt mint az Orosz-Kazah viszony Sztálin Szovjetunióján belül.
"vagy hitelre korlátok nélkül "
Nem, ezek az országok a csontjuk velejéig kapitalista országok voltak, gyáraik és ami legfontosabb bányáik magánszemélyek tulajdonában álltak, amit nem engedtek az alkotmányos jogok kiuzsorázni. Nem volt vita, mindig fizetni kellett nekik. Igen, piaci árakon.
"Az Amerikai Egyesült Államok kormánya szintén pénzért, vagy hitelre vette igénybe az amerikai magáncégek termelőkapacitását és erőforrásait."
A britek anyagilag annyira nem bírták a háborút hogy az USA kölcsönök és szállítások nélkül a biztos csőd várta volna őket 1917-ben, egy szovjet típusú durva felkeléssel, ez nem a fegyelmezett német nép volt.
Dél-Afrika nem az a szint mint az angolok lakta Kanada vagy Ausztrália. A gyűlölt búr származású HErtzogot meg lehetett fegyelmezni, ahogy a gyűlölt ír jobbágyaikat is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!