Miért volt a németeknek több tudományos Nobel-díjuk az I.VH környékén mint a Briteknek Franciáknak Amerikaiaknak együttvéve? Hozzájárult ez a brit ipari export Európából való kiszorításához ?
Miért volt a németeknek több tudományos Nobel-díjuk az I.VH környékén mint a Briteknek Franciáknak Amerikaiaknak együttvéve?
Hozzájárult a német tudományos teljesítmény ahhoz, hogy a németek már az I.VH előtt kiszorították a brit ipari termékeket az európai piacokról, így a britek kénytelenek voltak a a kevésbé kompetitiív harmadik világbeli gyarmatok meg a fehér gyarmataik piacaira exportálni elavult ipari termékeiket?
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
"Azóta majdnem minden kommentben, ami nem a tiéd, téged cáfoltak meg."
A kerdezo meg meg segit is neked, amiket o irt, azokkal is sajat magat cafolta :)
Szoval most igazabol nem is ertem, hogy a kerdezo melyik oldalon all, hiszen kijelent valamit, aztan bedob egy linket, amivel sajat magat cafolja. Ennek megis mi ertelme van?
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
Kedves Kérdező!
Ezt írtad: "1867-től Kanadának saját miniszterelnöke és parlamentje volt. Az uralkodónak csak formális hatalma volt,jóval kevesebb mint ma Áder Jánosnak Magyarországon, hiszen a Kanadai parlament maga rendelkezett a háború/béke kérdésében. Dettó ez volt a helyzet Ausztráliában is.
Tehát ez a két ország független volt. Saját haderővel és saját pénznemmel.
De te azt gondoltad hogy teljesen oda tartozott...."
Tévedsz, az olyan brit domíniumok, mint Kanada, Ausztrália, Új-Zéland és a Dél-Afrikai Unió, stb. csak az 1931-es westminsteri statútummal kaptak állami önállóságot, de még ez a statútum sem egyszerre lépett hatályba az egyes domíniumokban.
A példád is téves, hiszen Kanada parlamentje 1931-ig nem rendelkezett hadüzeneti joggal, ugyanis a külügyek a brit kormány és a brit parlament hatáskörébe tartoztak, nem ám a kanadaiéba. Kanada hadüzenetről csak önálló állammá alakulása, 1931 óta dönthetett.
Kanada egyszer üzenet hadat történelme során, 1939. szeptember 10-én, miután szeptember 9-én a kanadai parlament mindkét háza megszavazta. Azonban a hadüzenet hatályba csak 1939. szeptember 10-én lépett, amikor Londonban, a brit fővárosban VI. György király aláírta. A hadüzenetet továbbá nem is Kanada, hanem VI. György nevében adták ki. Itt a teljes szövege: [link] #/media/File:GeoVICan.jpg
Ausztrália is először 1939. szeptember 3-án üzent hadat a történelmében, méghozzá Németországnak.
Az ausztrál hadüzenet bejelentése is úgy nézett ki, hogy az ausztrál rádió először leadta Neville Chamberlain szózatát arról hogy az Egyesült Királyság és a Brit Birodalom hadat üzent Németországnak, majd csak ezt követően hangzott el Robert Gordon Menzies ausztrál miniszterelnök bejelentése arról, hogy Ausztrália is hadat üzen. Azaz még magában Ausztráliában, az ausztrál rádióban is a brit miniszterelnök volt a hadüzenet nagy bejelentője, az ausztrál miniszterelnök csak őutána következhetett, mutatva a rangsort. [link]
Tehát tévedtél, az I. világháborúban a brit domíniumok még nem üzenetek hadat senkinek, hanem az Egyesült Királyság üzent hadat az egész Brit Birodalom nevében a központi hatalmaknak. Mindkét példát sántít, mert sem Kanada, sem Ausztrália nem üzent hadat az I. világháborúban, mert nem is tehették volna, hiszen nem voltak független, önálló államok ekkor.
Az sem igaz, hogy Ausztráliának önálló pénzneme lett volna. Ausztráliában, Új-Zélandon és a Dél-Afrikai Unióban is a brit font sterling volt a valuta.
Tehát Ausztráliában brit font sterling valutát használtak, ugyan voltak saját ausztrál motívumos ezüstérméik (3, 6, penny, shilling, florin), de brit bronz érméket (1/4, 1/2, 1 penny), és brit aranyérméket (1/2, 1, 2, 5 sovereign - "aranyfont") használtak, és a brit ezüstérmék (3, 6 penny, shilling, florin, félkorona, korona) is törvényes fizetőeszközök voltak Ausztráliában. A két ausztráliai pénzverde (Melbourne, Sydney) nagy számban vert brit arany 1 sovereign érméket.
Kanadában létezett a kanadai dollár, mint valuta, de mellette a brit aranyfont, a sovereign is törvényes fizetőeszköznek minősült. Sőt az ottawai pénzverde ugyanúgy veretett brit arany 1 sovereign érméket is, melyek törvényes fizetőeszköznek minősültek Kanadában.
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
Kedves Kérdező!
Egyszerűen képtelen vagy értelmezni a saját magad által linkelt adatsorokat.
Csak annyit szűrsz le belőlük, hogy Németország gazdasága kicsivel nagyobb volt az Egyesült Királyságénál.
Csupán a lényeget nem látod!
A Te könyved adatai alapján:
Németország:
Népesség: 65 000 000 fő
GDP: 237 332 000 000 dollár
GDP/fő: 3648 dollár
Egyesült Királyság:
Népesség: 45 000 000 fő
GDP: 224 618 000 000 dollár
GDP/fő: 4921 dollár
GDP/fő alapon a britek a maguk 4921 dollár/fő értékével magasan verték a németeket, akik 3648 dollár/fő értéket produkáltak.
Kedves Kérdező! Ez utóbbi adat azt mutatja, hogy a brit gazdaság jóval termelékenyebb volt, mint a német, hiszen egy főre 4921 dollár bruttó hazai termék értéket, míg a német csak 3648 dollár értéket állított elő.
1 britre jutó brit bruttó hazai termék (GDP) = 4921 dollár
1 németre jutó német bruttó hazai termék (GDP) = 3648 dollár
Vagyis az 1 főre jutó brit bruttó hazai termék az egy főre jutó német bruttó hazai termék kb. 135 %-a volt.
Összegezve a brit gazdaság nemhogy elmaradottabb lett volna a németnél 1913-ban, hanem egyértelműen fejlettebb és produktívabb annál, hiszen egy főre vetítve a német bruttó hazai termék 135 %-ára rúgott a hasonló brit adat.
A Britek a Brit szigetek lakosságát jelentik, nem pedig a Brit Birodalmat, nos a brit gazdasággazdaság kisebb volt mint a németeké. Az ausztrál és kanadai kormány és parlament hozzájárulása kell a háborúba való belépéshez, nem tartoztak már az Egyesült királyságoz. Ebben is tévedtél. Lásd Kanada független államként csatlakozott a Nemzetközösséghez is, valamint Ausztrália is. Szóval hülyeségeket beszéltél. Kevertétek az UK-t a Brit Birodalommal.
"Megjegyzem, rögtön ott el is ismeri, hogy a brit anyaország teljesítménye kisebb volt, mint a németeké,"
Miután bebizonyítottam neki, nem tudott már mást tenni.
"A Brit Birodalom erőforrásaival szinte korlátlanul rendelkezett Anglia"
Nem az UK nem volt Sztálini Szovjetunió, ahol Sztálin rászólt mondjuk Kazahsztánra hogy a háború alatt mennyi ingyen ásványkincset küldjenek. Az ásványkincsek zöméért Kanadai magánvállalatoknak és Ausztrál magánvállalatoknak fizetnie kellet.
Nem véletlen hogy a Britek csak óriási amerikai kölcsönökkel tudtak viselni a háborút, s már 1917 elejére becsődöltek volna ha nem kapnak elég zsozsót. Annak ellenére hogy a hitelezés bizonyos mértékben már 1915-ben elindult egyes Amerikai bankoktól. Tehát gazdasága külső segítség nélkül kevesebb ideig bírta mint a német.
Igazam volt hogy a német gépgyártás versenyképesebb modernebb volt, a németek világ legnagyobb gépipari exportőrjévé váltak (amelyet a mai napig megtartottak) és kiszorították a briteket a gyarmataikra. Elektronikáról még nem is beszélve.
Technikai lecsúszását az európai ipari felvevőpiacokról való kiszorulása bizonyítja.
Tudományos lecsúszását a németekhez képest pedig nagyon alacsony tudományos Nobel-djak száma is igazolta.
IGazam volt abban is, hogy a Brit gyarmatbirodalom 1820 óta gazdaságilag folyamatosan jelentéktelenedett globális mértékben.
Joggal gondolhatták a németek hogy egy lecsúszó hatalomról van szó.
"Összegezve a brit gazdaság nemhogy elmaradottabb lett volna a németnél 1913-ban, hanem egyértelműen fejlettebb és produktívabb annál, hiszen egy főre vetítve a német bruttó hazai termék 135 %-ára rúgott a hasonló brit adat."
Gazdasági fejlettség? Még azt sem mutatja a GDP/capita. És ennek semmi köze a tudományos technikai fejlettséghez.
Quatar ami mást sem csinál csak egyszerűen olajat exportál szerinted fejlettebb gazdasággal rendelkezne mint Svédország vagy Ausztria?
Ugye látod már milyen buta vagy?
"Tévedsz, az olyan brit domíniumok, mint Kanada, Ausztrália, Új-Zéland és a Dél-Afrikai Unió, stb. csak az 1931-es westminsteri statútummal kaptak állami önállóságot, de még ez a statútum sem egyszerre lépett hatályba az egyes domíniumokban."
Érdekes az ENSZ elődjében a Brit nemzetközösségben mint külön államok jelentek már meg. Külön pénzük törvényeik parlamentjük és kormányuk volt. Nem voltak az UK részei.
Szóval Kanada Ausztrália a népszövetség államai az 1919-es alapítástól kezdve. ÁMEN.
A NÉPSZÖVETSÉG ALAPÍTÓ ÁLLAMAI:
Argentina
Carlos Alberto Pueyrredon, Delegate
Marcelo Torcuato de Alvear, Delegate
Fernando Perez, Delegate
Australia
Edward Davis Millen, Delegate
Belgium
Paul Hymans, Delegate
Prosper Antoine Joseph Marie Poullet, Delegate
Henri Lafontaine, Delegate
Bolivia
Carlos Victor Aramayo,, Delegate
Florian Zambrana, Delegate
Franz Tamayo, Delegate
Brazil
Rodriguo Octavio, Delegate
Gastao da Cunha, Delegate
Raoul Fernandes, Delegate
British Empire
Arthur James Balfour, Delegate
Herbert Albert Laurens Fisher, Delegate
George Nicoll Barnes, Delegate
Canada
George Eulas Foster, Delegate
Charles Joseph Doherty, Delegate
Newton Wesley Rowell, Delegate
Chile
Antonio Huneeus, Delegate
Manuel Rivas Vicuna, Delegate
China
Vi Kyuin Wellington Koo, Delegate
Tsai Fou Tang, Delegate
Sun Tchou Wei, Delegate
Colombia
Antonio Jose Restrepo, Delegate
Francisco Jose Urrutia, Delegate
Cuba
Miguel Angel Campa, Substitute
Ezequiel Garcia Ensenat, Delegate
Aristides de Aguero y Bethancourt, Delegate
Rafael Martinez Ortiz, Delegate
Czechoslovakia
Pavel Baracek Jacquier, Substitute
Ivan Milec, Substitute
Edvard Benes, Delegate
Stefan Osusky, Delegate
Cyrill Dusek, Delegate
B. Dusek, Substitute
Denmark
Frederick Hedegaard Jeppesen Borgbjaerg, Substitute
Andreas de Oldenburg, Substitute
Peter Rochegune Munch, Delegate
Laust Jevsen Moltesen, Delegate
Herluf Zahle, Delegate
El Salvador
Jose Gustavo Guerrero, Delegate
Pedro Jamie de Matheu, Delegate
Arturo R. Avila, Delegate
France
Gabriel Albert Auguste Hanotaux, Delegate
Rene Viviani, Delegate
Leon Victor Auguste Bourgeois, Delegate
Greece
Demetre Panas, Delegate
Demetrius Caclamanos, Delegate
Nicolas Socrate Politis, Delegate
Michel Kebedgy, Delegate
Guatemala
Manuel Valladares y Aycinerra, Delegate
Manuel Arroyo, Delegate
Julio Herrera, Delegate
Haiti
Auguste Bonamy, Delegate
Frederic Doret, Delegate
Tertulien Marcelin Guilbaud, Delegate
India
William Stevenson Meyer, Delegate
Saiyad Ali Iman, Delegate
Digvijay Singhji Nawanagar, Delegate
Italy
Enrico de Nicola, Delegate
Maggiorino Ferraris, Substitute
Tommaso Tittoni, Delegate
Carlo Schanzer, Substitute
Ivanoe Bonomi, Delegate
Bortolo Belotti, Substitute
Japan
Gonsuke Hayashi, Delegate
Kikujiro Ishii, Delegate
T. Megata, Delegate
Mineitciro Adatci, Substitute
Harukazu Nagaoka, Substitute
Liberia
Nico Ooms, Substitute
Rodolphe Auguste Lehmann, Delegate
Netherlands
Willem Jan Marie van Eysinga, Substitute
Bernard Cornelis Johannes Loder, Substitute
Antonie Arnold Marie Struycken, Substitute
M. D. Fock, Delegate
John Loudon, Delegate
Hermann Adriaan van Karnebeek, Delegate
New Zealand
James Allen, Delegate
Nicaragua
Carlos A. Villanueva, Delegate
Norway
Kristine Elisabeth Bonnevie, Substitute
Mikael H. Lie, Substitute
Christian Lous Lange, Substitute
Fridtjof Nansen, Delegate
F. Hagerup, Delegate
Otto Albert Blehr, Delegate
Panama
Harmodio Arias, Delegate
Narciso Garay, Delegate
Paraguay
Hector Velazquez, Delegate
Persia (Iran)
Mizra Riza Khan Arfa Ed Dowleh, Delegate
Emir Zoka ed Dowleh, Delegate
Peru
Mariano Harlan Cornejo, Delegate
Francisco Garcia Calderon, Delegate
Eleodoro Romero, Delegate
Anselmo V. Barreto, Delegate
Poland
Ignacy Jan Paderewski, Delegate
Szymon Askenazy, Delegate
J. Wielowieysky, Substitute
Portugal
Joao Chagas, Delegate
Alfredo Freire d' Andrade, Delegate
Affonso Augusto da Costa, Delegate
Roumania
Nicolae Titulesco, Delegate
Thomas Jonnesco, Delegate
Demetre Negulesco, Delegate
Siam (Thailand)
Prince Charoon, Delegate
Phya Bidadh Kosha, Delegate
Phya Buri Navarasth, Delegate
South Africa
Reginald Blankenberg, Delegate
Robert Cecil (Viscount Cecil of Chelwood), Delegate
Spain
Jose Vizconde de Santa Clara de Yanguas Messia, Substitute
Marques de Lema, Delegate
Emilio de Palacios y Fau, Delegate
Jose Gil Delegado, Substitute
Jose Maria Quinones de Leon, Delegate
Sweden
Anna Bugge Wicksell, Substitute
Jonas Eliel Lofgren, Substitute
Ernest Trygger, Delegate
Erik Teodor Marks von Wurtemberg, Delegate
Karl Hjalmar Branting, Delegate
Axel Theodor Adelswaerd, Substitute
Switzerland
Giuseppe Motta, Delegate
Gustave Ador, Delegate
Paul Usteri, Delegate
Max Huber, Substitute
Uruguay
Juan Carlos Blanco, Delegate
Benjamin Fernandez y Medina, Delegate
Venezuela
Santiago Key Ayala, Delegate
Diogenes Escalante, Delegate
Manuel Diaz Rodriguez, Delegate
Yugoslavia
Ladislas Politch, Delegate
Miroslav J. Spalaikovitch, Delegate
Ivan Zolger, Delegate
President
Paul Hymans (Belgium)
Honorary President
Giuseppe Motta (Switzerland)
Vice-Presidents Elected by the Assembly
Kikujiro Ishii (Japan)
Herman Adriaan van Karnebeek (Netherlands)
Carlos Alberto Pueyrredon (Argentine)
Edvard Benes (Czechoslovakia)
George Eulas Foster (Canada)
Rodriguo Octavio (Brazil)
Vice-Presidents Ex Officio as Chairmen of Committees
Arthur James Balfour (British Empire)
Tommaso Tittoni (Italy)
Leon Bourgeois (France)
Jose Marie Quinones de Leon (Spain)
Antonio Huneeus (Chile)
Karl Hjalmar Branting (Sweden)
Secretary-General of the League of Nations
James Eric Drummond
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
Kedves Kérdező!
Szokás szerint megint tévedésben vagy.
Ezt írtad:"Az ausztrál és kanadai kormány és parlament hozzájárulása kell a háborúba való belépéshez, nem tartoztak már az Egyesült királyságoz. Ebben is tévedtél. Lásd Kanada független államként csatlakozott a Nemzetközösséghez is, valamint Ausztrália is."
Az I. világháború kitörésekor az Egyesült Királyság az egész Brit Birodalom nevében üzent hadat, a domíniumok, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland, a Déla-Afrikai Unió kormányainak és parlamentjeinek hozzájárulását ki sem kérték, mivel az Egyesült Királyság birtokai voltak, nem önálló, szuverén államok.
Tehát az I. világháború esetében az Egyesült Királyság a Brit Birodalom egésze nevében üzent hadat. [link]
A II. világháború esetében leírtam már, mi volt a helyzet.
Ausztrália is először 1939. szeptember 3-án üzent hadat a történelmében, méghozzá Németországnak.
Sir Robert Gordon Menzies ausztrál miniszterelnök így jelentette be Ausztrália hadba lépését: "It is my melancholy duty to inform you officially that, in consequence of a persistence by Germany in her invasion of Poland, Great Britain has declared war upon her, and that, as a result Australia is also at war."
Kiemelve a lényeg: "Great Britain has declared war upon her, and that, as a result Australia is also at war."
„Nagy-Britannia hadat üzent nekik, és ennek eredményeként Ausztrália is hadban áll.”
Azaz semmiféle önálló ausztrál kormányzati, vagy parlamenti döntés nem történt 1939. szeptember 3-án a Németországnak történő ausztrál hadüzenetről, hanem Nagy-Britannia hadüzenetével együtt Ausztrália is automatikusan hadiállapotba került Németországgal. [link]
Ahogy már leírtam, Kanada egyszer üzenet hadat történelme során, 1939. szeptember 10-én, miután szeptember 9-én a kanadai parlament mindkét háza megszavazta. Azonban a hadüzenet hatályba csak 1939. szeptember 10-én lépett, amikor Londonban, a brit fővárosban VI. György király aláírta. A hadüzenetet továbbá nem is Kanada, hanem VI. György nevében adták ki. Itt a teljes szövege: [link]
Vagyis az 1939. szeptember 10-i kanadai hadüzenetet VI. György brit király bocsátotta ki, nem Kanada, hanem a saját nevében, Kanadára vonatkozóan.
Idézem: "It is expedient that a Proclamation should be issued in the name of His Majesty, in Canada, that a state of war with the German Reich has existed in Canada as and from September tenth."
Nyomatékosítom: "in the name of His Majesty" - "Őfelsége nevében", vagyis a brit uralkodó nevében.
Tekintve hogy az önálló kanadai uralkodó intézményét és címét csak az 1953-as Royal Style and Titles Act hozta létre.
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
Kedves Kérdező!
Ez az állításod is téves: "Gazdasági fejlettség? Még azt sem mutatja a GDP/capita. És ennek semmi köze a tudományos technikai fejlettséghez. Quatar ami mást sem csinál csak egyszerűen olajat exportál szerinted fejlettebb gazdasággal rendelkezne mint Svédország vagy Ausztria?"
Csakhogy 1914-ben az Egyesült Királyság gazdasága nem egy nyersanyagtermelő és exportáló gazdaságnak számított.
1914-ben London volt a világ pénzügyi központja, a Bank of England a világ legnagyobb bankja, a brit valuta, a font sterling a pénzek pénze (jellemző adat: 1871 és 1914 között 1 font sterling 20,43 német márkát ért).
1914-ben az Egyesült Királyság volt a világ messze legnagyobb tőkeexportőre.
Olyan jelentős országok, mint például Brazília, vagy Argentína infrastruktúrája, vasutai, kikötői jellemzően brit tulajdonban voltak.
Ez az állításod is téves: "IGazam volt abban is, hogy a Brit gyarmatbirodalom 1820 óta gazdaságilag folyamatosan jelentéktelenedett globális mértékben. Joggal gondolhatták a németek hogy egy lecsúszó hatalomról van szó."
Ugyanis a Brit Birodalom bruttó hazai terméke (GDP) 1938-ban még mindig messze-messze nagyobb volt a németnél.
Bruttó hazai termék (GDP) 1938-ban:
Brit Birodalom: 684 milliárd dollár
Németország: 351 milliárd dollár
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!