Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi van az univerzumon kívül?...

Mi van az univerzumon kívül? Több univerzum?

Figyelt kérdés
Ha az univerzumnak valahol vège,akkor azon túl is lennie kell valaminek. Esetleg multiverzum.

2017. szept. 19. 01:24
1 2 3
 1/22 Mojjo ***** válasza:
64%

"Ha az univerzumnak valahol vège,akkor azon túl is lennie kell valaminek."


[link]

2017. szept. 19. 01:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 Wadmalac ***** válasza:
81%

Mi van az univerzumon kívül?


Nem tudjuk, nincs semmi mérhető jele annak, hogy BÁRMI lenne kívül, sőt, annak sem, hogy lene olyan, hogy "kívül".


Több univerzum?


Lehet, de mint írtam, vagy van, vagy nincs, nem tudjuk.



Ha az univerzumnak valahol vège



Ha. De nem tudjuk, hogy lenne vége. Illetve pontosabban határa. Valami lehet úgy is véges, hogy határa nincs. Gondolj pl. egy gömbfelületre.ú


akkor azon túl is lennie kell valaminek.


Nem, nem kell. Ez sima hétköznapi megszokásunk, hogy mindig van valamin túl is valami.


Esetleg multiverzum.


Igen, esetleg az, de mint írtam is, semmi sem utal rá. Persze a hiányára sem. Szóval alapok nélkül tudunk csak találgatni.

2017. szept. 19. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 Mansour ***** válasza:
50%

Igen, az itt a gond, hogy tárgyakban, formákban gondolkodunk, és ha egy körülírható, tárgyias dologról van szó, azt egy térben képzeljük el. Ront a helyzeten a gömb-hasonlat is, ami arra ugyan jó, hogy a határtalan végességet szemléltessük vele, de erre ugye megjelenik a fejünkben egy gömb, ami a térben lebeg, tehát a gömbön túl is van valami. Csak hát az univerzum az maga a tér! És ha ez a tér még benne van valamiben, az szükségszerűen olyasmi, ami meghaladja a felfogóképességünket. Beszélni tudunk róla, de felfogni nem.


A multiverzum egy érdekes elmélet, de nem bizonyítható. Az "univerzumon kívül" problémáját mindenesetre megoldja, ha univerzumok végtelen sokaságával számolunk.


Vagy vallási megközelítésben a teremtett világ Istenben / Isten elméjében / akaratában létezik. De hogy ezek mit jelentenek az ugyanannyira felfoghatatlan, mint az, hogy a téren túl még van "valami".

2017. szept. 19. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 Tislerics Máté ***** válasza:
64%

Az ember a természet megismerése során, gyakran kinevezett határokat: legkisebb, legnagyobb, dolgokat. Ezek közül sok mindenről kiderült, hogy valóban egy fizikai határ. Például az abszolút 0 fok, vagy a fénysebesség. A természetben tehát vannak határok, bizonyos jelenségeket vizsgálva.


Hogy maga az univerzum végtelen, vagy határtalan, vagy valami nagyobb egész része, még nem tudni. De nem lehet kijelenteni, hogy így és úgy KELL lennie.


A tudományos kutatások megadják a választ a természetben zajló jelenségek egy részére, bizonyos körülményeket figyelembe véve. De egységes igazságot sosem nyújtanak. És minden bizonnyal nem is fognak, hiszen amint felfedezünk valami újat, sok egyéb új kérdés merül fel azonnal.


Nagy valószínűséggel, az ember az idők végezetéig felteheti majd azokat a kérdéseket, hogy hol vagyunk? miben vagyunk? mi a legkisebb, mi a legnagyobb? stb.


Az ember keveset tud. Nagyon keveset! Persze ahhoz képest, hogy egy emlős állat egy jelentéktelen kis bolygón, végülis elég sokat...

2017. szept. 19. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 Wadmalac ***** válasza:
54%

" Ront a helyzeten a gömb-hasonlat is, ami arra ugyan jó, hogy a határtalan végességet szemléltessük vele, de erre ugye megjelenik a fejünkben egy gömb, ami a térben lebeg, tehát a gömbön túl is van valami. Csak hát az univerzum az maga a tér!"


Na ja. Csak képtelenség jobb példát adni, mert nincs semmi vizuális alapunk egy jó példa elképzelésére.

Ennyi erővel sántít, nagyon sántít az einsteini téridő gravitációt süppedésként megjelenítő ábrázolása is.

2017. szept. 19. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
Semmi.
2017. szept. 19. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
Ennek megválaszolásához mindenekelőtt azt kell tisztázni, hogy van e "univerzumon kívül". Ha van, az azt jelenti, az univerzum véges. Ezek közül eddig még semmire sincs bizonyíték. Ezért a felvetés nem időszerű, még csak hipotézist se érdemes rá alkotni. Hipotézist azért alkotunk, hogy valami ellentmondást feloldjunk. A "csak úgy" meg nem tartozik a tudomány szokásai közé.
2017. szept. 19. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
0%
Kepzelj el egy olyan szobat aminek a falai olyan gyorsan tavolodnak mint maga a feny. Ekkor nem lehet visszaverodo foton a falro sohasem. Vagyis nagyon egyszeruen felfoghatod ugy is hogy egy olyan gombbe vagy bezarva ami nek soha nem tapasztalhatod meg a hatarait, es korolutte Gombkozi ternyujto berendezes foglal helyet. Ez a talalgatas pont annyira megalja a helyet mint barmelyik masik. Megkozelitoleg 0 Adatunk van rola mi is a ter maga(annyit sejtunk hogy gyakorlatilag energia). Ugye az abszolute vakum az a SEMMI amit eltudunk logikailag kepzelni, vagyis a ter maga, de a TER maga nem semmi, sot folyamatosan reszecskek tunnek elo es el benne annak ellenere hogy teljesen uresnek kellenne lennie. Lehet a gomkozi ternyujto berendezes hibas mukodesebol adodoan atszivarogank...Ki tudja? Egyenlore senki
2017. szept. 19. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 Mojjo ***** válasza:
Oké, azt hiszem, hamarosan az egész tudmány témakört át lehet helyezni az ezotériába, alrovatként, ha ez így megy tovább itt a GYK-n.
2017. szept. 19. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
Miert nem tetszett a valaszom? :) Inkabb filozofia szerintem :)
2017. szept. 19. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!