Mi hátráltatja a gravitációval és/vagy mágnesekkel teremtett mozgási energia felhasználását?
> „mind a sztatikus mágneses tér konzervatív erőtér.”
Ez mondjuk nem igaz, a B-vonalak mindig magukba záródnak, tehát a mágneses tér örvényes. (Legalábbis még nem hallottam, hogy megtalálták volna a mágneses monopólust.)
"Vagyis rotációmentes, ergo periodikusan nem tudsz működtetni benne semmit, csak úgy, hogy a mindig meglévő mechanikai súrlódások miatt fellépő veszteségeket kompenzálod."
Elvileg ez miatt nem lehetséges felhasználni a szóban forgó eröket. Viszont gyakorlatban létezik gép amelyik megoldja a problémát úgy, hogy szakaszossá teszi az erö hatását. A fizikai ingánál fellépö két zéró gravitációs pontra gondolok. Milkovicnek sikerült kicsatolnia az inga elmozdulásából eredö keletkezett centrifugális eröként megnyilvánuló komponensének vertikális részét. A mágnesinga motoromnál is létezik két holtpont amin a befektetett energia segiti át az ingát. Esetemben az inga körben mozdul el, nem pedig periodikusan ide-oda. A töblet enerhia ugyanazon a tengelyen jelenik meg ahová a nullpontok átsegitésére hivatott eröimpulzust visszük be. A kettö összege nagyobb mint a csak klasszikus energiából eredeztethetö rész. Innen adódik az 1 töl nagyobb hatásfok.
"Ugye nem azt akarod mondani, hogy a nagy felismerés abban áll, hogy egy tárgy (jelen esetben egy golyó) potenciális energiáját alakítjuk át mozgásivá, és ebből termelünk energiát? A legutolsó belinkelt videó a két golyóról általános iskolás tananyag. A lejtőn guruló golyót a gravitáció gyorsítja ugyan, de a súrlódás miatt több energiát is veszít, hiszen a görbült úton való haladás hosszbb utat jelent, az pedig nagyobb mozgásienergia-veszteséget. Ezért a golyó lassabban ér fel a lejtő tetejére a túloldalt. Ennyi a nagy magyarázat.
De mi ebben az érdekes?"
Az, hogy a lejön/emelkedön közlekedö golyó hamarabb tette meg ugyanazt a távolságot mint a vizszintes pályán elmozduló. A nagyobb gyorsulás a gravitációs vonzóeröböl keletkezett sebességnövekedésnek köszönhetjük. Tehát a gravitáció vonzóerejének pályairányú komponense gyorsitotta a golyót nemcsak az elején befektetett eröimpulzus. A golyó lelassúl ugyan az emelkedö végén, viszont akkor is hamarabb odaért mint az a golyó amire csak kizárólag a kezdeti lenditöimpulzus hat.
Figyeld meg, mennyivel erösebben kell meglenditeni a vizszintes pályán közlekedö golyót ahhoz, hogy nagyjából a másikkal egyidöben érjen célba:
Figyeld meg a golyók impulzusvektorainak skaláris értékeit menet közben. Az alsó sokkal nagyobb, mert menet közben a gravitáció hatására növekszik:
És emelkedés közben pontosan ugyanannyival (+ veszteség) csökken is.
Azért vicces látni, mennyire nem játszottál gyerekként :D
Ugyanakkora lenditöimpulzus gravitáció nélkül:
https://www.youtube.com/watch?v=JPuFoRqECkk
Az alsó golyó nem gyorsabb a felsönél mivel a gravitáció hatására keletkezett pályairányú komponens nem összegzödik a lenditöimpulzussal. Ez a jelenség ellenpróbája.
"Azért vicces látni, mennyire nem játszottál gyerekként :D"
Nekem meg az a vicces, hogy nem fogod fel azt amit a gyerek is könnyedén.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!