Ha a gravitációs térből ne lehet energiát nyerni (mint a mágnesesből sem, konzervatív erőtér), akkor hogyan működik az űrszondák gravitációs hintamanővere során a sebességnövelés?
Földről indított, Marsnál történő hintamanőver esetén:
Földkörüli pályáról úgy számolják a "burntime"-ot, hogy az nagyon közel haladjon a Marshoz, de a légkörébe még ne lépjen be. Emiatt a pálya elhajlik. Mikor a Mars felé közeledik a jármű, elkezd gyorsulni. Ezt a gyorsulást a periapszisig (a pálya legközelebbi pontja az adott égitest tömegközéppontjához) teszi, onnan a gravitáció lassítja. Azonban a periapszisnál begyújtják a hajtóművet "prograde" (a sebességvektor irányába néz a jármű eleje, azaz a hajtóműből kiáramló anyag ellentétes irányba távozik) helyzetben, így plusz sebességet nyernek, többet, mintha csak simán gyújtanák be a hajtóművet, bolygóközi térben.
Jól írták. Igazából a bolygó fog lassabban keringeni a Nap körül. Ez persze nagyon minimális sebességcsökkenés, nem is érezhető. De ami az óriás bolygónak egy morzsa az a kicsi szondának egy kiadós vacsora.
Oké, ez iszonyat primitív példa volt, de valami ilyesmiről van szó.
Hát...
Azért ez nem ilyen egyszerű.
Azt tegyük hozzá, hogy a számítások csak körülbelüliek. Mivel a gravitációs erő a végtelenségig kihat,ezért a számítások csak körülbelüliek. Most nem azt mondom hogy elnagyoltak, de az apoapszist (egy hintamaővernél is) csak közelítőleg tudják. Azaz a bolygó tkp-jától számolnak mondjuk 400 km-et, a valóságban az lehet hogy csak 380 km vagy 420... ha pontosan akarnák számolni, akkor egy élet menne rá, persze, ha pontosak az adatok...
Egyébként hajtómű nélkül is lehet hintamanőverezni, de igazából azt nem nnagyon használják, főleg, ha utána is lesz majd, mivel ez nem adna "komoly" sebességet és utána (a műszerek pontosságát belevéve) újra kell számolni mindent. Persze a mai gépek már jó közelítést adnak, azaz a hiba intervalluma kisebb, mint a pálya hibalehetősége.
Anno a legkomolyabb gépek teljesítménye kellett, hogy a Holdat eltalálják, de ez az adat sem volt tuti, a gépek számítását emberek ellenőrizték, akkoriban papíron. Ma sem egy gép számol, van egy, ami kiad egy eredményt és több gép ellenőrzi (általában az eredmények átlagképzésével).
Egyébként igen, úgy működik, ahogy leírták/rákérdeztél.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!