Nikola Tesla hatalmasabb elme volt mint Einstein?
Szándékos Bendegúz írja:
1. "Az egyenáramú rendszer is elbukott."
2. "A két fázisúakat pedig nem is tudom értelmezni.
Mire volnának ezek jók?"
Válasz:
1. Nem "bukott" el - és ezért sok helyen használták, pl. villanyvasutak tápellátására és helyi érdekeltségű alacsony feszültségű rendszereknél.
Ráadásul egyre terjed a távolsági nagyon magas feszültségű vezetékrendszereknél is, hisz a tökéletesen egyenletes energiaátvitel követelménye mellett a fémes vezetők kihasználása meghaladja az összes lehetséges váltófeszültségű rendszerét.
Amúgy meg nem érem fel ép ésszel, hogy mit oldasz itt egy olyan témában, melyhez kb. semennyire sem értesz. Tesla a hőskorban számított egy neves szakembernek, azóta már jó néhány generációnyival arrébb van a tudásunk az elektrotechnika területén.
Folytatás:
2. A kétfázisú motorok ugyanarra jók mint a háromfázisúak. Minden paraméterükben ugyanazt tudják, csak a hozzájuk tartozó vezetékrendszer nem egyforma huzalátmérőket kíván - ezért ez nem volt annyira szimpatikus, mint a háromfázisú rendszer.
Ahol a vezetékrendszer nem számít, ott ma is használnak kétfázisú tekercselrendezést a motorokban. Például a kondenzátoros segédfázisú gépeknél, elektronikus kommutációjú motoroknál (kisméretű PC ventillátorok, léptetőmotorok, stb.).
Tehát az van - Szándékos Bendegúz - hogy ha olyan témakörben nyilvánítasz VÉLEMÉNYT, melyhez csak ezós szinten értesz, akkor törvényszerűen csak téged fognak kiröhögni. Ezt nem azért csinálják, mert bárkit is elbizonytalanítasz, hanem egyszerűen csak hülyét csinálsz magadból azok előtt, akik hétköznapi szinten is kapcsolatban állnak a TÉNYEKKEL!
Szándékos Bendegúz írja:
"Köszönöm, hogy ennyit fáradttál az okitásommal.
Mint, ahogy már emlitettem a számitásaidat nem értem.
De az érdekelne, hogy mit gondolsz a földön elterjedt háromfázisú rendszerekről?"
Válasz:
1. Szívesen! - és a köszönetnyilvánításért nyomtam neked egy zöldet.
😊
2. Akkor értsd meg és ne nyafogj! (A harmadik verzió már nincs összekutyulva.)
3. Hozzák a konstruktőreik elképzeléseit, ezért jól használhatóak. Ezeket értelmes emberek tervezték, nem politikusok, közgazdászok, teológusok és egyéb agyament ezósok meg szélhámosok.
Kiegészítés a #49 (13:46) válaszomhoz:
A számszerűség kritériuma miatt ezt nem helyes ilyen formában írni:
X^2 + Y^2 = 1
hanem:
X^2 + Y^2 = konstans
Vegyük észre, hogy ez Pitagorasz tétele:
A^2 + B^2 = C^2 vagyis (A^2 + B^2)^(1/2) = C
csak elfelejtettük róla a gyökjelet, hisz 1^(1/2) = 1 és "egyik konstans"^(1/2) = "másik konstans".
Na, így már minden világos lehet! Ugye?
"A többfázisú rendszereknek több előnye van az egyfázisúval szemben. Ezek a következők :
1 . Adott teljesítménynek adott feszültségen meghatározott távolságra történő átvitele esetén kevesebb vezetékanyagra van szükség, ugyanakkor kisebb a vezetéken létesülő feszültségesés, valamint a vezetékveszteség, tehát jobb az energiaátvitel hatásfoka.
2 . A többfázisú teljesítmény állandó, míg az egyfázisúé lüktető, ennek megfelelően a többfázisú motorok nyomatéka — ellentétben az egyfázisúakéval — állandó.
3. A többfázisú villamos gépek — ugyanannyi vas- és rézmennyiség beépítése esetén — az egyfázisúakénál nagyobb teljesítményűek.
Ezeket az előnyöket a legkisebb vezetékszámmal a háromfázisú rendszer biztosítja, ezért — ahol lehet — a villamos energia termelése, elosztása és felhasználása váltakozó áramú háromfázisú rendszerben történik."
...írják a műegyetemi professzorok.
#55 (18:39) válaszához:
"1 . Adott teljesítménynek adott feszültségen meghatározott távolságra történő átvitele esetén kevesebb vezetékanyagra van szükség, ugyanakkor kisebb a vezetéken létesülő feszültségesés, valamint a vezetékveszteség, tehát jobb az energiaátvitel hatásfoka."
Ezzel az 1. ponttal nem értek egyet, mert a látszólagos vezetékanyag spórlás a megváltozott feszültségszint miatt következik be. Ezt sokan benézik, hisz egy három fázisú elosztószekrényben 400 volt potenciálkülönbségre is rá lehet taperolni, nem csak 230-ra.
A kettes pont a leglényegesebb előny olyan alacsony frekvenciánál, mint az 50 Hz (és az ahhoz közeli szabványos értékek).
A hármas pont igaz, de ha csak a legegyszerűbb szerkezetű indukciós motorokat nézzük. Elméletileg ez nem igazán meghatározó előny, hisz bármely egy fázison használható univerzális motor erre kapásból rácáfol!
#59 (09:10) - a tudományban nem fogadunk el megkérdőjelezhetetlen autoritásokat.
Az említett illetőket és munkásságukat nem ismerem. Lehet hogy nagy tudású szakemberek, de az adott esetben akár hibásan is fogalmazhattak, vagy tévedhettek.
Én ÉRVEKET hoztam fel a témában, a te stílusod viszont szánalmas - menjél inkább gyakorizni a "Politika" rovatba!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!