Igaz hogy az atomfizika szerint a dolgok csak megfigyelésükkor léteznek tárgyakként különben ha nincs megfigyelő nem léteznek tárgyakként?
Zoltán kvantumfizikus:
37@ "Szerinted, ha egy széket nem figyelsz meg, akkor az nincs is? És az atomjai sincsenek? NEM! Ha nem figyeled meg, akkor nem észleled, "
-A megfigyelés változást hoz létre a részecskékben, ami teljesen ellentmond mindennel amit materiálisan a világról tudunk. Amíg nem figyeled meg a széket, addig az egy hullámfüggvény. A hullámfüggvény tulajdonsága, hogy nem ér véget a szék látható határán. Még a Holdon is van meg az univerzum legtávolabbi pontján, mert nem anyagi, hanem hullám.
" Például az elektron nem ilyen."
Tévedsz. Az elektron is ugyanolyan, mint a szék. Az is ugyanolyan elektronokból áll képzeld.
39@ "Kérdező, találd ki, hogy fizika érdekel-e és akkor fizikusok álltal írt könyveket olvass, fizikusok youtube előadásait nézd. Ott elmagyarázzák mi történik. Vagy ha nem az érdekel, akkor felesleges a tudomány kategóriában kérdezned, ha csak tudományos szavak random katyvaszát akarod hallgatni olvasni."
-El is magyarázzuk lásd az előző válaszomban
"Többieknek pedig, a szuperpozíció nem azt jelenti hogy egyszerre van az összes klasszikus állapotban, vagy hogy az összesben lehet, csak nem tudjuk megmondani."
-Nem érted. A szuperpozíció pont azt jelenti, hogy az összes lehetséges állapotot felveszi. Mit is mond a Landau-Lifsic? Ha egy A és B állapot a megoldása a hullámfüggvénynek, akkor annak lineáris kombinációja is. αA+βB is. Első kvantumfizika órák egyike. Magyarán, ha a kvantumpályán bárhol lehet, akkor mindenhol jelen van. A kétréses kísérletben azért tud egy darab elektron hullám mindkét résen átmenni és hullámként interferálni önmagával, mert minden lehetséges hullámállapotot felvett. csak így tud hullámokra jellemző intenzitáseloszlást létrehozni az ernyőn!
Egyetlen választ írtam ide, a 4 - est. Kérdezném attól, aki lepontozott, hogy pontosan mi volt a problémája a válaszommal?
Ilyen peremfeltételek mellett nehéz ennél pontosabb választ adni a kérdezőnek (innentől már csak szakirodalmi referenciákat küldhetnék neki).
Itt állok egy friss, summa cum laude minősítésű - konkrétan kvantuminformáció elméleti kutatómunkából összehozott - PhD fokozattal , meg jó néhány cikkel a Phys. Rev. -ben erre jön valaki és haszontalannak pontozza a válaszomat, ami önmagában nem gond, viszont így, hogy indoklás nélkül teszi azt, már nem valami elegáns.
"Szeretem, ha becézgetnek, mielőtt hazavágnak"
from Black Rain
“ Nem érted. A szuperpozíció pont azt jelenti, hogy az összes lehetséges állapotot felveszi. Mit is mond a Landau-Lifsic? Ha egy A és B állapot a megoldása a hullámfüggvénynek, akkor annak lineáris kombinációja is. αA+βB is. Első kvantumfizika órák egyike. Magyarán, ha a kvantumpályán bárhol lehet, akkor mindenhol jelen van. A kétréses kísérletben azért tud egy darab elektron hullám mindkét résen átmenni és hullámként interferálni önmagával, mert minden lehetséges hullámállapotot felvett. csak így tud hullámokra jellemző intenzitáseloszlást létrehozni az ernyőn!”
Már ez a reszlet megmutatja hogy barmi lehetsz, kvantumfizikus biztos nem.
“Mit is mond a Landau-Lifsic? Ha egy A és B állapot a megoldása a hullámfüggvénynek, akkor annak lineáris kombinációja is. αA+βB is. Első kvantumfizika órák egyike. Magyarán, ha a kvantumpályán bárhol lehet, akkor mindenhol jelen van.”
Ezt a tulajdonságot úgy hívják hogy linearitás. A schroedinger egyenlet lineáris, emiatt tudunk ertelmezni szép bázist a hilbert téren. És egyébként pont ez meg is cáfolja azt amit akarsz vele bizonyítani, hogy ez azt jelenti hogy mindnehol ott van. Hiszen ha a rendszert egy sajatallapotabol inditod el, akkor sajatallapotban marad, tehat nem kerul be random a tobbi lehetseges allapotba.
A fény fotonnak nevezett elemi részecske. Viszont hullám. Hullám amíg meg nem figyelik. A foton egy olyan elektromágneses rezgés, ami ha nem összemérhető a frekvenciája a jelenlevő hullámokkal akkor egyszerűen átmegy rajtuk, mint egy hullám hiszen az. Ott van a röntgen. Az is ugyanolyan foton, mint a fény. Minden tulajdonságában ugyanaz, csak a frekvenciája eltérő. Mégis emiatt hogy más a frekvenciája így átmegy a testeden, pedig ugyanaz a fényrészecske mint ami a Napból is érkezik. Viszont mivel más a frekvenciája így hullámként átmegy rajtunk. Érdekes nemde?
Na így kell elképzelni a más valóságokat. Jelen lehet itt ahol mi élünk teljesen más élet, akár egy párhuzamos világ is egy teljesen más frekvencialitáson. Mivel eltérő az ő világuk frenciája, így a foton átmegy rajtunk és az ő világuk fotonjai is. Ez bővebben el van magyarázva balogh béla végső valóság c. művében [link]
#42 miért gondolod, hogy itt lektorok pontoznak? Még ott is lehet hamis véleményt olvasni, ez a rovat pedig folyamatosan züllik.
Egyébként a válasz érthető volt, de az nem mindenkire igaz, és nem a válasz miatt.
#46
Nem gondolom, hogy lektorok pontoznak, viszont azt igen, hogy alapvető(nek kellene) lennie, hogy, ha valaki valamit állít (még, ha csak implicite, pontozás által is teszi azt), akkor azt meg is indokolja.
Leglábbis én erre terelem a hallgatókat is (mármint, hogy semmit se fogadjanak el indoklás nélkül).... bár, már nem sokáig, mert épp távozom abból a toxikus közegből, amit magyar társadalomnak hívnak.
Rengeteg hozzászólás és ezáltal hozzászólnivalóm született. Szeretném innentől a "béke jegyében" folytatni, mert igencsak érdekel a téma, és közben számtalan videót megnéztem, amelyek alapján kezd a dolog kirajzolódni. Sorba megyek minden válaszon és próbálok a jelenlegi legjobb érzésem szerint reagálni mindegyikre.
"Szerinted, ha egy széket nem figyelsz meg, akkor az nincs is?"
A "szerinted" alatt azt értem hogy véleményem szerint, de a vélemény és a valóság két különböző dolog(ezt nagyon jól mutatja egyébként a kvantumfizika). A véleményem szerint akkor is van a szék ha nem figyelem meg, a gyakorlati tapasztalat(valóság) szerint pedig olyankor nincs. Majd amikor megint megfigyelem megint lesz, amikor megint nem figyelem megint nincs, kivéve a képzeletemet, ott akkor is lehet, ha nem figyelem meg. De ha nem figyelem meg, akkor tényleg nincs, ezt mutatja a közvetlen tapasztalat, a képzeletemben még ott lehet ha rágondolok, csak kérdés hogy a képzeletet nevezhetjük-e valóságnak. Az a durva hogy a képzeletemben sincs ott mindig. De attól hogy a szék vissza-visszatér nem mondható hogy akkor is ott van ha nem figyelem, mert ezt mi másra alapoznám mint az emlékére, tehát képzeletre. Lehet hogy az emlék/képzelet valós dologra mutat, de ameddig csak emlék/képzelet addig nyilvánvaló hogy nem valóság. Aki a kvantumfizikát érti egy pontig, annak ez teljesen logikus.
Az a durva hogy a valós tapasztalatunk is, éppen a kvantumfizika "érhetetlen" részét támasztja alá. Itt már nem megértésről van szó, hanem a közvetlen tapasztalatunkról, és ez igen megdöbbentő de igaz és valós.
Most ebben a pillanatban ennyire volt időm, de igyekszem továbbolvasni, és köszönöm a sok hozzászólást.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!