Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Igaz hogy az atomfizika...

Igaz hogy az atomfizika szerint a dolgok csak megfigyelésükkor léteznek tárgyakként különben ha nincs megfigyelő nem léteznek tárgyakként?

Figyelt kérdés

2023. ápr. 24. 20:08
1 2 3 4 5 6
 11/57 A kérdező kommentje:
Nem a felvétel szűnik meg hanem annak az észlelése. A felvétel megy tovább törvényszerűségek alapján, és ha visszatér az észlelése, a törvényszerűségeknek megfelelően jelenik meg mint észlelés.
2023. ápr. 25. 08:14
 12/57 A kérdező kommentje:

"Épp ez a lényeg, mindenhol és sehol egyszerre.

Magyarán nem tudjuk.

A tudomány ma ennyit tud.

Ezt el kell fogadni, legalábbis, ha a tudomány talaján akarunk maradni.

Ha nem, akkor ez filozófiába/ezotériába csap át."



Elfogadom zokszó nélkül. Akkor mégis stimmel amit a címkérdésben szerepel.

2023. ápr. 25. 08:16
 13/57 A kérdező kommentje:
#9 Még az érdekelne hogy jöttek rá hogy "nem választ" vagyis hogy mindenhol és sehol sincs,(vagyis nincs tárgyként jelen) ha nem figyeljük meg? Hogy jöttek rá, ha csak megfigyelve lehet észrevenni?
2023. ápr. 25. 08:33
 14/57 anonim ***** válasza:
40%

"Elfogadom zokszó nélkül. Akkor mégis stimmel amit a címkérdésben szerepel."


Nem, nem stimmel, mivel a címedben makroszkopikus dolgokról kérdezel. Az nem viselkedik úgy.



"#9 Még az érdekelne hogy jöttek rá hogy "nem választ" vagyis hogy mindenhol és sehol sincs,(vagyis nincs tárgyként jelen) ha nem figyeljük meg? Hogy jöttek rá, ha csak megfigyelve lehet észrevenni?"


Nincs értelme mondjuk egy elektronra tárgyként gondolni, mivel ilyen téves megfogalmazásokat szül. Az elektron elektron ha megfigyeljük meg ha nem is. Csak amíg nem figyeljük meg, addig a helyzete, spinje határozatlan, ha pedig megfigyeljük, akkor meghatározott lesz. Egy egyszerű kétrés kísérlettel meg lehet ezt figyelni.Ezt lézerrel te is el tudod otthon végezni, azt a részét, hogy nem figyeled meg.

2023. ápr. 25. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/57 A kérdező kommentje:
Miért a tárgyak nem atomokból vannak?
2023. ápr. 25. 09:13
 16/57 A kérdező kommentje:
Hogy csináljam a kísérletet?
2023. ápr. 25. 09:14
 17/57 anonim ***** válasza:
84%

Amennyire én értem:


Egy kvantuumfizikai objektum a mérés előtt a lehetséges állapotok egy szuperpozíciójában van, csak a mérés pillabatában dönti el, hogy milyen állapotot vesz fel.


Ha a szuperpozícióban lévő részecske kölcsönhatásba lép egy másikkal akkor ketten együtt lesznek egy közös szuperpozícóban de változnak a kísérlet lehetséges kimenetei, azok valószínűsége.


A makroszkópikus tárgyak megszámlálhatatlan részecske folyamatos kölcsönhatásával jönnek létre. A kisérlet kimenetelei pedíg úgy módosulnak hogy gyakorlatilag csak egyetlen lehetséges kimeletel marad.


Tehát ha "a szobában van egy szék akkor az egyetlen lehetséges megfigyelés az marad, hogy a szobában van egy szék, fűggetlenül attól, hogy hányszor sétálsz ki és be a szobába" Mert 99.999... % ra biztos, ez az állpot, az összes többi állapot valószínűsége a nullához közelít. Így a makroszkópikus világban a targyak tuajdonságai méréstő függetlenül állandóak.

2023. ápr. 25. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/57 A kérdező kommentje:

"Egy kvantuumfizikai objektum a mérés előtt a lehetséges állapotok egy szuperpozíciójában van, csak a mérés pillabatában dönti el, hogy milyen állapotot vesz fel."


A szuperpozíció ugyanaz mint amire írták hogy mindenütt és sehol?

Az lenne a kérdésem a mérés előtt hogyan tudják hogy szuperpozìcióban van, ha nem mérik?

2023. ápr. 25. 10:45
 19/57 anonim ***** válasza:
88%

Nem.

A szuperpozíció azt jelenti, hogy az összes lehetséges állapotában EGYSZERRE van.

Ha megméred, akkor ezekből az EGYIK állapotában lesz.

Tehát nincsen olyan, hogy sehol sincs.

Pl. egy dobókockánál ez azt jelentené, hogy mind a hat lapja egyszerre van felül, meg az összes többi oldalán is.

Aztán, ha ránézel, akkor minden lapról csak EGY számot tudsz leolvasni.

2023. ápr. 25. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/57 anonim ***** válasza:
71%

Igen, igaz. Elég nehéz megérteni. Elmagyarázhatom, de az itteni laikusok nem igazán fogják érteni és mivel szembemegy a materalizmussal, így csak oltást kapsz majd érte bármilyen tudományos fórumon.Einstein híres monbdta : "a Hold amíg nem figyelik nincs ott, amint ránéznek ott lesz". Az elemi részecskék valójában alapvetően hullámok csupán. Kvantumfizikában azt mondjuk, hogy az összes lehetséges állapot összességében=szuperpozíciójában van. Megfigyelés hatására esik össze ez a hullám állapot részecskévé, ami már anyagi tulajdonságú


Amíg egy elektron, foton, de egy atom is hullámfüggvény, addig nem anyagi tulajdonságú. Hullám tulajdonsáai vannak; áthatolnak egymáson gyengítetlenül átmegy egymáson és anyagi közegen pl akár. Úgy hatnak kölcsöne egymással, hogy eközben a hullámokra jellemző tulajdnoságokat, interferenciákat alkotnak. Mikor viszont megfigyeljük őket, akkor kiesnek ebből a hullám állapotból másnéven összeesik a hullámfüggvény egy pontba. Akkor lesz anyagi tulajdonságú részecske.



J.A.Wheelertől származik ez mondat. Ő csinált olyan kísérleteket. Amikor mérést végzett egy részecskepáron, de nem figyelte meg akkor továbbra is hullám maradt. Viszont amikor már meg is figyelte, csak akkor változott récsecskévé hullámból. Innen származik az hogy amíg nem figyeled nem valóságos, azaz nem anyagi, hanem csak egy információs hullám. Átmegy egymáson és mindenen. Remélem érthető [link]

2023. ápr. 25. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!