Három golyó - bizonyos szituációban -, hogy viselkedik az űrben?
Kísérlet: egy űrhajós kint áll az űrben rögzített talpakkal az űrállomás külső falához, és van nála három tenyérnyi méretű azonos tömegű golyó sorban összefűzve ugyanolyan hosszú kötelekkel (a golyók egymásra ható gravitációs ereje elhanyagolható). A középső golyó forgástengelyének vonalában a golyóból kilóg alul és felül is egy-egy csonk, csak azért, hogy az egyik ilyen csonkot egy fúrógép tokmányába be lehessen fogni, amit meg is tesz az űrhajós (a másik csonk csak azért kell, hogy a golyó forgáskor kiegyensúlyozott legyen, vagyis ne keletkezzen dinamikus terhelés a tengelynél). A fúrógépet bekapcsolva a rendszer forogni kezd (a fúrógép teste ideálisan mozdulatlan), és persze ilyenkor a két szélső golyót tartó kötél feszül. A fúrógép tokmánya ekkor egy pillanat alatt elengedi a csonkot, és a golyó-rendszer magára hagyva forog tovább. Az önmagára hagyott rendszer végül felvesz egy állandó forgási sebességet (már az "álló" űrhajóshoz képest), ami kinn az űrben az idők végezetéig fennállna (ideális környezetet feltételezve ehhez), és most már csak a középső golyóhoz mérten nézve.
1.
Egy átlagos fúrógép forgási sebességének tükrében kb. (tényleg csak kb.) mennyi idő után venné fel a magára maradt rendszer a nyugalmi állapotot, a tokmány elengedése után?
2.
Ekkor is feszültek maradnak végleg a kötelek?
3.
A rendszerből most egy varázsló hirtelen eltünteti a golyókat összetartó köteleket. Történik-e változás ekkor a golyók mozgását, mozgásirányát tekintve a középső golyóhoz mérten?
A kérdésem egyébként azért fogalmazódott meg bennem, mert a Gravitáció című filmben van egy olyan jelenet, amely nekem nem tűnik hitelesnek, de erről majd kellő számú válasz után...:)
"Azt állítod, hogy a mi valós ÁLLÓ csillagrendszerünkben a rendszer síkjához képest a Nap nem fordul el???"
A mi csillagrendszerünk nem álló, mitől lenne az? Miért állna, vagy mi állna benne?
"példabeli bolygó körül a láncba fűzött rengeteg űrhajó. Ott már csak mindegyikben súlytalanság van! "
Igen, de ennek mi köze az űrállomásos példához? A két példa nem ugyanazt takarja, nem ekvivalensek egymással. Az űrállomásos példádban az űrállomás FORGÁSTENGELYE körül történik a FORGÁS, míg a sok űrhajós példában a bolygó TÖMEGKÖZÉPPONTJA körül történik a KERINGÉS.
"Amikor ez az összes hajó elindul, akkor kapunk egy forgó gyűrűt - pontosabban forgó gyűrű a mozdulatlan csillagrendszerből jövő űrhajóhoz képest."
Nem. Ha a sok űrhajó, amik eddig a bolygó körül keringtek azonos szögsebességgel és egymástól azonos távolságban, elindul a keringési síkjukra merőleges pályán (vagyis egy henger palástját alkotva), akkor a bolygó tömegközéppontjától távolodva nőni fog a keringésük középpontjától való távolságuk is (kvázi az eddigi kör alak sugara nőni fog, a hajók egyre távolabb kerülnek egymástól, egy íves tölcséralakot formálva - kábé mint egy tórusznak (felfújt autóbelsőnek) a belső felülete). Vagy ha nem nő a keringésük középpontjától való távolságuk, úgy a centripetális gyorsulásuk fog nőni (a keringésük középpontja irányába kell gyorsítóerőt kifejteniük), vagyis megszűnik a súlytalanság az űrhajókban.
"hajók egyre távolabb kerülnek egymástól, egy íves tölcséralakot formálva - kábé mint egy tórusznak (felfújt autóbelsőnek) a belső felülete). Vagy ha nem nő a keringésük középpontjától való távolságuk, úgy a centripetális gyorsulásuk fog nőni (a keringésük középpontja irányába kell gyorsítóerőt kifejteniük), vagyis megszűnik a súlytalanság az űrhajókban."
Tehát amikor az űrhajók elindulnak a Föld pályájáról, akkor küzdeniük kell, hogy visszanyerjék a súlytalanságot?
Ne haragudj, de ...:D
"Igen, de ennek mi köze az űrállomásos példához?"
Nem értem, hogy mi ez???
Tőled: "Ha viszont nem látják forgónak a csillagot, akkor ugyanakkora szögsebességgel forog az űrállomás is és az űrhajó is, ami szögsebesség megegyezik a csillag szögsebességével. Ebben az esetben viszont a forgásból adódóan nem lesz súlytalanság egyik űreszközön sem."
Tőlem korábbról: "Már elnézést kérek, de mi köze a csillag szögsebességének a forgó csillagrendszerem szögsebességéhez? Azt állítod, hogy a mi valós ÁLLÓ csillagrendszerünkben a rendszer síkjához képest a Nap nem fordul el???"
""hajók egyre távolabb kerülnek egymástól, egy íves tölcséralakot formálva - kábé mint egy tórusznak (felfújt autóbelsőnek) a belső felülete). Vagy ha nem nő a keringésük középpontjától való távolságuk, úgy a centripetális gyorsulásuk fog nőni (a keringésük középpontja irányába kell gyorsítóerőt kifejteniük), vagyis megszűnik a súlytalanság az űrhajókban.""
Ja...
OK. megértettem...
Nagyon meggyőző volt.
Köszönöm a vitát. Hali.
"mi köze a csillag szögsebességének a forgó csillagrendszerem szögsebességéhez? "
Egy komplett csillagrendszerre nem értelmezhető a szögsebesség fogalma, mert egy csillagrendszer nem egy szilárd, merev valami. Szögsebességet egy rendszerre csak akkor lehet meghatározni, ha a rendszer pontjai egymáshoz képest nem mozdulnak el a forgás során (vagyis a rendszer merev). Egy csillagrendszerben melyik két objektum az, ami nem mozdul el egymáshoz képest? A Merkúr nagyobb szögsebességgel kering mint a Föld, és a Földnek is nagyobb a szögsebessége mint a Jupiternek vagy a Plútónak. Akkor mégis mekkora lenne a csillagrendszer szögsebessége?
Most mondhatod, hogy megint csak kötözködök, de bizonyos fogalmakat olyan dolgokra próbálsz használni, amikre nem lehet, nem értelmezhetőek. Amíg ezeket nem tisztázzuk, addig kár is tovább boncolgatni a dolgokat, mert értelmetlen.
"Ha geostacionárius pályáról indul akár egy űrhajó is, akkor ugye abban az űrhajóban súlytalanság van. Amikor erről a pályáról elindul az űrhajó"
Ez meg a másik dolog: Hozol egy példát. Azt valaki megmagyarázza neked, néha kicsit értetlenkedsz, aztán hirtelen hozol egy újabb példát. Ezt is megmagyarázza valaki, erre hozol egy harmadik példát, ami tökben ugyanaz, mint a kettővel korábbi és már megmagyarázták, csak legfeljebb más objektumokat használsz benne. És ez megy már 16 oldalon keresztül. Nem lehetne egy bizonyos példánál maradni és azt normálisan kivesézni, ahelyett hogy már a tizedik példát hozod fel?
Most mennem kell melóba, de amikor visszajövök, kigyűjtöm neked az elmúlt oldalakból a példáidat, és szépen szétszedem két csoportba (az egyiknek forgás, a másiknak keringés lesz a címkéje), valamint azokat is külön, amelyekben ezt a kettőt kevered. Mert kábé ebbe a három csoportba szét lehet osztani az összes eddigi példádat.
És ezt mind nem megbántásból mondom, hanem azért, mert egyre inkább úgy érzem, hogy ennek a párbeszédnek soha nem fogunk a végére érni. Hiába magyarázzuk meg neked bármelyik példádat, rögvest előrukkolsz egy következővel, ami dettó ugyanaz, mint valamelyik korábbi. Tehát vagy nem értetted meg a korábbi példád magyarázatát (ebben az esetben arra a korábbira kéne visszatérni, nem egy újabbal a nulláról indítani), vagy szándékosan ignorálod a magyarázatokat, és csak unaloműzőként ilyen módon szórakoztatod magad (ezt hívják trollkodásnak).
Jóhiszemű vagyok, ezért bízom benne, hogy nem utóbbiról van szó, és tényleg meg szeretnéd érteni ezt az egész forgásos-keringéses-szögsebességes balhét. De akkor ne példák tömegével szórd tele a beszélgetést, hanem válasszunk ki egyet, és azt vesézzük ki, azt értsd meg teljes mértékben.
Peace!
"Ilyen tézis nincs a fizikában.
Ha igen, akkor mutass rá, légyszi autentikus helyen."
OK, tessék:
"Tehát a rendszer összperdületét csak a külső erők forgatónyomatéka tudja megváltoztatni. Ha nincsen külső forgatónyomaték, vagy a külső forgatónyomatékok eredője nulla, akkor a rendszer perdülete állandó"
A tétel alatt látható bemutató videókat is a figyelmedbe ajánlom.
Pedro
#155: "Egy komplett csillagrendszerre nem értelmezhető a szögsebesség fogalma, mert egy csillagrendszer nem egy szilárd, merev valami."
Legelsőnek ezt a csillagrendszeres példámat úgy hoztam (pont ezt az érvet elkerülendő), hogy mind a két csillagrendszer két külön galaxisban van (persze az egyik forgott, a másik nem). Később már csak csillagrendszerekről beszéltem. Most persze nekiállsz agyalni, hogy a galaxis közepe... én erre nekiállok agyalni, hogy az állónak aposztrofált csillagrendszer galaxisa a forgónak nevezettel egy szinten van állandóan, és így az is egy körmozgást ír le a forgónak mondott naprendszeres galaxissal szemben, és úgy forog hogy... és ezt így folytathatjuk a végtelenségig.
Egyre és egyre bonyolultabbá téve a forgásokat, amiknek már a leírása is képtelenség lenne, és már rajzokkal, tengelyekkel kellene illusztrálni stbstb.
Ez csak felesleges bonyolítás, amíg érthetetlenné válik az egész.
"Ez meg a másik dolog: Hozol egy példát. Azt valaki megmagyarázza neked"
Emlékeim szerint egyedül te magyaráztad. Már megint "mi"-t használsz.
Egyszerűen nem vettem rá a fáradtságot, hogy belebonyolódjak a dologba, és ajánlottam egy másikat, hátha azt végre elfogadod. Majd egy harmadikat. Egyszerű volt már az első példám is, mint a faék. És most is az. Egy űrhajó kering, vagy kiindul egy csillagrendszerben keringő bolygóról, amely csillagrendszernek a forgástengelye... vagy akkor a határolható síkjának a közepéből merőlegesen kivezetett képzeletbeli vonal egy szemben vele lévő csillagrendszer közepébe mutat, és annak a csillagrendszernek a síkja egyúttal párhuzamos ezzel a vonallal.
Na, most miattad (nem értelmezhető a csillagrendszer forgása) kénytelen voltam agyonbonyolítva leírni azt, ami eddig is tökéletesen érthető volt.
Mi is volt az első ellenérved?:
"De ennek nem sok köze lesz az űrhajóhoz, mert az űrhajód nem a csillagrendszer forgástengelyén helyezkedik el, vagyis keringeni fog a csillaga körül, nem azzal azonos sebességgel forogni."
Az eredeti példaszövegem így szólt: "A második rendszer egy bolygójáról elindul egy űrhajó, amiben persze súlytalansági állapot van."
A második rendszer a forgó csillagrendszer, de lényegtelen, hogy az forog-e vagy sem. A lényeg maga a bolygó, ami kering a csillag körül, és forog a saját tengelye körül, vagyis az végez forgó mozgást a közeledő nem forgó űrhajóhoz képest. Ha a csillagrendszer is forog, akkor még gyorsabban forogna a bolygó a közeledő hajóhoz képest, de ha nem, hát akkor is elég a bolygó. Ezt te pontosan tudtad is, és ha valóban segíteni akartál volna, akkor azt mondod, hogy hagyjuk a csillagrendszert, mert szemléletesebb csak a bolygóból kiindulni.
Azután írod, hogy miért rossz a puskás analógia: "valamint a lövedék tengelyirányban fogja elhagyni a rendszert, míg az űrhajód nem."
Ha nem tetszik, akkor helyezd a nem forgó csillagrendszer síkját félbeszelő képzeletbeli egyenest az említett bolygóm forgástengelyébe vágóan, és nem a forgó csillagrendszer közepébe. Te is nagyon jól tudtad, hogy ezt megtehetted volna, de nem tetted. A hajóm indulhat akár a bolygó forgástengelyéről is, és felmehet úgy az űrbe, hogy soha sem jobbra sem balra nem fogok szorulni a falhoz, és így haladhatok tovább, akár ki a rendszerből is, és úgy forgok a saját tengelyem körül, mint az a bolygó, amit elhagytam, és ami forog a szemközt jövő nem forgó hajóhoz képest. Vagy a jelenlegi hajók forgását direkt megfékezik, hogy legyen benne súlytalanság, ahogy felérnek?
De ha kilövök éppen egy bolygókörüli keringésből, azt se értem, hogy miért nem jó (geostacionárius állapot nem értem miben különbözik a többitől, csak azzal szemléletesebb a dolog). Súlytalanság marad, és én távolodok a bolygótól. Ha a bolygót nem forgónak látom, akkor az azt jelenti, hogy az álló csillagrendszerből induló hajóhoz képest tengelykörüli forgással haladok. Ha a távolodó bolygót forogni látom (úgy mint a nem forgó csillagrendszerből jövő hajó), akkor valóban nem forgok a saját tengelyem körül a közeledő hajóhoz képest se. De miért történne ez meg?
"Továbbra is összekevered a keringést a forgással."
Márpedig az egy körmozgás az a felé haladó másik hajó szempontjából. Ha azt mondod, hogy a bolygó körüli keringésből, a forgástengelyre párhuzamos irányba úgy lép ki a hajó a nem forgó hajó irányába, hogy az is kapásból nem forgó, akkor a dolog le van zárva. De így van ez?
Azután nem is értem, hogy a puskás példámat mivel érvényteleníted még: "Rossz az analógia, mert a puska részeinek szögsebessége állandó, míg a csillagrendszeré nem"
Faguriga legyek, ha ebből egy szót is értek. Itt már ugye átléphettél volna a bolygó gondolatra, ha ennyire nem tetszik a csillagrendszer, de szabálytalan szögsebességgel forgó testet elhagyó hajó miért ne forogna?
Egy egyszerű példát mutattam, ami az egyszerűségénél fogva ezer helyen értelmetlenül agyonbonyolítható, megtámadható. Csak az a baj, hogy ha a támadó a támadási felületek megoldhatóságáról tud, de erről hallgat, akkor csak rejtegetni akar, és nem segíteni.
No, ebben én minek vegyek részt?
"A tétel alatt látható bemutató videókat is a figyelmedbe ajánlom."
Köszi. Egyik sem szabadon forgó test. Persze, tudom, ez nem számít... csak úgy magamnak.
""Ilyen tézis nincs a fizikában.
Ha igen, akkor mutass rá, légyszi autentikus helyen."
Ez nem a mostani logikai vonalhoz tartozik. Már fogalmam sincs mire mondtam ezt, olyan régen volt. Eléggé furcsa vitastílus az amit csinálsz. Idedobsz egy ősrégi kontextusból kiollózott szövegemet, és jól megcáfolod a nem tudni mit. Ha nagyon régen történt a dolog, illő lett volna néhány követhető részlettel kiszínezned a lényeget, de legalább a megjegyzés számát ideírhattad volna.
Bizonyára most alaposan megcáfoltál, de nem fogom az egész topikot átböngészni azért, hogy megtudjam miről írsz. Volt már olyan beszélgetés az ügyben, ahol elismertem, hogy a vitapartneremnek igaza van. Nyilván ez is erről a témáról szól. Ha így van, akkor köszi, hogy teljesen értelmetlenül hizlaltad a topikot, de legalább hangos lett a melldöngetésedtől. Az is valami, igaz?
Bocs, igazad van, adhattam volna konkrét hivatkozást is: a #37-es hozzászólásodra volt válasz. (Csak valamiért piszkált, hogy ismert fizikai tételnek mondasz ellent, így végülis megkerestem egy olyan hivatkozást, ami szerintem elfogadható.) Ha nem akarsz visszakeresni: azt állítottad, hogy a "régóta" keringő rendszerekben nincs kötélerő, mert "megszűnik" a forgó rendszer energiája. A hivatkozott perdületmegmaradás tétele ezt cáfolja.
A mellemet egyébként nem én döngetem, hanem éppen te. Te vagy az, aki sokak magyarázata, hivatkozásai, tényállításai ellenében a fejére állítod a fizikát,és meg vagy róla győződve, hogy mindenki rosszul érti amit mondani akarsz. Pedig már számtalanszor leírták neked, hogy hol keveredsz ellentmondásba az ismert és bizonyított fizikai tényekkel, te viszont egyszerűen képtelen vagy elfogadni az emlegetett tételeket.
A fizika alapjait viszont senki nem fogja itt elmagyarázni neked, azt tessék megtanulni, és az ismert tételekből kiindulni - nem pedig azokat kétségbe vonni.
(Mielőtt belekötsz, a tudományos tételeket meg lehet kérdőjelezni, de ahhoz előbb pontosan ismerni kell azokat, jelentésükkel, következményeikkel, okaikkal és okozataikkal együtt, különben csak frázispufogtatás lesz belőle. De az is valami, igaz?)
Pedro
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!