Az univerzum gyorsabban tágul mint a fénysebesség. Tehát akkor mégis létezik a fénysebességnél nagyobb sebesség?
"A relativitás szerint semmi sem haladhat gyorsabban a fénynél. Ez a törvény csak az anyagra vonatkozik, a térre, téridőre nem. A tér olyan sebességben tágul, amilyenben akar"
De a tér tágulása az valójában a galaxisok távolodása nem?
Önmagában a tér értelmezhetetlen anyag nélkül. Hisz az üres tér maga semmi. A semmi méretét hogyan lehet mérni?
"Hisz az üres tér maga semmi."
Ez nem így van. A tér (helyesebben 4D-s téridő) rendelkezik struktúrával, szerkezettel, vannak mérhető fizikai tulajdonságai, fluktuál, stb. A semmiről ez nem mondható el, tehát a téridő nem lehet egyenlő a semmivel.
A 41 számú kommentre: Szerintem kis kozmikus léptékeknél (pl. naprendszerünkben, galaxisunkban) is létezik a tér tágulása, de szinte kimutathatatlan. A sötét anyagnál már nem így van, mert az a galaxison belül kimutatható (spirálkarok mozgása).
A tér tágulása a legtávolabbi galaxisok vonatkozásában mutatható ki (Hubble-törvény). Nagyon jó példa a felfúvódó léggömb (mintha kívülről, egy másik dimenzióból látnánk a táguló világegyetemünket).
Egyetértek, hogy a tér értelmezhetetlen anyag nélkül. De a tér tágulása nem a mi dimenziónkból jön, hanem a kvantumtérből, a meghajlott húrok világából. Talán úgy is lehetne fogalmazni, hogy világegyetemünk tágulását az ősrobbanásból hátramaradt szabad húrok alkotta sötét anyag folyománya, a sötét energia okozza, amely a tér tágulásával valszeg egyre növekszik (a távoli időben a Nagy Suttyot okozva: univerzum vége).
...vagy nem.
Ugyanis régen is volt gyors tágulás, ami aztán szépen lelassult.
Ez is lelassulhat később.
A mesterséges intelligencia azt válaszolta erre a kérdésre, hogy nem teljesen igaz, hogy a tér olyan sebességben tágul, amilyenben akar (akár fénysebességnél gyorsabban is). A téridő kiterjedése és az univerzum tágulása az elméletek szerint a gravitációs tényezők által vezérelt, nem pedig független döntések eredménye.
Azonban a tudomány jelenlegi állása szerint nem zárható ki teljesen, hogy a jövőben a fizika új elméletekre támaszkodhat, amelyek megválaszolják ezeket a kérdéseket.
Két dolgot fontos itt megjegyezni:
1. Az Univerzum tágulása az Univerzum egészére vonatkozik, nem pedig egyes objektumok mozgására az Univerzumon belül. Külön kell választani a két dolgot, viszont:
2. Viszont az is igaz, hogy egy Univerzum tágulását vagy összehúzódását a sötét energia és a sötét anyag aránya határozza meg (jelentősen befolyásolja). Vagyis Az Univerzum tágulása függ a gravitációs hatásoktól és a sötét energiától, ami az Univerzum gyorsuló tágulását eredményezi.
A sötét energia jelenlegi sűrűsége elegendő ahhoz, hogy az univerzum tágulását gyorsítsa, és ez vezethet ahhoz, hogy a távoli galaxisok fénysebességnél gyorsabban távolodnak tőlünk. Ha a sötét energia sűrűsége az idő múlásával egyre nő, a tágulás gyorsulása egy ponton túl olyan erőssé válhat, hogy legyőzi a gravitációs kötések minden formáját. Ebben a forgatókönyvben az univerzum tágulása a következő szakaszokon menne keresztül:
1. Galaxisok közötti tágulás - kötések megszűnnek
2. Galaxisok felbomlása
3. Csillagrendszerek felbomlása
4. Atomok és szubatomi részecskék szétesése
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!